Evinizde Yatak Böcekleri Olduğunu Gösteren 5 İşaret

11.11.2019
16.465
Evinizde Yatak Böcekleri Olduğunu Gösteren 5 İşaret

Her ne kadar yatak böcekleri bulaşıcı herhangi bir hastalığa bulaşmasa da, yine de sıkıntı yaratabilir ve hatta bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Kızarıklık veya alerji gibi fiziksel reaksiyonlardan, anksiyete, stres ve uykusuzluk gibi psikolojik etkilere kadar – bu nedenler evinizde istenmeyen misafirlere yalvarmak için fazlasıyla yeterli.

1. Kaşıntılı kırmızı lekeler

Cilt tahrişine sahipseniz veya yüzünüzde, kollarınızda, bacaklarınızda, göğsünüzde veya sırtınızda küçük kırmızı kaşıntılı yaralar olduğunu fark ederseniz, bu sizin yatak böcekleriniz olduğuna dair bir işarettir. Bunlar daha sonra iltihaplanabilen ısırıklar ve onları kaşımak kanamaya ve enfeksiyona neden olabilir.

Yatak böcekleriniz olduğundan ve başka tür böcek olmadığından emin olmak için ısırıkların yapısına bakın. Genellikle ortaya kümeleri, düz sıralar halinde ve hatları zik-zak. Bununla birlikte, bazı insanlar yatak böceklerine herhangi bir fiziksel reaksiyon göstermeyebilir, bu nedenle kırmızı lekeler veya kaşıntı olmaz.

2. Kan veya paslı renkli lekeler

Yatağınızda veya giysilerinizde kırmızı lekeler olup olmadığını kontrol edin. Beslendiği sırada veya sonrasında bir böcek ezerseniz, kan lekesi kalır. Paslı renkli lekeler de bulabilirsiniz. Bunlar yatak böceklerinin dışkı maddesi.

Sen edebilirsiniz bulmak yanı sıra yatak dikişleri, kutu yaylar ve ahşap çerçeve gibi, ulaşılması daha zor yerlerde, sizin çarşaf bu. Ayrıca duvarlarınız ve duvar kağıdının altını da kontrol edin, çünkü yatak böcekleri orada dışkı maddesi bırakabilir.

3. Küflü koku

Yatak böceklerinin feromonları serbest bırakan koku bezleri vardır ve eğer bir sürü varsa, koku oldukça güçlü ve nahoş olabilir. Odanız, küflü kıyafetler veya şımarık yiyecekler gibi kokuyorsa, kesinlikle endişelenmek için bir nedeniniz var.

4. Yatak böcek kabukları

Yatak böcekleri büyüdüklerinde derilerini dökerler, bu yüzden böcek şeklinde açık renkli kabukları arayın. Yatak yastıklarınızı, yatağınızın dikişlerini, sandalyeleri ve kanepeleri ve minderlerin arasını inceleyin. Çekmecelerinizi ve kıyafetlerinizi de kontrol ettiğinizden emin olun.

5. Mobilyanızın üzerinde beyaz lekeler

Mobilyanızda beyaz lekeler görürseniz, bunlar yatak böcek yumurtaları veya yumurta kabuğu olabilir. Pirinç taneleri şeklindedirler ve bazen parlak olan yarı saydam veya beyaz renktedirler.

Onları çıplak gözle görmek mümkün. Ancak odanızda bir el feneri ve büyüteçle teftiş edilmesi kesinlikle daha iyi olacaktır, çünkü bu yumurtalar genellikle yatak ve mobilyalarınızın birleşme yerlerine ve eklerine yerleştirilir.

Hiç yatak böcek ile uğraşmak zorunda kaldınız mı? Onları nasıl farkettiniz? Lütfen düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.