Gözlerinizde Sulanma Oluyorsa Bu Çözüm Tam Size Göre

10.01.2020
185
Gözlerinizde Sulanma Oluyorsa Bu Çözüm Tam Size Göre

Sulu gözler, alerjilerden bakteriyel enfeksiyonlara kadar birçok şeyden kaynaklanabilir. Gözlerinizi rahatsız eden şey ne olursa olsun, sulanmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Yaygın ilaçlar arasında gözlerinizi yıkamak, göz damlası kullanmak ve sıcak bir kompres kullanmak yer alır. Sulu gözlerden kurtulmak istiyorsanız, bu ev ilaçlarını hemen deneyin ve sonra sulu gözlerin semptomlarını azaltabileceksiniz.

1. Sık Durulama

Gözünüze yapışmış bir şey varsa, o gözün suya neden olmasına neden olabilir. Parmaklarınızla veya cımbızla yabancı bir nesneyi gözünüzün dışına çekmeye çalışmayın. Yabancı bir nesneyi gözünüzden çıkarmak için gözünüzü yıkamanız gerekecektir. Sık durulama, yabancı cismin veya kimyasalın gözlerinizden temizlenmesine yardımcı olur ve bu da semptomları azaltır.

 • Yavaşça gözlerini yıka. Gözlerinizi yıkarken ellerinizin uygun şekilde temizlendiğinden emin olun. Sadece gözlerinizi ılık akan su altında nazikçe açık tutmanız gerekir. Gözlerinizi yıkamak için bir göz yıkama istasyonu veya bir vizör lastiği de kullanabilirsiniz.
 • Gözlerinize zarar verebilecek gözlerinizi ovmayın.

2. Ilık Tuzlu Su

Sıcak kompresler, gözyaşı kanallarınızı tıkayabilecek toksinleri gevşetmeye çalışırken aynı zamanda kabukları gözlerden uzaklaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca genellikle sulu gözlerle gelen kızarıklığı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olurlar. Kompresden gelen ısı bölgeye kan dolaşımını arttırır, göz tahrişini yatıştırır ve semptomlardan kurtulmayı sağlar.

 • Temiz bir pamuklu bezi ılık tuzlu suda bekletin.
 • Sonra sulu gözlerinizi silmek için kullanın.

Aslında, bu ev ilacı, tuzlu su ilk reaksiyona neden olabilecek histaminlerle savaşma yeteneğine sahip olduğundan göz alerjilerinizi hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Alternatif olarak, sadece ılık su da kullanabilirsiniz, çünkü semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

3. Çay Poşeti Sıkıştırır

Ilık su ile sıkıştırmak, sulu gözlerin semptomlarını hafifletebilir. Bununla birlikte, farklı sıkıştırma yöntemleri olarak sıcak bitkisel çay poşetleri de deneyebilirsiniz.

İç sağlığınızı artıran ve enfeksiyonla savaşan biyoflavonoidler içeren yeşil çay poşetleri tedavi için kullanılabilir ( 1 ). Canlandırıcı etkisi yakında görünecek.

 • Kaynar suya bir çay poşeti koyun
 • Göze yerleştirmeden önce çıkarın ve dokunmaya soğumaya bırakın.
 • Sulu gözünüze yerleştirmek için demlenmiş yeşil çaya temiz bir bez batırabilirsiniz.

Buzdolabında soğutduktan sonra siyah çay poşetleri bile kullanabilirsiniz.

Papatya veya papatya çay poşetleri de kullanabilirsiniz. Papatya geleneksel olarak konjonktivit ve epiforaya neden olabilecek diğer göz enfeksiyonları ile baş etmek için kullanılmıştır ( 2 ). Ayrıca ağrıyı hafiflettiği iddia edilir.

Aslında, gözlerde kaşıntı ve enfeksiyona yol açabilecek alerjik reaksiyonu önlemeye yardımcı olan histamin salınımını inhibe eder.

Papatyayı kaynattığınız su ile göz yıkama yapabilir veya çay poşetleri ile sıcak veya soğuk bir kompres uygulayabilirsiniz.

4. Bal ve Su

Sulu gözler için başka bir ev ilacı seyreltilebilir bal. Pastörize ve pastörize edilmemiş durumunda bal, antibakteriyel ve antibiyotik özelliklere sahiptir ve göz enfeksiyonunuzu tedavi etmek için kullanılabilir ( 3 ).

 • İki bardak kaynar suya, iki ila üç yemek kaşığı bal ekleyin ve eriyene kadar iyice karıştırın.
 • Karışımı bir süre soğumaya bırakın ve günde birkaç kez gözleri yıkamak için kullanın.
 • Ayrıca göz damlası da yapabilirsiniz. Günde iki kez gözünüze birkaç damla seyreltilmiş bal dökün

5. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, epifora’nın ana nedenlerinden biri olan pembe göz için en iyi tedavilerden biridir . Antimikrobiyal özellikleri, pembe gözün temel nedenlerinden biri olan bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

 • Bir bardak kaynamış ve soğutulmuş suya to çay kaşığı çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi ekleyin.
 • Bu çözeltiye bir pamuk topu batırın ve çözeltiyi enfekte olmuş göze uygulayın (her iki göze de bulaşmışsa 2 pamuk topu kullanın).

6. Karbonat ve Soğuk Su

Bir bardak soğuk suda çözünen bir çorba kaşığı karbonat, göz yıkama olarak kullanılabilir. Enfeksiyonu yatıştırmak, şişliği azaltmak ve sulu göz semptomlarını etkili bir şekilde gidermek için gözlerinizi günde üç ila dört kez yıkamak için bu suyu kullanın.

7. Hint Yağı

Hint yağı, güçlü yağ asitleri ve gözlerinize faydalı olabilecek diğer antioksidanlar içerir. Hint yağının antienflamatuar özellikleri ( ricinoleik asit sayesinde ) gözlerin kızarıklığını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olur.

 • Temiz bir damlalık satın alın ve sabunlu suyla düzgün bir şekilde yıkayın.
 • % 100 organik soğuk preslenmiş hint yağını gözler için (doktorunuz tarafından önerilen) temiz damlalığa emdirin.
 • Uyumadan önce her göze sadece bir damla verin. Vizyonunuz bulanıklaşabilse de, ertesi sabah uyandığınızda azalır.

Bunu alerjiniz veya sulu gözleriniz düzelene kadar her gece bir kez yapabilirsiniz.

8. Keten Tohumu ve Sıcak Su

Keten tohumu , vücudun enfeksiyona karşı bağışıklığını oluşturma ve vücuttaki serbest radikal içeriğini azaltma yeteneğine sahip zengin omega-3 yağ asitlerine sahiptir.

 • Küçük bir bardak kaynamış ılık suya iki çay kaşığı keten tohumu ekleyin.
 • Karışımı on beş ila yirmi dakika bekletin.
 • Daha sonra tohumları süzün ve temiz ve yumuşak bir yıkama bezine veya peynir bezine aktarın ve gözlerinize bastırın.
 • Semptomlarda görsel bir azalma görene kadar bunu günde iki ile üç kez tekrarlayın.

9. Gül Suyu

Gül suyu, sulu gözlere yol açan farklı göz enfeksiyonu tiplerini önleyebilen güçlü antiseptik özellikler içerir ( 4 ).

Gözlerinize birkaç damla gül suyu koymak için bir damlalık kullanın. Günde iki kez tekrarlayın.
Alternatif olarak eşit miktarda gül suyu ve damıtılmış suyu karıştırın ve sulu gözlerden kurtulmak için gözünüzü bu karışımla düzenli olarak yıkayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.