Ekmeği Azaltın Ama Tamamen Hayatınızdan Çıkarmayın Bakın Neden

26.01.2022
915
Ekmeği Azaltın Ama Tamamen Hayatınızdan Çıkarmayın Bakın Neden

Sağlıklı beslenmeye başlamayı planladığınızda, ekmek genellikle diyetinizden çıkarmak istediğiniz ilk yiyeceklerden biridir. Ancak karbonhidrat söz konusu olduğunda, tahıllar hiçbir şeydir ve beyaz ekmeği bırakmak birkaç kilo vermenize yardımcı olabilirken, tam tahıllı ekmeği kesmek aslında vücudunuzu çok ihtiyaç duyulan besin maddelerini tüketebilir.

1. Bacak krampları yaşayabilirsiniz

Kilo vermeye çalışan insanlar, karbonhidrat alımlarının ne kadar düşük olabileceğini denemeye isteklidir, ancak ekmeği tamamen bırakmanın aslında bazı hoş olmayan yan etkileri olabilir. Ekmeği ve diğer karbonhidratları neredeyse tamamen kesmek anlamına gelen bir keto diyeti yapmayı planlıyorsanız, bacak krampları yaşayabilirsiniz. Bu ağrılı kasılmalar tipik olarak geceleri meydana gelir ve saniyeler ile dakikalar arasında sürebilir. Ekmek elektrolitlerde yüksektir ve vücudunuz bu temel besin maddelerini yeterince almadığında kas spazmlarına yol açabilir.

2. Yorgun hissedebilirsiniz

Beyaz ekmek yeterince karbonhidrat almanın en sağlıklı yolu olmasa da, tam buğday ve filizlenmiş tahıl ekmeğini ölçülü olarak yemek vücudunuza daha fazla enerji verecektir . Lif, demir ve magnezyum açısından zengin olduğu için bu yiyecekler tok ve enerjik hissetmenize yardımcı olur ve hatta yoğun bir iş gününden sonra spor salonuna gitmek için yeterli enerjiyi almanıza yardımcı olabilir.

3. Canınız şeker isteyebilir

Ekmek enerji için kullanılabildiğinden, onu tamamen bırakmak, başka bir yerde başka bir enerji kaynağı bulmanız gerektiği anlamına gelir. Yorgun ve bitkin hissettiğimizde, doğal olarak bize hızlı bir enerji artışı sağlayabilecek tatlılar ve şekerli içecekler gibi yiyeceklere yöneliriz. Ölçülü ekmek yemek kilo almanıza neden olmazken, kendinizi yorgun hissettiğinizde kurabiye ve çikolata yemek kesinlikle yapabilir.

4. Tuvalete gitmek daha zor hale gelebilir

Normal beyaz ekmeği bırakıyorsanız, bu sizin için pek sorun olmayabilir, ancak tam tahıllı veya çavdar ekmeğini kesmek aslında banyoya daha fazla zaman ayırmanıza neden olabilir. Tam tahıllı ekmeğin lif oranı yüksektir, bu da sindiriminize yardımcı olur ve aslında kabızlığı gidermek için müshillerden daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.

5. Ruh hali değişimleriniz daha da kötüleşebilir

Hiçbir şeyin ruh halinizi bir dilim pizzadan daha hızlı yükseltemeyeceğini düşündüyseniz, bunun aslında bilimsel bir açıklaması var. Karbonhidrat yemek , kendinizi iyi hissetmenizden sorumlu olan ve hatta iştahınızı bastırabilen serotonin adı verilen bir kimyasal salgılar . Bu, arada sırada sağlıklı karbonhidrat tüketmenin ruh halinizi yükseltip açlığınızı yatıştırabileceği anlamına gelir.

6. Kalp hastalığı riskiniz artabilir

Diyetinizden çıkarmayı seçtiğiniz tahıl türleri, kalbinizi sağlıklı tutmak söz konusu olduğunda oyunun kurallarını değiştirebilir. Rafine karbonhidratlar kalp hastalığı riskini artırabilirken, tam tahıl yemenin kolesterolü düşürdüğü ve ilgili birçok kalp rahatsızlığını uzak tuttuğu kanıtlanmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.