Konuttaki nem kokusu nasıl gider?

05.02.2019
46
Konuttaki nem kokusu nasıl gider?

Konutunuzda küften ve tozdan kaynaklanan nem kokuları, gelen konuklarınızı ve özellikle sağlığınızıtetikleyebilir. Bu kokunun rahatsız edici yanlarından biri de konuta girdiğiniz andan itibaren ya da elbiselerinize bulaşabildiği gibi bir anda dolabı açtığınızda bu kokuyu almanızdır. Peki, konuttaki nem kokusu nasıl gider?İşte püf noktaları…

Konutunuzda oluşan nem kokusu çoğunlukla rahatsız edici olabiliyor. Bu kokular genellikle ilk anda fark edilmeyen toz ve küften kaynaklanıyor. Oluşan nem kokusunun rahatsız edici yanlarından biri de, konuta girdiğiniz andan itibaren bu kokuyu alabilmeniz…

Bunun dışında konuttaki nem kokusu giysilerinize de bulaşabilir ve dolabınızın kapağını açtınız an dahi bu kokuyu almak asap bozucu olabilir. Konuttaki nem kokuları bazen alerjiye ya da solunum sistemi problemlerine de neden olabilir. Genelde dikkate almasakta, bu gidişatlar küfün ve kokunun sıhhatiniz için hasarlı olan öbür mikroorganizmaların dağılmasına neden olabilir. Ancak bunun bir çözümü olduğunu anımsatalım. Sizlerle konutunuzdaki nem kokusundan kurtulmanız için püf noktalar hisseleştik. İşte konutta sınayabileceğiniz kolay çözümler…

Kahve çekirdekleri

Kavrulmuş ya da çekilmiş kahve çekirdeğinin nem kokusundan kurtulmak için basitlikle kullanılabilecek eforlu bir kokusu vardır. Hatta, çöp kokusunu, kıyafet dolabındaki kokuları ve öbür az havalandırılmış alanlardaki kokuları bastırmak için de kullanmanızı öneririz.

Nasıl kullanılır?

  • Kahve çekirdeklerini ufak bir kaseye koyun ve koku yayan yerlere yerleştirin.
  • Eğer çekilmiş kahve kullanmayı seçim ederseniz kumaştan çantalara koyup nemli bölgelere yerleştirin.

Limon suyu

Limon suyu oldukça yararlı ekolojik bir arınma mahsulü olarak popüler bir mahsuldür. Bu özel vaziyette de, sitrik aroması mutfak ya da banyodaki nem kokusundan kurtulmanız için işinize yarayabilir.

Nasıl kullanılır?

  • Limonun suyunu sıkın ve denk ölçüde sıcak su ile karıştırın.
  • Oluşturduğunuz içeriği sprey şişesine koyun ve nem kokusunun olduğu alanlara sıkın.
  • Eğer lüzum dinlerseniz, yıkıntıları pak bir kumaşla temizleyin.

Tarçın

Bu şahane aromatik baharat bir hayli mikroorganizmadan kurtulunmasını sağlayan anti-mikrobik esansiyel yağlar kapsar. Bunun yanı gizeme, eforlu kokusu süratlice dağılır ve az havalandırılan alanlardaki havanın iyileşmesini sağlar.

Nasıl kullanılır?

  • Bir ölçü çekilmiş tarçını ufak bir bez çantaya koyun ve makûs kokudan kurtulmak için lüzumlu alanlara yerleştirin.
  • Eğer isterseniz, azıcık tarçın çubuğu alıp kurdele ile bağlayarak lüzumlu yerlere asabilirsiniz.

Deniz tuzu

Deniz tuzunun öbür bahsettiğimiz maddeler gibi bir kokusu bulunmaz. Fakat emici eforundan dolayı nem kokusundan kurtulmak için gerçekten acayip bir usuldür. En iyi çözümü elde etmek için, küf oluşan bölgelere yerleştirin.

Nasıl kullanılır?

  • Deniz tuzu dolu bir tabağı odanın köşelerine ya da nem problemi yaşadığınız mobilyalara yerleştirin.

Vanilya

Vanilya nem kokusundan kurtulmak için en iyi usullerden biridir. Dolap, lavabo, çöp ya da depolama kolileri gibi yerlerin kokularını bastırabilecek eforlu bir kokusu vardır.

Nasıl kullanılır?

  • Azıcık vanilya esansını lüzumlu yüzeylere uygulayıp bir bez parçasıyla ovun.
  • Etkinin devam edebilmesi için haftanın en az üç günü bu usulü kullanın.

Bu maddeler dışında konutunuzu sık sık havalandırmayı ve pak yakalamayı ilgisizlik etmeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.