Elleriniz ve Ayaklarınız Daima Soğuk İse Bu Hastalık Olabilir

22.11.2019
28.130
Elleriniz ve Ayaklarınız Daima Soğuk İse Bu Hastalık Olabilir

Parmaklarınız soğukta birkaç dakika sonra parlak beyaza veya hatta maviye döner mi? Ne yaparsanız yapın, elleriniz ve ayak parmaklarınız her zaman serin midir? Bu az bilinen hastalık çoğu insan bunu hiç duymamış olsa da, şok edici bir şekilde yaygındır.

Evi sıcak tutmak için kitaptaki her numarayı kullanan insanlar bile, özellikle kış aylarında Raynaud’lara sahiplerse rahat kalmakta zorluk çekebilirler.

Bu durum dolaşımınızı etkiler ve dış ekstremitelerinize ısı akmasını zorlaştırır.

Soğuk havalarda daha kötüdür, ancak Raynaud’un bir parçası yaz aylarında çok soğuk bir klima veya ısıtılmamış bir havuza dalarak kolayca çıkarılabilir.

Bu gibi seslerden herhangi biri sizin gibi olabilirse aşağıdaki belirtilere bakın.

Raynaud’lara sahip olabileceğinden şüpheleniyorsanız, vücudunuzun sıcaklığını rahat tutmak için alınması gereken en iyi önlemleri öğrenmek için doktorunuzla iletişim kurun.

Raynaud’s Nedir?

Raynaud sendromu olarak da bilinen Raynaud hastalığı veya sadece Raynaud hastalığı, yaklaşık 200.000 Amerikalıyı etkileyen yaygın bir durumdur.

Ana özellik, derideki küçük kan damarlarının soğukta olduğundan daha fazla büzüşmesi ve böylece vücudun bazı bölgelerine kan akışını kesmesidir.

Genelde tehlikeli değildir, ancak oldukça rahatsız edici olabilir ve uygun şekilde kullanılmazsa sizi diğer komplikasyonlar için risk altına sokabilir.

Raynaud’un Belirtileri Nelerdir?

İşaret 1: Parmaklar ve Parmaklar Mavimsi-Beyaz

Mayo Clinic’e göre, bir Raynaud’un saldırısının ilk işareti ani bir renk değişimi.

Parmağınız ve ayak parmaklarınız, burnunuzun ucu ve diğer ekstremiteler soluk veya beyaz olabilir, çünkü kan içinden akmaz.

Alan oksijenden daha fazla mahrum kaldıkça, aynı zamanda kan dolaşımının yeterli olmadığının işareti olan mavi bir belirti geliştirmeye başlayabilir.

İşaret 2: Elleriniz ve Ayaklarınız Her Zaman Soğuk

Bir fincan sıcak çay içerek hoş ve rahat oturma odanızda oturuyor olabilirsiniz, ancak elleriniz hala soğuk!

Raynaud hastalarının en sık rastlanan semptomlarından biri, ellerinizin ve ayaklarınızın asla ısınmayacakları hissidir, çünkü kısaltılmış kan damarlarınız vücudun ısınmasını önler.

Daha şiddetli semptomlar yaşamıyor olsanız bile, vücudunuzu sıcak tutmak ve bu kelepçeli kan damarlarını açmaya ve sıcaklığı içeri almaya teşvik etmek için çorap ve ılık giysiler giymek iyi bir fikirdir.

İşaret 3: Uyuşukluk Ve Karıncalanma

Hiç kazayla bacaklarınızı çok uzun süre geçtiniz ve daha sonra “iğne ve iğneler” saldırısı sonucu rahatsızlık duydunuz mu?

Aynı şey Raynaud’larda da oluyor, ama tek yapman gereken soğukta dışarı çıkmak.

Vücudunuz kan akışını kestiğinde, aynı zamanda kendinizi uyuşmuş hissettiren alanlarda dokunma duyunuzu da otomatik olarak kapatır.

Tekrar akan kan, sinir uçlarının uyanmasına neden olur, bu da sinir bozucu iğneleyici hissine neden olur.

İşaret 4: Parmak ve Parmaklarda Düşük Hassasiyet

Raynaud’u olan insanlar, elleri serinlediğinde ince motor becerileri ile de mücadele edebilirler.

Bu, ellerini ve parmaklarını iyi bir şekilde hareket ettirebilecekleri anlamına gelir, ancak bir palto atmak veya bir kitabın sayfasını çevirmek gibi parmak uçları gerektiren herhangi bir şeyi yapmak zor olabilir.

Bu teknoloji meraklı zamanında, aynı zamanda parmak uçlarınız yeterince soğuksa, dokunmaya başlayamayacağınız dokunmatik ekranlı telefonunuzla çok mücadele ettiğiniz anlamına da gelebilir.

Raynaud’un Sebebi Nedir?

Risk 1: Elektrikli El Aletleri ile Çalışma

Raynaud’s her yaşta herkesi vurabilir, ancak birkaç risk faktörü var.

Örneğin, ikincil Raynaud’lar (birinin doğmadığı hastalığın bir versiyonu) inşaat işçileri ve bir matkap veya elektrikli zımpara makinesi gibi düzenli olarak elektrikli el aletleri kullanan herkes için çok yaygındır.

Tamamen anlaşılmadı, fakat bu, bu aletlerin tekrarlanan titreşimlerinin kan damarlarında travmaya neden olabileceğinden olabilir. Sürekli şok ayrıca, vücudu yaralanmayı önlemek için bu alanlara kan akışını kısıtlamaya teşvik edebilir.

Risk 2: Sigara

Hepimiz sigara içmenin her türlü sağlık tehlikesi için suçlanacağını biliyoruz, ancak sigaraların ilk başta parmaklarınız ve ayak parmaklarınızla ne yapmaları gerektiğini anlamak zordur.

Açıklama hoş değil: sigaralarda kan damarlarınızın iç kısmına zarar veren zehirli karbon monoksit var.

Hasar görecek ilk kişi, parmaklarınızdaki ve ayak parmaklarınızdaki Raynaud’lara neden olan veya daha da şiddetlendiren damarlardır.

Risk 3: Soğuk Havaya Maruz Kalma

Soğukta çok fazla zaman geçiren insanlar, kısmen ataklar sadece soğuk havalarda tetiklendiğinden, Raynaud’a karşı daha hassastır.

İlginçtir ki, Raynaud’un ataları Norveç ya da Rusya gibi soğuk ülkelerden gelen insanlarda da yaygın olarak görülmektedir, bu nedenle, eğer çok soğuk ya da yaşayan biriyseniz, vücudun kullandığı evrimsel bir kendini koruma mekanizması olabilir. Soğuk bir iklimde.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.