Farkında olmadan dişinizi sıkıyorsanız…

06.03.2019
154
Farkında olmadan dişinizi sıkıyorsanız…

Bir Hayli insan gün içerisinde ya da gece uyurken istemsizce gerek iş yoğunluğu, gerekse günlük yoğunluk gibi nedenlerle ciddi bir stres dalgası yaşayabiliyor. Bu stres, zaman zaman fizyolojiye yansıyor ve fertlerin istem dışı tutumlarında da bariz bir artışa yol açabiliyor. Diş sıkma alışkanlığı da bu tutumlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Uz. Dr. Esma Geçkili, diş sıkma ve gıcırdatma ile ilgili bilgi verdi.

Diş sıkma, gün içerisinde ve uyku sırasında diş gıcırdatma veya sıkma biçiminde gerçekleşen ağzın sert ve yumuşak dokularında muhtelif olumsuzluklara yol açan istem dışı bir çiğneme sistemi rahatsızlığıdır. Günlük etkinlikler sırasında bireylerin dişlerini temasta tutup, onlara efor uygulaması çok sık tesadüfülen bir durumdur. Bu tip etkinlikler gün içinde bir şeylere konsantre olunduğunda ya da yoğun fiziksel efor sarf edildiğinde de görülmektedir.

STRESLİ BİR GÜNÜN SONUNDA DİŞLERİNİZİ SIKIYORSANIZ…

Diş sıkma, psikolojik, genetik ve stres etmenlerine bağlı olarak gelişebilmektedir. Pek çok hastada birliktesi psikiyatrik belirtilerin de bulunuşu gözlemlenmiştir. Bu bulgu ile ilgili yapılan çalışmalarda, hastaların psikolojik ve psikiyatrik açıdan da değerlendirilmelerine lüzum dinlendiği bilinmektedir. Psikolojik faktörler var olan sancıyı ve yakınma şiddetini artırarak sancıyı gidermek için uygulanan rehabilitasyonlara yanıtı azaltabilmektedir. Yapılan çalışmalarda stresli ve yorucu günlerden sonra diş sıkma veya diş gıcırdatmada artış gözlenmektedir. Bu alışkanlıkların anksiyete, sinir, vesvese ve depresyon ile ilişkisi olduğu bilinmektedir.

DİŞ SIKMANIN YOL AÇTIĞI 7 PROBLEM

  • Diş sıkma neticesinde dişlerde, eklemlerde, dokularda gerilmeler ve sancı alana gelmektedir.
  • Diş sıkma diş eskimelerine yol açabilmektedir.
  • Diş sıkma devam ettiği sürece oral bölgedeki hasar daha da artar; diş minesinde çatlaklar, dişlerde hassasiyet, mine kırıkları ve renklenme görülebilmektedir.
  • Uzun vadede kemik erimesi ve diş eti çekilmesi ile karşılaşılabilmektedir.
  • Diş sıkmayı sürdürenlerin çoğu geniş onarımlara lüzum duyabilmektedir.
  • Baş sancısına neden olabilmektedir.
  • Diş sıkma ve diş gıcırdatma surat kaslarında ve çiğneme kaslarında büyümeye neden olur. Bu da uzun yarıyılda kare çene görünümüne neden olabilmektedir. Ayrıca bu kaslarda sancı, hassasiyet, yorgunluk ve fonksiyonel sınırlanma görülmektedir.

DİŞ TEMASINI KESMEK İÇİN ŞEFFAF PLAKLAR KURTARICI

Diş gıcırdatma ya da sıkma problemlerine karşı birtakım rehabilitasyon usulleri uygulanmaktadır. Diş hekimleri ilk seviyede her zaman geri dönüşü olan konservatif rehabilitasyonlara başvuru etmelidir. Bu usullerden biri dişlerin birbirine olan temasını kesmek için kullanılan şeffaf plaklardır. Fazla diş sıkan bireylerde hekim kontrolünde antidepresan ilaçlar ya da kas rahatlatıcı reçete edilebilir.İlaç tek başına bir rehabilitasyon usulü değildir netlikle şeffaf plak ile beraber kullanılmalıdır. Kumpaslı kontrollerle uzun ve kısa yarıyılda ortaya çıkabilecek zararlar önlenebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.