Fayda Göstermediği Hastalık Yok Her Derde Deva

17.12.2019
56.010
Fayda Göstermediği Hastalık Yok Her Derde Deva

Yapılan araştırmalara göre, Akgünlük ağacının gövdesinden sallanan, günlük sakızı olarak da öğrenilen sakızımsı reçinenin yararlarından bahsetmişti.

Birçok bilimsel çalışmanın Akgünlük bitkisinin kullanımını desteklediğini vurgulayan uzmanlar ‘Yapılan çalışmalarda akgünlük bitkisinin anti-enflamatuar başka bir söyleyişle irin önleyici etkisi olduğu artrit gibi irinli hastalıklarda ödem ve ağrıda açık şekilde eksilme sağladığı gözlenmiştir.

İrinli eklem romatizması, kireçlenme, sırt ve eklem ağrıları, hareket kısıtlılıklarını eksiltmede bu bitkiden yararlanılabilir.

Ayrıca bu şahane bitkinin balgam söktürücü, nefes darlığını giderici özellikleriyle özellikle astım hastalarında nöbetleri azalttığına, nefes alma kapasitesini çoğaldırdığı gözlenmiştir. Bunlara ek olarak yara iyileştirici, stres ve bunalımı gidermeye yardımcı, hafızayı kuvvetlendirici etkileri de vardır.”

Akgünlük bitkisinin kanser hastalığında ur gelişmesini önlemede, makûs hücrelerin artmasını ve dağılmasını yasaklamada da etkili olduğunu söyleyen uzmanlar, sağlık açısından son derece önem taşıyan Akgünlük bitkisinin, Türkiye’de daha fazla tanıtılıp kullanımının yaygınlaşması gerektiğini sözlerine ilave etmiş.

YORUMLAR

  1. Fatma dedi ki:

    Nasıl kullanılacağını da yazsaydınız keşke.