Dudaklarınızda Sorun Oluşmasını Önleyen 5 Şey

20.11.2019
144
Dudaklarınızda Sorun Oluşmasını Önleyen 5 Şey

Ağzınızda veya dudaklarınızda bir grup küçük kabarcık varsa, büyük olasılıkla üşütüyle başa çıkacaksınız. İlk belirti ağzınızda bir kabarcık haline gelinceye kadar yanan veya kaşıntı yapan bir noktaya sahip olmaktır. İlk semptomlar ortadan kalktığında leke kırmızı, şişmiş veya ağrılı olabilir. Bu kabarcıklar birkaç gün sonra açılabilir, sızabilir ve kabuk haline gelebilir.

Ancak, önleme yollarına başlamadan önce, ilk başta soğuk yaralara neyin neden olduğunu görelim.

Soğuk yaralar veya ateş kabarcıkları, HSV veya herpes simpleks virüsünden kaynaklanır. Bu parazitler vücudumuza ağzımızdan veya ciltteki kırılmadan nüfuz eder. Bu enfeksiyon basit bir şekilde soğuk bir ağrılı bir kişiye dokunduğunuzda veya kaplarını paylaşırken, onları öptüğünüzde, hatta tükürüğüne dokunduğunuzda yayılır. Ağız dışında, soğuk yaralar diğer vücut bölgelerine de bulaşabilir. Ancak aşağıdaki ipuçlarını izleyerek bunun olmasını önleyebilirsiniz.

1. Soğuk algınlığı yaratabilecek tüm virüslü kaynaklardan uzak durun.

Başka bir deyişle, enfekte bir kişinin mutfak eşyaları, bardaklar, havlular, diş fırçaları ve traş makineleri gibi kullanmış olabileceği şeylerle temas etmekten ve hatta enfekte bir kişiyi öpmekten kaçınmanız gerekir.

2. Tetikleyicilerden de uzak durun.

Bu kabarcıkların diğer virüslü insanlarla temas etmesinden kaynaklandığına inanmakla birlikte, kendi soğuk algılarınızı da tetikleyebileceğinizi bilin. Bu, soğuk algınlığından, gripten ve hatta stresten muzdarip olduğunuzda olur. Herhangi bir risk faktöründen uzak durmaya çalışmalısınız.

3. Dudak kremi, güneş kremi vb. Uygulayarak önleyici tedbirler alın.

Tetikleyicilerden bahseden SPF 15 veya daha üstü güneş koruyucuları ve / veya dudak balsamları uygulayarak bunları önleyebilirsiniz. Etkilenen bölgelerde güneşten koruyucuyu nazikçe sıkmadığınız sürece, soğuk yaranıza dokunmaktan da kaçınmalısınız. Ateş kabarcığına herhangi bir ilaç vermeden önce daima ellerinizi yıkayın.

4. Ev ilaçları en iyi arkadaşlarınızdır.

Etkilenen bölgelere buz uygulamak, soğuk yaraların neden olduğu rahatsızlığı azaltmada yardımcı olabilirken, sizi tamamen koparmayacaktır. Etkilenen bölgelere aloe vera jeli uygulamak, antiviral ve antienflamatuar özellikleriyle semptomları hafifletmenize yardımcı olacaktır.

5. Bu çarelerden hiçbiri işe yaramazsa, bir doktora danışın.

Bazen semptomlar o kadar inatçı olur ki ilaçların hiçbiri çalışmıyor gibi görünüyor. Bu durumda, bir doktora danışmanız gerekir. Sizi hiçbir zaman rahatsız edici semptomlardan kurtarmak için gerekli ilaçları önerebilirler.

Bu önleyici önlemlere dikkat etmek kesinlikle bir anda soğuk algınlığı semptomlarını ortadan kaldıracaktır. Bu kabarcıklardan kurtulmak için daha kolay ev ilaçlarının farkında mısınız? Bunları aşağıdaki yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.