Eklem Ağrınız Var İse Bu İlginç Çözüm Derdinize Derman Olacak

24.08.2020
4.486
Eklem Ağrınız Var İse Bu İlginç Çözüm Derdinize Derman Olacak

Eklemlerde iltihaplanma, şişme ve ağrıya neden olan durumlar grubuna artrit denir . En yaygın olanı osteoartrit olmasına rağmen 100 farklı türü vardır. Bu durumda, kemikleri kaplayan kıkırdak tabakası dejenere olur ve şişlik, sertlik ve ağrıya neden olur. Tıbbi tedavileri göz ardı etmeden, yaşam tarzındaki bir değişiklikle birlikte ev ilaçları, hastalığın semptomlarını ve ilerlemesini azaltmaya yardımcı olabilir. Siz veya sevdiklerinizde artrit varsa, aşağıdaki makale yardımcı olabilir.

1. Diyetinizi değiştirebilirsiniz.

Vücut, kendi dokularına istemeden saldırarak kendini savunmak için bir bağışıklık tepkisi oluşturur. Bu, artritin ana nedenlerinden biridir . Eklem ağrısını hafifletmek için yemek yeme şeklinizi tamamen değiştirmeniz önerilir. Diyet sebzeler, meyveler, baklagiller ve tahıllar açısından zengin olduğunda bağırsak sağlığı iyileşir .

Mümkün olduğunca süt ürünlerinden ve işlenmiş etlerden kaçının . Sağlıklı, doğal bir diyet , iltihaplanmaya karşı etki eden ve eklem ağrısını azaltan enzimler sağlar.

2. Vücut ağırlığınızı kontrol edebilirsiniz.

Çalışma , her bir pound’un diz eklemlerine 4 pound basınç ekleyebileceğini buldu. Eklemler üzerindeki bu ekstra stres, kıkırdağın daha kolay parçalanmasına neden olarak artrit semptomlarının kötüleşmesine neden olur. Yeterli kilonun korunması eklemlerdeki baskıyı alır, sertliği ve ağrıyı azaltır.

3. D vitamini alabilirsiniz.

2016 yılında yapılan bir inceleme , artritli kişilerin düşük D vitamini seviyelerine sahip olduğunu ve bu da kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu bildirdi. Bunun eksikliği, bir kişiyi hastalığın semptomlarının artmasına yatkın hale getirir.

Bu vitamini güneşe maruz kaldığında, onu içeren yiyecekleri (balık, süt ürünleri, yumurta sarısı ve mantar gibi) yiyerek veya eczanelerde bulunan takviyeleri alarak emmek mümkündür.

Bununla birlikte, artan seviyelerin hastalık aktivitesini azaltıp azaltmadığı net değildir. Her durumda, vücutta normal bir D vitamini seviyesini korumak en iyisidir

4. Yemeklerinize zencefil ekleyebilirsiniz

Zencefil kökü, iltihaplanma ve eklem ağrısına neden olan maddeleri engelleyen, gingerol adlı bir ana bileşene sahiptir. Fitokimyasalları, artritin ilerlemesini durdurmaya bile katkıda bulunur.

Ayrıca uzun vadede kullanımı güvenlidir . İster taze ister toz haline getirilmiş olsun, çok baharatlı olabileceğinden, küçük bir dilim veya bir çay kaşığından başlayarak yemeklerinize dahil edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.