Erkek Beyni İle Kadın Beyni Arasındaki Fark

26.04.2019
550
Erkek Beyni İle Kadın Beyni Arasındaki Fark

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Gamze Tanrıöver, erkek beyninin koliciklerden bayan beyninin ise alanlardan oluştuğunu söyledi

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Gamze Tanrıöver, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde asıllaşan 24. Milli Elektron Mikroskopi Kongresi’nde “Her beyin yaşama bayan beyni olarak başlar” mevzulu sunum gerçekleştirdi.

AA’nın haberine göre; erkeklerin beyninin sol kısmının bayanlara göre daha gelişmiş olduğunu anlatan Tanrıöver, beynin sol kısmının matematiksel zekâyı yansıttığını sağ kısmının ise duygusal zekâyı gösterdiğini belirtti.

Bayan beyninin sağ ve sol kısımlarının büyüme oranının dengede olduğunu dile getiren Tanrıöver, bayanların duygusal zihninin erkeklere göre daha gelişmiş olduğunu ifade etti.

Bayanların erkeklere göre daha ayrıntıcı olduğunu ve beyninin sağ ve sol kısımlarını aynı anda çalıştırdığını vurgulayan Tanrıöver, şöyle devam etti: “Erkek beyni koliciklerden oluşur ve bu paketçiklerin hiçbiri birbiriyle temas etmiyor. Hepsi değişik. Bir erkek konuşmaya başladığı zaman yalnızca bir paketçiğini kullanıyor ve öteki paketçiklere hiç temas etmiyor. Bazı kolicikler büyük. Misalin benim eşimde iri bir futbol koliciği var. Erkeklerin iş koliciği ayrı, para koliciği ayrı, aşk koliciği ayrı. Buna karşılık bayanların da beyninde değişik yerler var ama bayanlarda kolicikler yok. Bayanlarda alanlar var. Bu alanlar tel örgüyle bağlı. Bildiğiniz bir network. İş alanı, ev alanı, para alanı, çocuk alanı gibi her alan birbiriyle bağlı. Bayan beyninde tüm alanlar birbiriyle kontak halinde.

Erkekler hiçbir şey düşünmeden saatlerce oturabilirken biz bayanların bir şey düşünmeden durduğu bir an yok. Bayan beyni hiç durmuyor. Erkekler bir işi beynindeki yalnızca bir düğmeyle yaparken bayanlar onlarca düğme kullanarak yapıyor. Reelinde belki de işimizi güçleştiriyoruz. Bir erkek ve bayana ‘Bir şey içmeye gidelim mi?’ sualini sorduğumuzda erkeğin vereceği cevap emindir. Meşrubatı şeyi düşünür ve cevabını verir. Aynı şey bir bayan için hangi giysiyi giyeceğinden hangi kundura giyeceğine ne renk giyeceğine kadar bir hayli düşünceyle karşılaşır. Bunları düşünmekten bayanlar gittiği yerde ne meşrubatını düşünemez. Bayanlar o kadar çok ayrıntılandırıyor ki kendini yoruyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.