D vitamini noksanlığı bakın neye neden oluyor!

05.03.2019
858
D vitamini noksanlığı bakın neye neden oluyor!

En çok güneşten D vitamini alabiliyoruz. Ancak bu vitaminin bedenimizdeki seviyesini natürel yollarla da artırabiliriz. Araştırmalar; kilo vermenin ve kumpaslı spor yapmanın D vitaminini artırdığını gösteriyor. Halit Yerebakan’ın D vitamini ile alakalı yazısı…

Güneşten yeterince yararlanamadığımız kış aylarında D vitamini gereksinimimizi karşılamak oldukça ehemmiyetlidir. D vitamini, kalp ve cilt sıhhati açısından son derece ehemmiyetli olmakla beraber, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de büyük rol oynar. Hayat stilinizde yapacağınız minik farklılıklar, D vitamini seviyenizi artırmanıza dayanakçı olur.

SPOR YAPIN, BALIK YİYİN

Yapılan araştırmalar, kilo vermenin natürel olarak D vitamini seviyesini artırdığını gösterdi. Natürel yoldan D vitamini seviyesini yükseltmenin öbür yolları ise kolesterol seviyenizi düşürmek, kumpaslı spor yapmak ve balık yemek olarak sayılabilir. Balık tercihinizi yaparken, natürel yetişmiş balıkları, çiftlik balıklarına seçim edin.

D vitamini her yaştan insan için ehemmiyetlidir ancak özellikle 40 yaşından sonra D vitaminine daha çok dikkat edilmesi gerekir. Zira diyabet, kalp rahatsızlığı, MS hastalığı, göğüs ve bağırsak kanserleri gibi hastalıkların D vitamini yetersizliğiyle irtibatlı olduğu ortaya çıkmıştır. Bunların yanında D vitamini, bedendeki kalsiyumun emilmesi içinde de zorunludur. D vitamini noksanlığı bir hayli sıhhat meselesine yol açabilir.

Adale cılızlığına, sızıya neden olabilir ve hatta adale lifleri bütün olarak çalışmadığından kemik sızıları hayata vaziyetiniz oluşabilir.

Yapılan bir hayli araştırma neticesinde bunalıma neden olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca, D vitamini noksanlığı sürükleyen bayanların bunalıma girme tehlike oranı erkeklere göre iki kat fazladır.

Sizi solunum problemleri ile karşı karşıya getirir. D vitamini, solunum yollarınızın muntazam bir biçimde çalışmasını sağlayarak sizi hastalıklardan gözetir. Özellikle astım problemi yaşayan çocukların D vitamini alması önerilir.

Nedensiz yere sıcak basmasına sebebiyet verir.

SEDEF BELİRTİLERI AZALIR

Saç dökülmesine ve cilt problemleri yaşanmasına yol açabilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda; D vitamini yardımı yapılan sedef ve vitiligo hastalarında, yaşadıkları bulguların eksildiği görülmüştür.

Son zamanlarda ekstra enerji tüketmediğiniz halde devamlı terliyorsanız, D vitamini noksanlığınız olabilir. D vitamini noksanlığında özellikle surat bölgesinde fazla bir terleme ve bu terlemeye bağlı olarak ortaya çıkan parlama görülür.

KRONİK BAŞ AĞRINIZIN NEDENİ OLABİLİR

Kumpaslı ve devamlı olarak baş sızısı problemi yaşıyorsanız, bu gidişatın sebebi düşük d vitamini seviyeleriniz olabilir. 2017 senesinde yapılan 2 bin 600 şahsın katıldığı bir çalışmaya göre, düşük d vitamini seviyesine sahip olan katılımcıların, daha yüksek d vitaminine sahip olanlara mukayeseyle iki kat fazla kronik baş sızısı tehlikeyi taşıdığı ortaya çıkmıştır. analistler, bazı gıda maddelerinin migrene ve baş sızılarına neden olan cerahatle çabaya dayanakçı olabileceğini söylüyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.