Depresyondan Kurtulmanızı Sağlayan 8 Yiyecek

12.01.2020
742
Depresyondan Kurtulmanızı Sağlayan 8 Yiyecek

Genetik faktörler, kişilik, beynin kimyası, yaşam tarzı ve yaşanılan bölgenin hava durumu depresyonu etkileyen faktörler arasındadır.

Genel olarak depresyonla mücadele etmek için yiyecekler tüketiriz. Fakat hazır fabrikasyon yani doymuş yağ oranı ve şeker oranı yüksek gıdalar tükettiğimizden anlık enerji sağlasa rahatsız etmektedir.

Bu yazımızda size depresyonla mücadele etmek için tüketilmesi gereken 8 faydalı yiyecekten bahsedeceğiz.

1. Ceviz

Ceviz içeriğindeki omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu için beyin gelişimi ve sağlığı açısından önemli bir besin kaynağıdır.

İngiliz psikiyatri dergisinde, yapılan geniş biyolojik bir araştırmadan bahsedilerek, memeli beyninin yaklaşık yüzde 80 yağ içerdiğinde beyine yardım etmek için sinir sistemini düzenlediğini bildirilmiştir.

Batı geçen yüzyıl omega 3 yağ asitleri tüketiminden uzaklaştığında psikiyatrik bozukluklarda artış olduğu tespit edilmiştir.

2. Pancar

Bu besin maddesinin eksikliğinde depresyon, zihinsel yorgunluk ve uykusuzluğu tetiklemektedir. Ayrıca kolesterol düşürücü ilaçlar, doğum kontrol hapları, diyabet ilaçları ve antienflamatuar ilaçlarının İçeriğinde folat bulunmaktadır.

Pancar içerisindeki folat miktarı pişirildiğinde yüzde 40’a kadar azalmaktadır. Salatalarınıza rendeleyip üzerine Limon suyu ve zeytinyağı ekleyerek tüketebilirsiniz.

3. Yağlı balık

Özellikle uskumru, lüfer, yabani somon ve ton balığı omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Depresyonla savaştığı gibi dolaşım sisteminizi ve iltihabı iyileştirir, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürür.

4. Bitter çikolata

Birçok kişi çikolata tüketmeyi sever. Bitter çikolata vücutta serotonin hormonunun metabolizma eder ruh halimizi güçlendirir. Kilo vermek isteyenler için süreyi uzattığını belirtmeyi unutmayalım.

5. Doğal mantar tüketin

İçerik olarak selenyum bakımından zengin olan mantarlar depresyon, kaygı ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarını önlemek için tüketilmelidir. D vitamini içeren tek bitkidir. Bir İngiliz araştırmasında 11 milyon Amerikalı’yı etkileyen duygu durum bozukluğu yaşayan insanlardan D vitamini tüketiminden sonra ruh hallerinin normale döndüğü tespit edilmiştir.

Doğal mantarı topladıktan sonra gölgede bekletmek D vitamini içeriğinin artmasını sağlamıştır. Sabah kahvaltınızı yabani mantar,sarımsak, yeşil soğan ve biberiye ile karıştırılmış yulaf ezmesi ile zenginleştirebilirsiniz.

6. Soğan

Soğan anti kanser yapıda olup anti-enflematuar flavonoid antioksidanlar içerir. Sindirim sisteminizi rahatlatır. Bağırsak ve sindirim sistemi kanserini önler.

7. Meyveler

Taze meyve tüketmek vücuda zindelik ve canlılık kazandırır. İçeriğindeki doğal şeker ve lif ile vücutta emilimin düzelmesine ve uzun ömürlü enerji sağlar. sağlar. Fabrikasyon ürünlerde ki gibi ani enerji artış ve düşüşe neden olmaz. Fabrikasyon ürünlerinin sağladığı enerjiyi yamaçtan inen arabanın hızını verebiliriz. Araba önce çok hızlanacak ama sonra duracaktır. Taze elma, armut, portakal ile birlikte 1 avuç fındık tüketerek zengin lif ve enerji kaynağını proteinle desteklemiş olursunuz.

8. Zerdeçal

Zerdeçal yemeklerin tadını değiştirir. Ruh halinizi düzeltmek için muhteşem bir anti enflamatuar besindir. Özellikle baharatlı Hint ve Tayland yemeklerinde çok kullanılan zerdeçal yapısında turmeron ve curcuminod’lar da içerir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.