Dikkat! Hoşlanarak harcıyoruz ama… O ölümcül hastalığa davetiye çıkarıyor!

12.04.2019
76
Dikkat! Hoşlanarak harcıyoruz ama… O ölümcül hastalığa davetiye çıkarıyor!

Uzmanlar, çoğumuzun mutfağından yetersiz etmediği neredeyse her gün harcadığımız ancak kansere davetiye çıkaran yiyecekleri söyledi. Günümüzde sıkça yaygınlaşan kanser hastalığına yediğimiz, içtiğimiz gıdaların başlıca neden olduğu artık herkes tarafından öğrenilmekte. İşte ne kadar suçsuz gözükseler de içeriği sebebiyle kansere neden olan ve uzak durulması gereken gıdalar…

MİKRODALGA FIRINDA PATLAMIŞ DARI

Patlamış darı da lezzetli olmasının yanı sıra kansere neden olabilen yiyecekler arasında. Araştırmalaragöre, hazır patlamış darıların ambalajlamasında kullanılan malzeme, PFOA içeriği ile karaciğer ve bağışıklık sistemine hasar verebiliyor. Basmakalıpta yararlı bir gıda olan darı, mikrodalga fırında patlatıldığında kanser gibi hastalıkları davetiye çıkarabiliyor.

KONSERVE YİYECEKLER

Domatesin enfeksiyon mukavemetini çoğaldırdığını ve dolayısıyla kanserle savaştığını öğreniyoruz. Yeniden de besinleri uzun vakit muhafaza etmeye yarayan konservelerin içindeki Bisphenol A BPA maddesi, kansere sebebiyet verebiliyor. Canadian Cancer Society’nin araştırması, konserve domatesleri, kansere neden olabilen yiyecekler listesine ekledi.

GDO’LU BESİNLER

Gıdaların raf ömrünü, lezzetini ya da içeriğini değiştirmek için Deoksirübo Nükleik Asitlerine yapılan müdahaleler, sıhhatimiz için de bir tehdit oluşturuyor. Araştırmalara göre, GDO’lu yiyecekler kanser, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi bir hayli meseleye neden olabiliyor. Muhtemel olduğunca organik gıdaları seçim etmek, kanser gibi hastalıklardan korunmak için elzem.

HİDROJENE YAĞLAR

Genellikle nebatsal yağlarda ve margarinlerde kullanılan usul, doymamış yağın daha fazla hidrojen emerek doymuş yağa çevrilmesine yadımcı oluyor. Kolesterolü ve damar tıkanıklığını tetikleyen bu yağlar, kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklara neden olabiliyor.

SUNİ TATLANDIRICILAR

Araştırmalara göre, obezite, diabet gibi hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılan tatlandırıcılar, bir hayli hastada kilo dengelemede fayda sağlamadığı gibi kansere de neden olabiliyor. Tatlandırıcıların içinde genellikle kullanılan aspartame NutraSweet maddesi, migren ve beyin uru gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bal gibi natürel tatlandırıcıları kullanmak, kanser ve eş hastalıklardan korunmak için yararlı olabilir.

ASİTLİ MEŞRUBATLAR

Besin bedeli olmayan ve yüklü ölçüde fosfat, şeker ve kimyevi kapsayan bu meşrubatlar, kanserin nedenlerinden biri olabilir. Suni tatlandırıcılar ve renklendiriciler kullanılan bu meşrubatlardan muhtemel olduğunca uzak durmakta fayda var.

RAFİNE BEYAZ ŞEKER

Bağışıklık sisteminin balansını bozarak anksiyete, hiperaktiflik, fazla kilo, bunalım gibi meselelere neden olan beyaz şeker, aynı zamanda kanser nedenleri arasında. Araştırmalara göre, kanserden korunmak için bal, meye gibi natürel gıdalar kullanmakta fayda var.

ORGANİK OLMAYAN SEBZE VE MEYVELER

Kanada Kanser Derneği’nin araştırmasına göre, sebze ve meyvelerde kullanılan tarımsal ilaçlar, lenfoma, cilt kanseri, akciğer kanseri gibi bir hayli kanser cinsine davetiye çıkarıyor.

Bazı gıdaların sadece organik olanlarını harcamak, kanserden korunmak için de büyük ehemmiyet talep ediyor.

ALKOLLÜ MEŞRUBATLAR

İçki kullanımı da göğüs kanseri, sütun kanseri, karaciğer kanseri gibi bir hayli kanser çeşidine neden olabiliyor. Sigara kullanımıyla beraber bu tehlike daha da çoğalıyor. Beslenme alışkanlarımızı kötü etkileyen içki aynı zamanda içeriğindeki etanol nedeniyle asetaldehit denilen hasarlı kimyeviyi bedenimize sokuyor. Araştırmalara göre, içki tüketimizi eksiltmek, kanser tehlikesini eksiltmek anlamına geliyor.

RAFİNE BEYAZ UN

Üç beyazdan biri olan unun yararlı olmadığını herkes dinlemiştir. Obezite gibi hastalıkların nedeni olan un, aynı zamanda kansere neden olan yiyecekler arasında. İmalde kullanılan alloksan maddeler nedeniyle yüksek glisemik endeksine sahip olan bu besinler, kandaki şeker üzerinden kanser hücrelerini de tetikleyebiliyor. Bütün hububatlı ekmekleri seçim etmek, kanseri önlemek için sıhhatli bir seçenek.

PATATES CİPSLERİ

Genelikle tatlandırıcı ve renklendirici kullanılan patates cipsleri de kansere neden olan yiyecekler arasında. Fazla tuzlu olan ve yüksek oranda sodyum kapsayan bu yiyecekler, fazla kilo alımına neden olabileceği gibi kansere neden olabiliyor. Atıştırmalık olarak meyveleri seçim etmek, kanser gibi hastalıklardan korunmak için yararlı olabilir.

ÇİFTLİK BALIKLARI

İçerdiği omega-3 gibi yağlardan dolayı sıhhatli olduğunu düşündüğümüz balıklar, reelinde sıhhatimize hasar veriyor olabilir. Özellikle çiftliklerde yetiştirilen balıklar, natürel beslenme kumpasına sahip olmadıkları için omega açısından zengin olmayabilirler. Kullanılan tarımsal ilaçların PCBs, canthaxanthans gibi hasarlı kimyeviler kapsadığını da düşünürsek natürel balıkların daha sıhhatli olabileceğini söyleyebiliriz.

ÇİFTLİK BALIKLARI

İçerdiği omega-3 gibi yağlardan dolayı sıhhatli olduğunu düşündüğümüz balıklar, reelinde sıhhatimize hasar veriyor olabilir. Özellikle çiftliklerde yetiştirilen balıklar, natürel beslenme kumpasına sahip olmadıkları için omega açısından zengin olmayabilirler. Kullanılan tarımsal ilaçların PCBs, canthaxanthans gibi hasarlı kimyeviler kapsadığını da düşünürsek natürel balıkların daha sıhhatli olabileceğini söyleyebiliriz.

SALAMURA EDİLMİŞ FAZLA TUZLU GIDALAR

Mideyi ve bağırsakları etkileyen fazla tuzlu besinler, yüksek oranda nitrata sahip. Bedende kansere neden olan nitrozaminlere dönüşen bu besinler, Deoksirübo Nükleik Asidinize hasar verebilir. Araştırmalara göre, ananesel mutfağında bu cinsli gıdalara aşırıca yer verilen bireyler, mide kanseri tehlikeyi taşıyor. Bu yiyecekleri evde, tuz oranını hakimiyet ederek yapmak, kanserden korunmada sıhhatli bir seçenek olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.