Elektronik sigara sigara vazgeçme vasıtayı değil

09.04.2019
37
Elektronik sigara sigara vazgeçme vasıtayı değil

Senede 7 milyondan fazla şahıs tütün kullanımına bağlı olarak yaşamını kaybediyor. Elektronik sigara veya nargile ise hiç suçsuz değil; sigaradan daha fazla nikotin içeriyorlar

Tüm dünyada sıhhatli hayat trendleri süratle çoğalırken neden sigara içme oranları da çoğalıyor? Şuurun çoğalması ve oranların düşmesi gerekmez mi? Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, sigara ile alakalı sorularımızı cevapladı…
Bugün çoğunluğu büyümekte ve az gelişmiş ülkelerde olmak üzere dünya genelinde 15 yaş ve üzerinde 942 milyonu erkek ve 175 milyonu bayan olmak üzere 1.25 milyar şahıs sigara içiyor. Ne yazık ki her sene yedi milyondan fazla şahıs tütün kullanımından dolayı erken ölüyor.

HER SENE 100 BİN ŞAHIS ÖLÜYOR

Ölümlerin 6 milyonu dolaysız olarak sigara içmekten, takribî 900 bini ise başkasının içtiği sigara dumanına maruz kalınmasından dolayı alana gelmektedir.

Ülkemizde ise takribî 20 milyon şahıs sigara içmekte ve sigaranın neden olduğu kalpdamar hastalıkları, kanserler, diyabet ve kronik obstrüktif akciğer hastalıkları sebebiyle her sene 100 binden fazla yurttaşımız yaşamını kaybetmektedir.

Ülkemizde 1980–2000 seneleri arasında yabancı sigara firmalarının piyasaya girmesi sonucunda sigara içme oranlarında yüzde 80 çoğalış yaşandı. Dünya Sağlık Teşkilatı Tütün Hakimiyet Çerçevesi Sözleşmesi’nin 2004 senesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanmasının ardından tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tütün kullanımı ile gayret çalışmalarına sürat verilmiştir.

Ülkemizde 2008 ve 2012 seneleri arasında DSÖ, TKÇS ve MPOWER kriterlerinin iyi bir biçimde uygulanması bağlı olarak tütün kullanımında yüzde13.7’lik bir eksilme olmuştur. Bu düşüşe karşın ülkemiz hali hazırda dünya genelinde yüzde 31.6’lık oran ile en çok sigara içilen ülkelerden biridir.

Elektronik sigara, lanse edildiği gibi bir sigara vazgeçme vasıtayı değildir, bir tütün mahsulüdür. 1950’li senelerde filtreli sigara üretildiğinde ‘hasarsız’ diye lanse edilmişti. Elektronik sigara da aynı usulle sigarayı vazgeçtirme usulü ve hasarsız diye lanse edilmekte ve bu güzergahıyla da insanları sigaraya bulaştırmanın bir metodu olarak kullanılmaktadır.

DAHA FAZLA NİKOTİN DEMEK

Amerika’da yapılan bir çalışma; basmakalıp sigara tüketiminin düştüğünü ama özellikle mekteplerde elektronik sigara kullanımının yüzde 80 çoğaldığını, elektronik sigara kullanan fertlerin de kısa bir zaman sonra basmakalıp sigara kullanmaya başladıklarını ortaya koymuştur.

Bilimsel araştırmalar; elektronik sigara kullanıcılarının, basmakalıp sigaraya göre daha fazla nikotine maruz kaldıklarını göstermektedir. Bu gidişat; elektronik sigara kullanıcılarını daha fazla kanser tehlikeyi, daha fazla solunum ile damar meseleleri ve öteki hastalıklar bekliyor anlamına gelmektedir.

80 SİGARAYA EŞDEĞER

Nargile, kansere ve pek çok hastalığa yol açan suratlarca zehirli madde kapsar. her bir nargile seansında takribî 10 gram tütün ve 1.5 parça kömür kullanılır ve tütünün kömür ile yakılması neticesinde 2.94 mg. nikotin, 802 mg. katran ve 145 mg. karbonmonoksit akciğerlere çekilir. bu ölçü takribî 80-100 adet sigaraya eşdeğerdir. nargilede yalnızca tütün kullanılabildiği gibi, meyve veya aroma yoğun maddeler de seçim edilebilmektedir. ancak muhtevaya uyuşturucu afyon, maraş otu vb. ve eşi daha hasarlı maddeler de ilave edilebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.