Eklem Ağrısını Geçirmek İçin Harika Bir Yöntem

27.09.2021
363
Eklem Ağrısını Geçirmek İçin Harika Bir Yöntem

Eklemlerde iltihaplanma, şişme ve ağrıya neden olan durum grubuna artrit denir. En yaygın osteoartrit olmasına rağmen 100 farklı türü vardır. Bu durumda, kemikleri kaplayan kıkırdak tabakası dejenere olur ve şişlik, sertlik ve ağrıya neden olur. Tıbbi tedavileri dışlamadan, yaşam tarzındaki bir değişiklikle birlikte ev ilaçları, hastalığın semptomlarını ve ilerlemesini azaltmaya yardımcı olabilir. Siz veya sevdiğiniz birinin artriti varsa, aşağıdaki makale yardımcı olabilir.

1. Diyetinizi değiştirebilirsiniz

Vücut, istemeden kendi dokularına saldırarak kendini savunmak için bir bağışıklık tepkisi oluşturur. Bu, artritin ana nedenlerinden biridir. Eklem ağrısını hafifletmek için yeme şeklinizi tamamen değiştirmeniz önerilir. Diyet sebze, meyve, baklagiller ve tahıllar açısından zengin olduğunda bağırsak sağlığı iyileşir.

Süt ve işlenmiş etlerden mümkün olduğunca kaçının. Sağlıklı, doğal bir diyet , iltihaplanmaya karşı hareket eden ve eklem ağrısını azaltan enzimler sağlar.

2. Vücut ağırlığınızı kontrol edebilirsiniz

Çalışma , her bir poundun diz eklemlerine 4 pound basınç ekleyebileceğini buldu. Eklemlerdeki bu ekstra stres, kıkırdağın daha kolay parçalanmasını sağlayarak artrit semptomlarının kötüleşmesine neden olur. Yeterli bir ağırlığı korumak, eklemlerdeki baskıyı alır, sertliği ve ağrıyı giderir.

3. D vitamini alabilirsiniz

2016 yılında yapılan bir inceleme , artritli kişilerin kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan düşük D vitamini seviyelerine sahip olduğunu bildirdi. Bunun eksikliği, bir kişiyi hastalığın semptomlarının artmasına yatkın hale getirir.

Bu vitamini güneşe maruz kaldığında, onu içeren yiyecekleri yiyerek (balık, süt ürünleri, yumurta sarısı ve mantar gibi) veya eczanelerde bulunan takviyeleri alarak almak mümkündür.

Bununla birlikte, artan seviyelerin hastalık aktivitesini azaltıp azaltmadığı açık değildir. Her durumda, vücutta normal bir D vitamini seviyesini korumak en iyisidir .

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.