Çöp Kutunuzun Altına Bir Pamuk Topu Koyun Bakın Neler Oluyor

13.01.2020
2.442
Çöp Kutunuzun Altına Bir Pamuk Topu Koyun Bakın Neler Oluyor

Sizin de çöp kovanızda keskin çöp kokusu mu var? Peki bu kokular nasıl oluşuyor?

Attığınız her atık diğer atıkların kokuları ile birleşerek daha da kötü kokar. Çöp içerisindeki atığı parçalayan bakterilerin salgılamış oldukları metan vb. gazlar çıkararak kötü kokuların oluşmasına neden olur. Ayrışma sonrası en kötü kokan madde hidrojen sülfürdür. Bu kokuyu kanalizasyondaki kokuya benzetebilirsiniz. Hele birde yiyeceklerde bulunan organik yağ asiti ile birleştiğinde dayanılmaz kokular çıkmaya başlar. Bu kötü kokular böcek, sinek gibi hayvanları üzerine çekecektir. Bu yazımızda size bu keskin kötü kokulardan nasıl kurtulabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kaliteli çöp poşeti kullanır ve günlük olarak çöplerinizi atabilirsiniz. Tabi bunların yanında size önereceğimiz pratik bilgileri uygulayarakta çöp kovanızdaki korkulardan kurtulabilirsiniz.

1. Karbonat

Çöp kovalarınızdaki kötü kokulardan kurtulmak için çöp kovanızın alt kısmına karbonatı serperek kötü kokuyu emmesini sağlayabilirsiniz. Yine kovanızın temizliği için de karbonat kullanabilirsiniz. Bunun için kovanızın içerisine karbonat ekleyin ve ılık su ile yıkayın. Çöp kovanız kuruduktan sonra altına karbonat serpin. Kokunun gittiğini göreceksiniz.

2. Çamaşır suyu

Çamaşır suyu mikrop, bakteri ve kokulardan kurtulmak için güçlü bir dezenfektandır. Çöp kovanızda renk değişimi yapabileceği için dikkat edilmelidir. Ilık su içerisine bir miktar çamaşır suyu ekleyerek durulama yapabilirsiniz.

3. Kedi kumu

Çöp kovanızın alt kısmına kedi kumu serperek kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Kedi kumu özellik olarak koku ve sıvıları emerek kovanızda çöp kokusu olmayacaktır. Zamanla kum nemli hale geldiğinde yenisiyle değiştirin.

4. Kağıt havlu

Kağıt havlu ile de çöp kovanızdaki kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Çöp kovanızın alt kısmına kağıt havluya koyduğunuzda kokuların gittiğini göreceksiniz.

5. Pamuk topu yapmak

Limon yağı, çay ağacı yağı, narenciye yağı gibi esansiyel yağa batırdığınız pamuğu çöp kovanızın alt kısmına yerleştirin. 2 hafta arayla pamuğu değiştirin. Bu esansiyel yağlar kötü kokuyu önlemenin yanında bakterilerin yayılmasını ve böcekleri de çöp kovanızda uzak tutar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.