En fazla antioksidan kapsayan yemiş… Mucizevi yiyecek pikan cevizi yararları ile afallatıyor!

10.04.2019
646
En fazla antioksidan kapsayan yemiş… Mucizevi yiyecek pikan cevizi yararları ile afallatıyor!

Son zamanların popüler gıdalarından olan pikan cevizinin ismini sıkça dinliyoruz. Sıhhatli atıştırmalıklar listesinin ilk sıralarında yer alan pikan cevizi yararları ile de afallatıyor. Amerika orijinli bir nebat cinsi olan pikan cevizi Türkiye’de de Güney Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin sahile yakın kesimlerinde yetişiyor. Beden sıhhati açısından oldukça bereketli bir yiyecek olan pikan cevizi kalp sıhhatinden alzheimera kadar bir hayli hastalığa karşı mukavemet sağlar. Beyin Cerrahı Doçent Hekim Tufan Cansever, pikan cevizinin müthiş verimlerini sizler için anlattı. İşte olağanüstü yiyecek pikan cevizi yararları…

Pikan cevizi, ağaçta yetişen yemişler arasında azami antioksidan oranına sahip yemiştir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye dayanakçı olan antioksidanlar, kanser ve enfeksiyon tehlikesini eksiltmede de tesirli rol oynar.

Pikan cevizi; folik asit, A, C ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi minerallerin ehemmiyetli bir kaynağıdır.

İçerdiği E vitamini sayesinde özellikle kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı gözetici, diyabet tehlikesini eksiltici ve bağışıklık sistemini de kuvvetlendirici tesire sahiptir.

Daha ehemmiyetlisi B kompleks grubu vitaminlerinden B1, B2, B3, B5 ve B6 zengini olan pikan cevizi, iştahı dengeler ve bedenin gereksinimi olan kaloriyi kullanmasında dayanakçı olur. Günde bir avuç harcanan pikan cevizi, beyin gelişmine katkı sağlar.

Öğrencinin zaferinde beslenme çok büyük ehemmiyet taşır. Özellikle ara öğünlerde abur cubur harcamaktansa, pikan cevizi gibi sıhhatli atıştırmalıkları alışkanlık haline getirmek konsantrasyon müddetini de uzatır.

Uzun saatler süren ödevler ve yoğun imtihan yarıyılları vücudu zekâyı da çok yorar. Elbette zaferi etkileyen mucize yiyecek yoktur. Ancak imtihana hazırlık yarıyılı süresince tüm yiyecekleri kapsayan şuurlu beslenme; hem fiziksel ve ruhsal sıhhati pozitif tesirler, stres tesirlerini eksiltir, hem de mektep / imtihan galibiyetine katkıda bulunur.

Pikan cevizinin yapısındaki bazı bileşiklerin, beyin hücrelerine gözetici tesir gösterdiği saptanmıştır.

Beynin özellikle hafıza ve mekansal bilme gibi kritik bölgelerinde iyileştirici tesiri olduğu tanımlandığından, günde bir avuç pikan cevizi harcanması belleği de kuvvetlendirmede ehemmiyetli rol oynar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.