Dünyanın En Tehlikesiz Ülkesi Seçildi..

23.03.2019
75
Dünyanın En Tehlikesiz Ülkesi Seçildi..

Küresel Barış Endeksi’ne göre İzlanda dünyanın en tehlikesiz ülkesi seçildi. Kuzeyin bu uzak ve zengin ülkesi, yarım milyondan dahi az ama iyi eğitimli bir popülasyona sahip. Su kaynakları ve natürel hoşluklarıyla öne çıkan İzlanda turistlerin de gözdesi.

Dünyanın en güvenlisi

Kürsel Barış Endeksi her sene olduğu gibi bu yıl da Dünyanın En Tehlikesiz Ülkeleri listesini açıkladı.

Güvenlik birinci kriter

Düşük kabahat oranlarının en ehemmiyetli kriter olduğu listede, terör hücum ve eşi faktörler de liste sıralamasında ehemmiyetli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Küresel Barış Endeksi’nin sıralamasına göre listenin doruğunda bu sene Kuzey Avrupa’nın soğuk ülkesi İzlanda, dünyanın en tehlikesiz ülkesi oldu.

Üç cinayet hadisesi

350 bin bireyin yaşadığı İzlanda’da geçtiğimiz sene bilgilerine göre 100.000 bireye bir cinayet hadisesi düşüyor. Değişik bir deyişle geçtiğimiz yıl İzlanda’da üç cinayet hadisesi yaşanmış.

Askeri birlik yok

İzlanda aynı zamanda ordusu bulunmayan ülkelerden biri. Ülkedeki polislerin ehemmiyetli bir kısmı da vazife esnasında yanlarında silah bulundurmuyor.

Listede Avrupalılar ağırlıkta

İzlanda’nın birinci sırada yer aldığı tehlikesiz ülkeler listesinde yer alan değişik Avrupalılar ise şöyle; Avusturya, Portekiz, Danimarka, Çekya, İrlanda, Slovenya, İsviçre, İsveç, Finlandiya ve Norveç

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.