Diyetler hakkında doğru sanılan 10 yanlış

19.04.2019
66
Diyetler hakkında doğru sanılan 10 yanlış

Bahar geldi, dolayısıyla kışın giyilen kalın elbiselerin yerini ince kıyafetler alacak ve bedendeki Gayeler ise çoğu zaman aynı: Çok kısa zamanda çok süratli kilo vermek. Ancak dikkat! Farkında olmadan yaptığınız perhiz yanılgıları sebebiyle zayıflamak isterken bütün aksine kilo alabilirsiniz. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Fatma Turanlı cemiyette perhiz hakkında ‘doğru’ sanılan ‘yanlış’ bilgileri anlatı, önemli teklifler ve ihtarlarda bulundu.

1.Yanlış: Kahvaltı etmezsem daha basit zayıflarım

Doğrusu: Zayıflama perhizlerinde yapılan en büyük yanılgılardan biri uzun müddet aç kalmak. Özellikle kahvaltı yoğun bir günün başlangıcı için en önemli öğün. Zira akşam öğününden sonra bir şey yemediğimizde sabaha kadar kan şekeri seviyesi düşüyor. Sıhhatlı bir kahvaltı yumurta gibi proteinden zengin ve bütün hububat ekmek gibi iyi karbonhidrattan oluşmalı. Böyle bir kahvaltı insülin seviyesinin tertip etmesi, kan şekeri ve kilo hakimiyeti üzerinde fayda sağlıyor. Aynı zamanda metabolizmanın çalışmaya başlamasında da tesirli oluyor.

2-Yanlış: Perhizimden ekmeği çıkardım, yerine galeta yiyorum

Doğrusu: Beslenme listesinden ekmeği çıkartmanız ve yerine galeta ilave etmeniz perhizinizin kalorisini düşürmez. Zira galeta da ekmek gibi karbonhidrat grubunu temsil ediyor ve 2 adet galeta takribî bir dilim ekmeğe denk kalori kapsıyor. Dolayısıyla galeta yiyerek daha fazla kalori almanız dahi muhtemel. Ayrıca bedenin ana enerji kaynağı oldukları için karbonhidratları hakimiyetli ölçüde ve lifli olanlarını seçim ederek kesinlikle harcamalısınız. Aksi halde şeker ve tatlı gibi kalorisi yüksek yiyeceklere daha fazla gereksinim dinlersiniz ki bu da perhizinizin zafersizlikle sonuçlanması anlamına geliyor.

3-Yanlış: Et ağırlıklı beslenerek daha süratli kilo veriyorum

Doğrusu: Et harcamak metabolizma süratini arttırıyor ve bu sayede kilo vermeyi süratlendiriyor. Ancak düşük karbonhidrat ve yüksek hayvansal protein harcamak kısa vadede kilo vermede fayda sağlasa da, alışkanlık haline döndüğünde uzun vadede bazı sıhhat meselelerine yol açabiliyor. Uzun müddet ve fazla ölçüde et tüketimi alışkanlık haline dönüştüğünde kalp damar sıhhatini negatif etkileyen kolesterol ve lipid ile ürik asit oranı yükseliyor ve sütun kanseri gibi bazı kanser cinslerine yatkınlık artıyor.

4-Yanlış: Çok düşük kalorili beslenerek fazla kilolarımdan süratle kurtulabilirim

Doğrusu: Çok düşük kalorili beslenmek ilk başlarda süratli kilo vermeye takviyeci olabiliyor. Ancak zamanla bedenin enerji tüketmesi bu seviyeye geçim sağlayarak metabolizma süratinin eksilmesine, dolayısıyla kiloların yavaş verilmesine neden olabiliyor. Üstelik süratli kilo kayıpları beden yağ oranında eksilmeye değil, daha çok akışkan ve adale kaybına yol açabiliyor. Bu sebeple olağan beslenmeye geçildiği zaman süratli kilo çoğalışına, hatta daha fazla kilo almaya taban hazırlayabiliyor.

5-Yanlış: Günde tek öğün beslenirsem süratli zayıflarım

Doğrusu: Son senelerde uzun açlıkların mevzubahisi olduğu bazı perhiz modelleri üzerinde çalışmalar yoğunlaştı. Bu perhizlerin sıhhatimiz üzerinde pozitif tesir yaptıkları ortaya kondu. Üstelik kilo verme mevzusunda da fayda sağladıkları belirtiliyor. Ancak bu stil perhiz modelleri herkese uygun değil, zira uzun vadede kan şekeri düşüklüğü, baş dönmesi, halsizlik ve bulantı gibi meselelere taban hazırlayabiliyor. Dolayısıyla kesinlikle bir uzman teftişinde ve hakimiyet altında yapılması gerekiyor.

