Dowager kamburluğu nasıl düzeltilir?

17.01.2020
9.900
Dowager kamburluğu nasıl düzeltilir?

Dowager kamburluğu vücutta sarkma nedeniyle ortaya çıkar. Boyun arkasında küçük bir kamburluk şeklindedir. Tedavisi olması gerektiği gibi yapılmazsa duruş bozukluğuna bağlı sarkma meydana gelmektedir. Boyun arkasında meydana gelen küçük kamburluk görürseniz günlük yaptığınız bazı alışkanlıkları değiştirerek ve kas dengesiliklerini düzelterek tamamen normal duruma gelebilirsiniz.

1. Kilonuzu kontrol edin

Eğer aşırı kilolu iseniz Dowager kamburu olma ihtimaliniz yüksektir. Beslenme alışkınlıklarınızı değiştirerek ve sağlık için tehlikeli olan içecekleri tüketmezseniz düzelebilirsiniz.

2. Uyurken yatış pozisyonunuzu değiştirin

Omuzlar düşük, sırt düz bir şekilde, dizler gevşek, kalçalarınızın ise omuzlarla hizalanmıç olmalıdır.

Eğer sırt üstü uyuyorsanız kafanızın altına yastık koymayın sadece boyun yastığı kullanmalısınız.

Yan şekilde uyuyorsanız omuz ve boyun arasını destekleyecek yastık kullanın. Ayrıca diz ve ayak bilekleriniz arasına da yastık koymayı ihmal etmeyin.

3. Sırt kaslarınızı güçlendirin

Boyun ve omuzlarda dahil üst vücudunuzu güçlendiren egzersizler yapmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu egzersizler vücut kas kütlenizi arttıracak, kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Böylelikle Dowager kamburluğunu önlemiş olacaksınız.

Nasıl yapılır?

İki elinizi başınızın arkasına koyun ardından boyun kaslarınızı geriye iterek aynı anda öne doğru bastırın. 5 saniye kalarak 10 kez aynı hareketi tekrarlayın.

4. Boyun kaslarını gerin

Boyun kaslarını yani sternokleidomastoid kaslarını germek, kas sisteminizi geliştirecek Dowager kamburluğuna neden olan zayıf postürel eğilimleri ortadan kaldıracaktır.

Nasıl yapılır?

Boynunuzun sol kısmında gerginlik hissedene kadar başınızı sağ tarafa doğru eğin. Daha sonra sağ elinizi başınızın üzerine koyarak biraz aşağıya çekin. 30 saniye aynı şekilde kalın. Her iki taraf için aynı hareketi 3 kez tekrarlayın.

5. Subosipital kaslarınızı serbest bırakın

Subosipital kaslar, boynunuzun tabanında yer alır. Başınızı yanlış tarafa çekmenizde görevli kaslardır. Kaslarınızı bu pozisyondan kurtarmak için uygun noktaları bularak manipüle ederek düzeltmelisiniz.

Nasıl yapılır?

Başınızı masaj veya tenis topu üzerine baskı yapacak şekile yerleştirin. Kasları serbest bırakarak başınızı bir taraftan diğer tarafa 1-1.5 dakika hafif bir şekilde sallayın.

6. Masaj yapın

Dowager kamburluğunda boyun kasları anormal bir şekilde sıkıdır. Gevşeme için aşağıdaki tekniği uygulayın:

Nasıl yapılır?

2-3 havlu yada bez yardımı ile bant oluşturun. İki elinizle tutarak oluşturduğunuz bantı boynunuza uygulayın. Yavaşça yukarı ve aşagıya hareket ettirerek 5-7 dakika boyunca kas gerginliğinizi hafifletin.

7. Durum şeklinizi düzeltin

Bu kamburluk genel olarak başınızın olması gereken düzeyden ileriye doğru çıktığı bir kafa duruşudur. Tavuk kafasına benzetebilirsiniz. Bundan dolayı hareket esnasında daha fazla güç uygulamak zorunda kalırsınız. Günlük rutin hareketlerle duruşunuzu düzeltmelisiniz.

Yürüyüş pozisyonunu düzeltmek için düz ve dik durun. Karın içeriye, çene yee paralel ve omuzlar geride olmalıdır. Kolları yan tarafa bırakın. Tavandan gelen bir iin sizi yukarıya bu duruş pozisyonunda çektiğini hayal edin. Hareketi tekrarlayın.

Oturuş pozisyonunu düzeltmek için küçük battaniyeden yararlanabilirsiniz. Battaniye’yi yuvarlak şekilde oturduğunuz kemikler altına yerleştirin. Dizlerini bu esnada kalçalarınızın altında olsun.

Dowager kamburluğu ile ilgili olarak sizinde kullandığınız başka teknikler varsa bizimle payşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.