Perhize başlandığı gün zayıflatan perhiz programı

06.04.2019
103
Perhize başlandığı gün zayıflatan perhiz programı

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, kendi soyadını taşıyan bir perhiz programı uyguladığını belirtip, “perhizin başladığı gün, zayıflama da başlıyor” diye ifade ederek bu perhiz programının ayrıntılarını anlattı.

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, perhize başlandığı gün kilo verdiren yeni jenerasyon perhiz programına söyledi. Kendi soyadını taşıyan bir perhiz programı uyguladığını belirtip, bu perhiz programının ayrıntılarını anlattı.

İşte başlandığı gün zayıflatan o perhiz programı;

Köşkeroğlu perhizi, doymuş yağlardan uzak, nebatsal kaynaklı yağların seçim edildiği, organik ve işlenmemiş mahsullerin harcanmasını öneren bir perhiz stilidir. Programımız 4 safhadan oluşuyor.

Arınma evresi

Arınma safhasında, detox programı uyguluyoruz ve böylece beden, zehirli maddelerden ve ödemlerden temizletiliyor. Bu safhada bedenin daha sıhhatli bir biçimde çalışır hale gelmesini hedefliyoruz.

Dengeleme evresi

Dengeleme safhasında, ağırlığı organik sebzelerden oluşan bir programa vazgeçiyoruz. Bu safhada fert, adale kaybı hayatasın diye yeterli ölçüde protein ilave ediyoruz. Bu safhada ferdin adale kütlesinin çoğalışını reelleştirip metabolizmanın süratlenmesi hedefliyoruz.

Vurgu evresi

Vurgu safhasında ise karbonhidrat alımı oldukça eksiltiliyor, alınan protein ölçüyü ise çoğaldırılıyor. Bu safhadaki emel, bedene enerji vermesi emeliyle ilk olarak kullanılan karbonhidratların bir an evvel tükenmesini sağlayarak, enerjinin yağlardan sağlanması ve böylece yağ yakımının gerçekleşmesidir.

Koruma evresi

Koruma safhasında ise, 4 yiyecek grubunu da balanslı bir biçimde harcayarak olduğumuz kilomuzu gözetmeye çalışıyoruz. Köşkeroğlu Perhizi’ni öbür perhizlerden ayıran en büyük fark, detox programı dayanağıyla bedenin zehirli maddelerden temizlemesini sağlayıp, daha sıhhatli bir biçimde çalışmasını hedefliyoruz.

Bu perhiz programında fertler, birinci günün sonundan itibaren zayıflamaya başlıyorlar.

Fertler yalnızca zayıflamak veya kilo almak için diyetisyenlere müracaat etmemelidirler. Hayatın her anında hastalıklara karşı korunmak ve daha sıhhatli bir yaşam geçirebilmek için beslenme yardımı almaları gerekmektedir. Ancak insanlarımız sıhhat meseleleri yaşamaya başladığında veya artık daha öncekisi gibi hareket marifeti kalmadığında gereklilik haline gelmiş oluyor.

Perhiz yapan insanların öncelikle kulaktan dolma bilgilere katlanan, internetten buldukları perhizleri uygulamamaları, beslenme ile alakalı mevzuları kesinlikle diyetisyenlere danışmaları gerekmektedir. Onun dışında sıhhatli öğrenilen gıdaları fazla ölçüde harcamamaları gerekmektedir. Kesinlikle ara öğün yapmalarını öneriyoruz. Ara öğünler ehemmiyetli gibi görünmese de, harcanmadıkları takdirde daha süratli kilo vereceklerini düşünseler de, ara öğün hem metabolizmalarının süratlenmesinde hem de kan şeker seviyelerinin dengelenmesinde takviyeci olacaktır.

Perhiz programı uygulayan herkesin yaptığı en büyük yanlış ise, kilo vermek ismine, alınan kalori ölçüsünü aniden düşürmeleridir. Birden düşürülen kalori sonrasında fertler kilo vermeye başlayabilirler fakat daha sonrasında metabolizmaları yavaşlayacağından dolayı kilo vermeleri duracaktır. Unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken gidişatlardan biri de zayıflamaya çalışırken, alınan kalori ölçüsünün yavaş yavaş azaltılmasıdır.

Perhiz yapmak için en uygun mevsim diye bir şey gerçeğinde yoktur. Fakat kış aylarında kat kat giyilen elbiselerin, insanların kilolarını gizlemelerine takviyeci olduğundan kış ayları perhiz yapmak için çok seçim edilmemektedir. Yaz ayları yanaşmaya başladığında kilolar saklanamadığından daha çok seçim edilmektedir.

Perhiz sözcüğünü dinleyince insanlar, istedikleri hiçbir şeyi yiyemeyeceklerini düşünürler. Bu düşünce stili de yiyeceklere olan açlık hislerinin çoğalmasına ve perhizlerini bozmalarına neden olmaktadır. Öncelikle bu düşünce stilinin yanlış olduğunu, tam gıdaları harcayabileceklerini fakat ölçülerine dikkat etmeleri gerektiğini öğrenmelidirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.