6-Yanlış: Kuruyemişler çok sıhhatli, istediğim kadar yiyebilirim

Doğrusu: Yağlı tohumlar olarak adlandırılan ceviz, fındık, badem ve fıstık gibi kuruyemişler beslenmede önemli yer yakalıyorlar. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Fatma Turanlı kapsadıkları yağ, protein, mineral ve lifler sebebiyle yağlı tohumların her yaş grubunda kesinlikle harcanmaları gerektiğini belirterek, “Ancak bu cins besinlerin aynı zamanda kalori içerikleri de çok yüksektir. Misalin 100 gram kuruyemiş takribî 600 kalori kapsıyor. Dolayısıyla hakimiyetsiz yenildiğinde fazla kalori alımına yol açabiliyor. Bu sebeple yağlı tohumları dikkatli harcamak gerekiyor” diyor.

7-Yanlış: Lokantalarda salata yiyerek düşük kalorili beslenmiş olurum

Doğrusu: Dışarda yenilen salata ve eşi gıdalara lezzet katması için bol ölçüde sos, yağ ve mayonez gibi kalori ölçüsünü çoğaldıran ilaveler yapılıyor. Ayrıca salata üzerine ilave edilen peynirler ve tavuk parçaları gibi protein kaynakları da hazırlanırken kızartılmış ise enerji bedelleri yükseliyor. Dolayısıyla harcanan salatanın kalorisi çok düşük olmuyor. Şayet dışarda salata harcayacaksanız soslarını sizin ilave faktörüz, üzerine ızgarada pişmiş protein kaynaklarını koydurmanız daha iyi bir alternatif olacaktır.

8-Yanlış: X çayını/tozunu içtiğim zaman karın bölgemdeki yağlar erir

Doğrusu: Beslenme ve Perhiz Uzmanı Fatma Turanlı bedendeki yağ oranını eksiltmek için önerilen bu stil takviyelerin sanılanın aksine karın bölgesindeki yağları eritmediği, hatta sıhhate hasar verebileceği ihtarında bulunarak, “Misalin alerjik tepkin gibi meseleler oluşturabiliyorlar. Bedendeki yağ oranı ancak dengeli bir beslenme programı ve kumpaslı egzersizle düşürülebiliyor. Şeker ve şekerli besinler beden yağlanmasını çoğaldıran en önemli besinler. Bu sebeple şekerli yiyeceklerin tüketiminden sakınmak çok önemli” diyor.

9-Yanlış: Yeterince çay, kahve içiyorum, bunlar su gereksinimimi karşılar

Doğrusu: Su insan bedeni için bırakılmaz bir meşrubat. Su içmek tokluk hissini arttırıyor ve gıda alımının eksilmesine takviyeci oluyor. Bunların yanı sıra, geçici olarak metabolizmayı süratlendiriyor, hazmedilmiş yiyecek maddelerinin bedende taşınmasına ve bağırsak hareketlerinin tertip edilmesine takviyeci oluyor. Ancak suyun yerini hiçbir meşrubat yakalamıyor, üstelik çay ve kahve bütün aksine diüretik tesir yaratarak bedenden su kaybını çoğaldırıyor. Dolayısıyla hem sıhhatli olmak hem de kilo vermek için günde en az 1,5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmeniz çok önemli.

10-Yanlış: Çok az yağlı beslenirsem beden yağlarım azalır

Doğrusu: Yağlar vitamin emilimi, enerji tüketmesi ve tokluk hissinin oluşması için lüzumlu yiyecek öğesidir. Yağsız perhizle beslenmek kaloriyi düşük hale getirebiliyor ve kilo vermeye takviyeci olabiliyor. Ancak bedendeki işlevleri sebebiyle bakımsızlık edilmemeleri gerekiyor. Sıhhatlı yağlar olan zeytinyağı ve omega-3 yağ asitleri sıhhatli bir beden yapısı için beslenmemizde yer almalı. Beden yağ oranını eksiltmek için kalori kısıtlı dengeli bir perhizle beslenmek ve kesinlikle egzersiz yapmak gerekiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.