Geçmişte Hayatı Kolaylaştıran 12 Fikir

26.12.2019
9.514
Geçmişte Hayatı Kolaylaştıran 12 Fikir

Büyükanne ve büyükbabalarımız gerçek bir süper kahramanlardı. İnternetten araştırma yapmadan veya modern teknolojiden yararlanmadan hava tahmini yapmak, günlük problemleri çözmek gibi birçok sorunun üstesinden gelmeyi biliyorlardı.Genç nesil geçmişte kullanılan birçok yöntem ve tekniğe şüpheci yaklaşsalarda aslında onlar hayatı kolaylaştıran tecrübeler yığınıdır.

1.Gözünüze birşey kaçtı ve ne yapsanız da çıkaramıyorsunuz.

Hint yağı ve sivri uçlu bir boya fırçası ile kolayca çıkarabiliriz. Fırçaya biraz hint yağı sürün, gözünüze de bir damla hint yağı sıkın.Artık fırça yardımı ile gözünüzdeki nesneyi dışarıya çıkarabilirsiniz.

2.Elinize kıymık mı battı.

Hemen endişelenmeyin.Eski ama işe yarayan bir teknikle elimizden kolalıkla çıkarabiliriz. İhtiyacımız olan malzemeler geniş ağızlı bir şişe ve sıcak su. Şişenin içerisine sıcak su koyalım ardından kıymık batan yere şişeyi yavaşca basıralım.İçerisinde sıcak su bulunan şise vakum etkisi oluşturarak kıymığın çıkmasını sağlayacaktır.

3.Cam kırıklarını toplamak için

Günümüz şartlarında her ne kadar elektirk süpürgesini kullansakta bu yöntemi her zaman kullanamayabiliriz yada etkili olmayabilir. Yumuşak nemli bir bezi cam kırıklarının olduğu bölgeyi yavaşca silerek en küçük parçalarda dahil bütün cam kırıklarını toplamış oluruz.

4. En sevdiğiniz kupanızın üzerinde lekeler oluştu.

Kimyasal madde kullanmadan temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Limon kabuğu üzerine bir miktar tuz dökün ve lekeli yerleri ovalayın.

5. Fırından taze çıkmış ekmeği ince dilimler halinde kesmek oldukça zordur.

Hızlı ve basit bir yöntemle ekmekten ince dilimler alabilirsiniz. Ekmek bıçağını sıcak suya koyup ısıttıktan sonra hızlı bir şekilde kurulayarak ekmeği kesmeye başlayın.Bıçak soğuduğunda aynı işlemi tekrar edin.

6. Sabah uyandınız ve suda güzel bir yumurta haşlamak istiyorsunuz ama Haşlamak istediğiniz yumurtalar çatlıyor mu?

Burada da imdadınıza herkesin evinde bulunan sirke yetişiyor. Yumurtaları kaynatacağınız suyun içerisine biraz sirke ekleyin.Yumurtalarınız artık çatlamayacak üstelik çok rahat bir şekilde de soyulacaktır.

7. Çok sevdiğiniz renkli kıyafetlerinizi yıkayacaksınız ama renginin solmasından korkuyorsunuz.

Bunu önlemek için yeterli miktarda su içerisine bir bardak tuz dökün sonra kıyafetlerinizi hazırlamış olduğunuz su içerisine batırın ve gece boyunca bekletin. Ardından her zamanki gibi kıyafetlerinizi yıkayın. Tuz kumaşınızın rengini koruyacak giysinizin boya atmasını engelleyecektir.

8.Beğenerek giydiğiniz deri ayakkabınız tuhaf sesler çıkarıyor ve gıcırdıyorsa

tabanlıkları çıkarın içerisne bir miktar hindistan cevizi yağı sürün.Deri yağı emdikten sonra tabanlıklarınızı yerine koyun.Eğer ses iç tabanınızdan geliyorsa ayakkabılarınızın içerisne bir miktar bebek pudrası koyun. Artık ayakkabılarınız tuhaf sesler çıkarmayacaktır.

9. Kampa yada doğa yürüyüşüne çıkacaksınız. Yanınızda hava durumuna bakabileceğiniz cihazınız yoksa

eski usüllerle hava tahmini yapabilirisniz. Gökyüzündeki en büyük buluta bakın bir süre izleyin bulut giderek dağılıp küçülüyrosa endişe etmenize gerek yok fakat bulut giderek büyüyorsa yanınıza korunmak için yağmurluk almanız gerekebilir.

10. Bilmediğiniz bir yerde doğa yürüyüşüne çıktınız fakat kaybolduğunuzu farkettiniz.

Yanınızda pusula yada cep telefonunuz da yoksa endişelenmeyin.Kol saatinizin yardımı ile yönünüzü bulabilirsiniz. Kolunuzdan çıkararak yere koyun ve saat ibresini güneşe saat 12.00 de hayali bir çizginin ortasındaki yön güneyi gösterecektir. Örnek olarak saat eğer 08.00 ise güney yönü 10.00 konumunda olacaktır.

11. Kesme çiçek aldınız ama hemen solmasını istemiyorsunuz.

Anlatacağımız basit bir yöntemle bunu başabilirsiniz. Çiğ bir patates alın küçük bir delik açın, çiçek sapını içerisine yerleştirin. Bir hafta veya daha uzun süre çiçeğiniz solmayacaktır.

12.Tüm çabalarınıza rağmen çiçeğiniz soluyorsa canlandırabilirsiniz.

Vazoya sıcak su doldurun çiçeğinizi içerisine koyun ve su soğuyana kadar bekleyin.Daha sonra çiçek sapınızın ucunu kesin ve soğuk suya koyun.Çiçeğinizin canlandığını görceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.