Haftada iki defa harcarsanız…

31.01.2019
66
Haftada iki defa harcarsanız…

Nohut haftada en az iki defa olmak üzere harcanmalı… Nohut, Deoksirübo Nükleik Asit birleşimi ve yenilenmesi için zorunlu olan folata sahiptir. Bu sebeple de Deoksirübo Nükleik Asidin kanser hücreleri formunda değişmesini önlüyor ve yapıyı koruyor

Halk Sıhhati Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, haftada en az iki defa olmak üzere harcanmasını önerdiği nohudun, Deoksirübo Nükleik Asidin kanser hücreleri formunda değişmesini önlediğini ve yapıyı gözettiğini ifade etti.

Bu özelliğiyle nohudun, kanser hücrelerinin beden içinde dağılmasını, büyümesini yasaklamaya destekçi olduğunu aktaran Özyaral, “Nohut, özellikle meme kanserine karşı gözeticidir. Aynı zamanda nohut östrojen hormonunu dengeleyici tesiriyle özellikle menopoz yarıyılında bereketlidir. Bu yarıyılda ortaya çıkan sıcak ve ter basması gibi şikayetlerin eksilmesine destekçi olur.” değerlendirmesinde bulundu.

“NOHUT SOFRALARDA DAHA FAZLA YER BULMALI”

Özyaral, Türkiye’de bolca üretilen nohudun, az su isteyen, kıraç alanlarda dahi çok basit yetişebilen bir mahsul olduğunu dile getirerek, şunları kaydoldu:

“Hemen herkesin bildiği bu bakliyat sofralarda daha fazla yer bulmalı. Nohut kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, bakır, çinko ve demirin yanı gizeme, A vitamini ve betakaroten açısından da zengin bol lifli bir baklagildir. Nohutta yer alan selenyum, bağırsak enzimlerinin çalışma fonksiyonlarına desteklediyerek, bedende kanserin neden olduğu bileşenlerin zehir tesirini ortadan kaldırır. Selenyum ayrıca ur yaradılışını yasaklamaya yardımcıdır.

Ayrıca nohut meme kanserine karşı gözeticidir. Bağırsakta hasarlı bakterilerin büyümesini manilerken, sindirim sistemi için zorunlu olan faydalı bakterilerin gelişimini de takviyeler. Nohut yüksek lif içeriği sayesinde sütun ve makatla iletişimli kanser tehlikesini düşürür, sindirim sistemine gözetir ve mideyi güçlendirir.”

“KADINLAR NOHUTU DAHA FAZLA HARCAMALI”

Doç. Dr. Özyaral, bazı bireylerin vitamin kıymetinin kaçmaması emeliyle nohudun nemlendirildiği suyu dökmediğini ancak bu suyun vitaminden çok, zehirle dolu olduğunu anlatarak, “Piyasaya sunulan kuru nohutların yemek olarak pişirilebilmesi için en az bir gece evvelinden içme suyu içerisine vazgeçilip şişmeleri sağlanmalı.

Şişme esnasında nohut nebatının özelliğinden dolayı suya, mide tarafından sindirilemeyen, zehirli madde, gazlar vazgeçer. Bu surattan içinde yumuşatıldıkları bu su dökülmeli, yeni taze suyla nohut yemeği yapılmalıdır” diye konuştu.

Meme kanseri gözeticiliği tesiri kapsamında bayanların bu gıdayı daha fazla harcamasını öneren Özyaral, şu bilgileri verdi: “Nohudun kumpaslı harcanması şeker hastalığını da önleyebilmektedir. Tansiyonu tertip etmeye dayanak etmekte, ayrıca bulantı, baş dönmesi ve baş sızısı problemlerini de giderdiği bilinmektedir.

İçeriğinde yer alan amino asitler sayesinde uyku kumpasını sağlamada destekçi olabilmektedir. Bedenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte ve hastalıklara tutulma tehlikesini eksiltir. İhtiva ettiği fosfor ise kemik ve diş yapısını ve kuvvetlenmesini takviyeler.

Mutluluk hormonlarına tesir eden nohut böylece bunalımı yasaklamaya da destekçi olabilir. Kolesterolü tertip edici, kalp damarlarını açıcı ve kalbi gözetici özelliklere sahiptir. Beyinsel ve zekasal bitkinliği giderir, belleği kuvvetlendirerek bilmeyi basitleştirici özelliği bulunur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.