Haftada 3 gün harcandığında… Ciğerlerinizi ilk günkü haline getiriyor!

25.02.2019
217
Haftada 3 gün harcandığında… Ciğerlerinizi ilk günkü haline getiriyor!

Eşek dikeni nedir, eşek dikeninin yararları nelerdir sualinin yanıtları son günlerde çok fazla merak ediliyor. Eşek dikeni akız, kansa ve kenger gibi muhtelif adlarla anılıyor. Diyarbakır yöresinde kenger yemeği olarak pişen eşek dikeni yöre milleti tarafından hoşlanarak pişiriliyor. İçine kuzu eti koyularak kavrulan eşek dikeninin yemeğine kenger meftunesi deniliyor. lezzetti ve son derece sıhhatli olan eşek dikeni nedir, nerelerde yetişir? Eşek dikeninin yararları nelerdir? suallerinin yanıtları haberimizde…

EŞEK DİKENİ NEDİR?

Eşek dikeni papatyagiller familyasındandır. 1 veya 2 sene yaşayabilen bu nebat çorak arazi ve tarlalarda yetişmektedir. İnce ve çengelli olan kenger nebatı temmuz ve ağustos aylarında iyice çiçeklenmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında eşek dikeninin rengi erguvan ve beyaz rengini almaktadır. Eşek dikeninin çiçekleri yaşken hoş kokuludur ancak kuruduklarında kokusu tamamen kaybolur.

EŞEK DİKENİ NERELERDE YETİŞİR?

Kırmızı ve mor renkte çiçekler açan eşek dikeni, ülkemizin neredeyse çorak olan hemen hemen her arazisinde yetişir. Eşek dikeninin Türkiye ‘de yetiştiği yerler, Ege bölgesi, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesidir. Eşek dikeni ender olarak Ege ve Akdeniz bölgesinde de yetişmektedir.

Eşek dikeninin ege bölgesinde kenger adıyla kahvesi yapılmaktadır. Eşek dikeninin en çok zeytinyağlı yemeklerinin yapıldığı yer ege bölgesidir. Aynı zamanda eşek dikeninin Diyarbakır’da kenger meftunesi isminde kuzu etli kavurması yapılmaktadır.

EŞEK DİKENİNİN YARARLARI NELERDİR?

Eşek dikeninin sıhhat açısından bir çok yararı bulunmaktadır. Lezzetli bir biçimde yemeklerinin yapıldığı eşek dikeninin bereketlerini şu biçimde sıralayabiliriz:

MİGRENİ REHABİLİTASYON EDER

Eşek dikeninin kramp çözücü özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde migren ve muhtelif baş sızıları rehabilitasyonunda tesirli olduğu bilinmektedir.

SİNDİRİM İSTEMİNE İYİ GELİR

Eşek dikeni zengin lif oranı sayesinde sindirim sistemini iyileştirmektedir. Aynı zamanda asap sistemini onararak bedendeki kanı arınmaya takviyeci olmaktadır.

KARACİĞER YAĞLANMASI OLANLAR YEMEĞİNİ YAPIP YİYEBİLİR

Eşek dikeni en çok karaciğer uzvuna fayda sağlamaktadır. Karaciğer yağlanması olanlar eşek dikeni yemeğini haftada en ez iki kere tüketebilirler.

Geleneksel olarak diyabet, göğüs sızısı, kalp krizi, mide sızısı, vitiligo, ishal ve bronşit rehabilitasyonunda kullanılır.

BÖBREKLERİN ÇALIŞMASINI SAĞLAR

Eşek dikeni böbreklerde alana gelen meseleleri çözerek, idrar yollarındaki problemlerin giderilmesine takviyeci olmaktadır.

Karaciğer cerahati dahil, fazla içki ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu cerahati, siroz ve kronik karaciğer hastalılarında pozitif katkılar sağlar.

SİGARANIN ZARARLARINI TESİRSİZ HALE GETİRİR

Eşek dikeni sık sık harcandığında kan arınıcı özelliği sayesinde sigaranın hasarlı tesirlerini yok etmeye takviyeci oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.