Elleriniz Titriyor ise Bu haber sizi İlgilendiriyor öyle birşey yaptı ki ellerinin titremesi geçti

20.08.2020
15.587
Elleriniz Titriyor ise Bu haber sizi İlgilendiriyor öyle birşey yaptı ki ellerinin titremesi geçti

Bazen vücudumuz titrer ve bu, günlük aktivitelerimizi yapmaya çalışırken sinir bozucu olabilir. Titreme en çok ellerde ve bacaklarda olduğunda göze çarpar. Vücudun titremesinin birçok nedeni olabilir. Vücudun, gergin veya aç olduğun, aşırı kafein aldığın, hipoglisemik olduğun için ya da tıbbi bir sorun yüzünden titriyor olabilir. Bazı durumlarda yaşam tarzındaki basit bir değişikliğin titremeni durdurmada faydası olabilir ama diğer durumlarda tıbbi tedavi görmen gerekebilir. Titremeni durdurmak için yapabileceklerini öğrenmek istiyorsan okumaya devam et.

1- Derin bir nefes al. Aşırı adrenalin, vücudunun titremesine neden olabilir. Bu titreme muhtemelen en çok ellerinde ve bacaklarında göze çarpacaktır. Korku ya da gerginlik sonucunda titrediğini fark edersen yapabileceğin en iyi şey derin bir nefes almaktır. Derin nefes almak, uyku ve gevşemeyle bağlantılı olan parasempatik sinir sistemini harekete geçirir. Birkaç kez derin derin nefes alarak daha rahat bir duruma geçebilirsin.

  • Burnundan uzun ve derin bir nefes al ve birkaç saniye tut. Sonra da nefesini burnundan ver.
  • Kendini sakinleştirmek için birkaç kez derin derin nefes al. Eğer yapabilirsen, derin nefes almanı daha etkili kılmak için, geriye doğru yaslan ya da uzan.
  • Gevşemene yardımcı olması için 4-7-8 nefes tekniğini denesen iyi olur.

2- Yoga ya da meditasyon yap. Titremenin nedeni kaygı ve stres olabilir ya da bunlar, titremeni daha şiddetlendirebilir. Yoga ve meditasyon gibi rahatlama teknikleri, stres ve kaygıyı azaltarak titremeni durdurmana yardımcı olabilir. Titremene yardımcı olup olmayacağını görmek için başlangıç seviyesinde yoga ya da meditasyon kursuna gitmeyi dene

3- Masaj yaptır. Masajın, kolların, bacakların ve kafanın sürekli titremesine neden olan esansiyel tremor hastalığı olan kişilerde titremeyi azalttığı gösterilmiştir. Çalışmada, hastanın titreme şiddeti masajdan hemen sonra azalmıştır. Titremen ister stres ve kaygı, ister esansiyel tremor kaynaklı olsun, düzenli masaj yaptırarak biraz rahatlama sağlayabilirsin. Titremeni durdurup durdurmadığını görmek için masaj yaptırmayı dene.

4- Yeterince uyu. Yeterince uyumamak, ellerinle bacaklarının titremesine ya da esansiyel tremor hastalığın varsa titremenin şiddetlenmesine neden olabilir. Her gece tavsiye edilen kadar uyuduğundan emin ol. Ergenlerin her gece 8,5 ila 9,5 saat uyuması gerekir, yetişkinlerse her gece 7 ila 9 saat uyumalıdır

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.