Domates Tüketmek Sandığınız Kadar Masum Değil

28.09.2019
2.063
Domates Tüketmek Sandığınız Kadar Masum Değil

Domatesler yemek için genellikle güvenli olsa da, bazı durumlarda talihsiz yan etkilere neden olabilirler. Aşağıdaki belirtilerden bazılarını yaşıyorsanız, yaklaşık dört hafta boyunca diyeti domatesleri elemek veya kesmek ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görmek isteyebilirsiniz.

Şifalı Tarifler olarak , domateslerin vücudunuza verebileceği bazı tehlikeli reaksiyonlar hakkında sizi uyarmaya karar verdik.

1. Size asit reflü verebilirler.

Domatesler çok asidiktir ve gastrit ve gastroözofageal reflü hastalığı gibi mide problemleri olan kişilerde mide yanmasına neden olabilir . Sağlıklı olsanız ve çok fazla domates ya da çok fazla domates sosu içseniz bile, bu bilinen yanma hissi ile sonuçlanabilirsiniz.

2. Bazı insanlarda eklem ağrısına neden olur.

Çok fazla domates yemek eklem ağrısına neden olabilir . Bunun nedeni, domateslerin dokularda kalsiyum oluşturan, solanin adı verilen bir alkaloid olmasıdır. Çok fazla birikme eklemlerde iltihaplanma, ağrı ve şişmeye neden olabilir.

3. Bazı kişiler böbrek sorunları yaşar.

Önceki noktada belirtildiği gibi, domates vücutta kalsiyum birikmesine neden olur. Ayrıca, domateslerin oksalat adı verilen ve zengin olarak tüketildiğinde kolayca metabolize edilmeyen bir madde olarak zengin olduğu ve böbrek taşlarına neden olabileceği gerçeğini de ekleyin . Domatesler ayrıca, böbrek fonksiyonlarını bozabilecek potasyum bakımından da zengindir. Zaten böbrek problemlerinden muzdarip iseniz, bunun farkında olun.

4. Alerjik reaksiyonlar oldukça yaygındır.

Domates, yabancı istilacılara karşı savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendiren histamin adlı bir bileşik içerir. Bu , diğer hoş olmayan etkilerin yanı sıra, döküntü ve dil şişmesi gibi alerjik reaksiyonlar şeklinde gelir . Zaten domateslere alerjik olduğu teşhis edilenler için bu belirtiler daha da şiddetli olabilir.

5. İrritabl barsak sendromunuzu (IBS) tetikleyebilirler.

Eğer IBS’den muzdaripseniz (irritabl barsak sendromu) , domates belirtileri gerçekten tetikleyebilir. Bunlar arasında ishal, ağrılı kramplar, şişkinlik, gaz ve kabızlık sayılabilir. Bu durumda domates ve domates sosu gibi asitli yiyeceklerden uzak durmak en iyisidir.

6. Aşırı, likopenodermiye neden olur.

Likopen, domateslerde ve diğer yiyeceklerde bulunan bir pigment türüdür. Doğru miktarda tüketildiğinde kalp sağlığı için mükemmeldir. Bununla birlikte, aşırı tüketildiğinde, likopenodermi olarak bilinen cilt renginin solmasına neden olabilir .

7. Üriner problemleriniz olabilir.

Domates gibi asit içeriği yüksek olan yiyecekler mesanenizi tahriş edebilir. Eğer idrar tutamama şikayeti veya idrar sorunlarına yatkınsanız , bu tür yiyecekleri önlemek veya azaltmak için en iyisidir. Domatesleri pişirmek bu durumda yardımcı olmaz ve domates sosu ve ketçap gibi ürünler daha da zahmetlidir.

8. Domates yaprakları zehirli olabilir.

Tüketmek için güvenli olmadıkları için domates yapraklarına daha fazla dikkat etmeniz gerekir . Büyük miktarlarda ciddi ve tehlikeli semptomlara neden olabilirler. Daha aşırı durumlarda, onları tüketmek ölüme bile yol açabilir, bu yüzden onlardan tamamen uzak durmak en iyisidir. Pişman olmaktansa sağlamcı davranmak iyidir.

9. Organik olmayan domateslerde yüksek seviyede pestisit kalıntısı vardır.

Organik olarak yetiştirilmeyen domatesler, en yüksek pestisit kalıntısı seviyesine sahip yiyeceklerden biridir . Bu kimyasallar sağlığınıza gerçekten zarar verebilir, bu nedenle en iyi eylem yöntemi organik domateslere yatırım yapmaktır.

10. Otoimmün hastalık belirtilerini kötüleştirebilir.

Domates, nighthades adı verilen bir bitki grubunun parçasıdır. Gecelik tonlardaki alkaloitler, otoimmün hastalıkları olan kişiler için özellikle kötü olan vücuttaki iltihapları daha da kötüleştirebilir . Otoimmün hastalıklardan muzdarip birçok insan, diyetlerinden gece tonlarını çıkardı ve sağlıklarının genel olarak çok düzeldiğini iddia etti. Otoimmün bir hastalığınız varsa, deneyebileceğiniz bir şey bu.

Bu yan etkilerden herhangi birini şaşırttınız mı? Domates sağlığınızı etkiliyor olabilir mi? Hikayelerini bizimle paylaş!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.