Gözlerinizin Sağlığınız Hakkında Söylemeye Çalıştığı 8 Şey

18.11.2019
192
Gözlerinizin Sağlığınız Hakkında Söylemeye Çalıştığı 8 Şey

Bayanlar baylar, gözlerinizin sağlığınız hakkında çok şey açığa vurabileceğini biliyor muydunuz? Cevap Evet! Sadece aşağıdaki makaleye bir göz atmanız ve bunun hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekiyor.

Gerçekten Gözardı Etmemeniz Gereken 8 Meraklı Göz Sorunu:

İnatçı Arpacık

Hiç inatçı bir arpacık yaşadım mı? Cevabınız EVET ise, o zaman, özellikle yaygın bir durum ise, ne kadar acı verici ve rahatsız edici olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Bu “durum” tıkanmış bir yağ bezi nedeniyle göz kapağında oluşan bir yumru ile karakterizedir. Genelde birkaç gün sürer! Ancak, çok dikkatli olmalısınız, çünkü bazen aylarca sürebilir. Uzmanlar, bunun daha tehlikeli bir şeyin işareti olabileceği konusunda uyarıyorlar – yağ bezleri karsinomu olarak bilinen nadir bir kanser türü. Öyleyse, uzun süre kalıcı bir arpacıktan, hatta aynı yerde düzenli olarak oluşan bir arpacıktan varsa, muhtemelen doktorunuzu görme zamanı gelmiştir.

İnceltme Kaşları

Kaşları inceltme  en yaygın nedenler: yaşlanma, stres ve beslenme yetersizliği. Veya, alopesi areata veya spot kellik olarak bilinen bir durumun bir sonucu olabilir. Ancak, çok dikkatli olmalısınız, çünkü bu aynı zamanda bir tiroid hastalığının uyarı işareti olabilir. Hipotiroidi vücudun yavaşlamasına neden olabilir. Aynı zamanda çeşitli hormonlarla karışır ve genel saç dökülmesine neden olabilir. Eğer inceltme kaşları yaşıyorsanız, tiroid sorunlarını dışlamak için doktorunuzla konuşmaya değer.

Bulanık görüş

Muhtemelen dizüstü bilgisayarınızda saatler geçiriyorsunuz değil mi? Ve, parlak bir bilgisayar ekranına bakarak sayısız saatler geçiren bizler nihayetinde yanan gözleri ya da bulanık görmeyi deneyimleyebilir. Uzmanlar buna “Dijital Göz Gerginliği” diyor ve uzun süreli bilgisayar, tablet, e-okuyucu ve cep telefonu kullanımından kaynaklanan bir grup göz ve görme ile ilgili sorun olarak tanımlanıyor.

Kör noktalar

Size bir şey sorabilir miyim  hiç görüşünüzde küçük bir kör nokta yaşadınız mı? EVET ise, muhtemelen bunun oldukça korkutucu olabileceğini biliyorsunuzdur. Ancak, aynı zamanda çok dikkatli olmalısınız, çünkü bu aynı zamanda migren havası yaşadığınızı da gösterebilir, özellikle parıldayan ışıklar veya dalgalı bir çizgi görüyorsunuz. Bu kör nokta ve ışıkları ağrılı bir baş ağrısı takip edebilir. Bayanlar baylar, eğer bu çok fazla olursa, derhal doktorunuzu görmelisiniz. Doktorunuz size semptomlarla nasıl başa çıkacağınızı ve hatta olası tetikleyicilere bakacağınızı ve böylece bunlardan kaçınabilmenizi sağlayacak.

Şişkin gözler

Bunu hepimiz yaşadık, değil mi? Genelde gözlerimizi ovuyoruz ya da birkaç kez göz kırpıyoruz ve her şey açık görünüyor. Fakat gözlerinizde tutarlı bir şişkinlik hissi duyuyorsanız, yine tiroidinizle ilişkili olabilir. Çıkıntılı gözlerin en yaygın nedenlerinden birinin, tiroidinizin çok aktif olduğu bir durum olan hipertiroidizm ile ilişkili olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca, Mezar Hastalığı olarak da bilinen bu otoimmün hastalık, tiroid bezinizin çok fazla tiroid hormonu oluşturmasına neden olur. Graves oftalmopatisi denilen en yaygın semptomlardan biri, göz kapaklarınız geri çekildiğinde gözleriniz genişlediğinde ortaya çıkar ve gözlerinizin göz yuvalarından çıkmasına neden olur.

Gözlerindeki Sarı Beyazlar

Bunu kaçıramazsın. Göz beyazlarının ve cildinizin sararmasını tanımlamak için kullanılan sarılık, az gelişmiş bir karaciğer fonksiyonuna sahip yeni doğanlarda görülebilir. Yetişkinler de bu durumu yaşayabilir. Bu, bir tür karaciğer problemi yaşadığınızın ortak bir işaretidir. Ayrıca safra keseniz veya safra kanalınızla da ilgili olabilir, bu nedenle gözlerinizin sarardığını görürseniz derhal doktorunuzla konuşun.

Diyabetikte Bulanık Görme

Birçok diyabet hastası, Diyabetik Retinopati denilen bir durum da dahil olmak üzere farklı göz problemleri yaşıyor. Diyabetik Retinopati, gözünüzün arkasındaki ışığa duyarlı dokudaki kan damarlarının hasar görmesinden kaynaklanır (retina). Bu durum gözünüzdeki kan damarlarını etkiler ve Amerikalı yetişkinlerde körlüğün başlıca nedenidir.

Çift Görme veya Görme Kaybı

Ani çift görme, kısık görme veya görme kaybı yaşarsanız, derhal doktorunuzu görmelisiniz. EVET, tıbbi yardım almalısınız, çünkü bu semptomlar inme belirtileri olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.