Dikkat bu yanılgı verilen kiloları almanıza neden oluyor!

29.03.2019
66
Dikkat bu yanılgı verilen kiloları almanıza neden oluyor!

1.000’den fazla perhiz çeşidi olduğunu belirten Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, bir hayli hastalığın esasının hayat boyu uygulanan yanlış perhizler, sıhhatsiz gıdalar ve az hareketli hayat şekli olduğunu söyledi. Akdeniz Perhizi’nin 2019 senesinin en sıhhatli ve uygulaması en basit perhizi olduğunu anlatan Özcan, “Yapılan çoğu perhizle verilen kiloların yüzde 80’i geri alınıyor. Kalori kısıtlaması kesinlikle bir uzman tarafından tertip edilmeli ve egzersizle desteklenmeli” dedi.

Yaz tatili tasarıları başladı. Deniz, kum, güneş üçlüsü için gün sayarken bir yandan da en kısa müddette netice veren perhizler inceleniyor. Sınanan bir hayli perhiz ise istenilen neticeyi vermiyor. Bir Hayli hastalığın esasının hayat boyu uygulanan yanlış perhizler, sıhhatsiz gıdalar ve az hareketli hayat şekli olduğunu belirten Gastronomi ve Mutfak Sanatları Arş. Gör. Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, günümüzde 1.000’den fazla perhiz çeşidi olduğunu söyledi.

EN SAĞLIKLISI AKDENİZ PERHİZİ

Senelerdir uzun ömre sahip toplulukların beslenme alışkanlıklarının ve hayat stillerinin araştırıldığını anlatan Diyetisyen Özcan, “Japonya’da 100 yaşı aşkın yaşlıların uzun hayat felsefeleri ‘İkigai’ ile oluşturdukları ‘Okinowa’ Perhizi, soğuk İskandinav kültürünü yansıtan Nordik Perhizi, vejetaryen 7. gün adventisleri, Baltık Denizi Perhizi, tuz kısıtlaması olan Dash Perhizi tüm dünyada sıhhatli kabul edilen popüler perhizler arasında. Ancak Dash Perhizi ile senelerdir kıyasıya rekabet içinde olan Akdeniz Perhizi, sıhhat uzmanları tarafından AKIL News Best Diet Rankings 2019 senesinin en sıhhatli ve uygulaması en basit perhizi seçildi” dedi.

5 maddede Akdeniz Perhizi’ni anlatan Diyetisyen Özcan, şu sıralamayı yaptı:

  • Soğuk pres zeytinyağı tüket.
  • Meyve ve sebzeleri muhtelif ve mevsiminde tüket.
  • Her gün kesinlikle bir avuç ceviz, fındık ve badem tüket.
  • Yemekleri doğru usulde ve tasvirle pişir. Tuzu eksilt ve yemeği baharatlandır.
  • Haftada en az 2 kere 30 dakika kalp atım süratini artıran bir egzersizle uğraş. Gün süresince hareketli ol.

VERİLEN KİLOLARIN % 80’İ GERİ ALINIYOR

Popüler perhizleri uygulayanların yüzde 80’inin verdikleri kiloları aşırısıyla geri aldığını ve sıhhatlerini kaybettiklerini söyleyen Diyetisyen Özcan, laflarını şöyle sürdürdü: “Bir fert için en iyi perhiz, hayat şekline ve kültürüne uyan balanslı ve sıhhatli beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Misalin gluten duyarlılığı olan fertlerin glutensiz beslenmeleri gerekirken, kabızlık gibi sindirim meseleyi yaşayan fertler bütün hububatlı gıda tüketimlerini artırmalıdır. Tek başına kilo verdiren ya da bölgesel zayıflatan bir perhiz olmadığı gibi bir gıda grubu da yoktur. Ancak yapılan araştırmalar, düşük ‘kolay’ karbonhidrat tüketiminin kilo kaybında tesirli olduğunu göstermektedir. Düşük kalorili perhizler, vücudu strese sokmaktadır ve uzun yarıyılda yağlanmayı artırmaktadır. Kalori kısıtlaması kesinlikle bir uzman tarafından tertip edilmeli ve egzersizle desteklenmelidir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.