Çoğu kişinin farketmeden yaptığı nikahı bozan 7 hata

31.12.2019
219.489
Çoğu kişinin farketmeden yaptığı nikahı bozan 7 hata

Dikkat etmediğiniz hatalar evlilik hayatınızı bozabilir. İşte merak edilen 7 hata ve açıklamaları…

1. Açık ve kinayeli sözler: Erkeğin boşanmak için kullanılan kelimeleri eşine söylemesi boşanmaya neden olur. “sen benden boş ol”, “ben seni boşadım” şeklinde bu sözlerin anlamını bilmeyerek dahi söylese boşanmış olur. “seni bıraktım, seni terkettim” diye söylerse talak-ı rici’ye neden olur. Yani geri dönüşü olan boşanmaya neden olur. Bu sözlerden birini bir sefer söylemişse ve pişmansa, eski nikaha dönmek için hanımının elini tutarsa yada öperse nikahı yenilemeden iki bağ ile evliliği devam eder.

2.Evlilikteki üç bağ: “seni boşadım , boşadım , boşadım ” diye üç kez tekrar ederse yada “seni üç defa boşadım” şeklinde söylerse üç bağı birden kopararak boşamış olur. Talak-i rici, talak-ı baine’ye dönmüş olur.

3.Kapalı ve kinayeli sözler: “Babanın evine git! “, “Defol git!”, “Cehenneme git! “, “Senin kocan değilim artık” gibi kapalı kinayeli sözleri boşamak amaçlı söylerse boşamış olur buna bain talak yani iddet müddeti süresince geri dönüşü olmayan kesin boşanma denir. İddet müddeti dolup tekrar nikah yapılmazsa biraraya gelinmez.

4.”Artık ben seni istemem“, “Seni boşamak istiyorum” veya eşinin babasına “Ben senin kızını istemem, kime ister ise varsın” demek ve “Ben seni ip ile bağlamadım git”, “İstediğin yere gidersin bana hanım olmazsın” diye sözler söylese boşamak niyet etmedikçe boşanmaz.Ama bilerek ve isteyerek söylerse boşamış olur.

5.Erkeğin hanımına; anam, kızım veya kardeşim diye hitap etmesi boşanma sebebi değildir ancak “şimdiden sonra anam, kızım veya kardeşim ol” derse talak-ı bain yani boşamış olur.

6. Farklı zamanlarda üç kez “boş ol” yada aynı anda üç kez “boş ol” diye tekrar ederse geri dönüşü olmayacak şekilde boşamış olur.

7.Farzı yapmayan kadını boşamak günah değildir. Mesela erkeğin güzellikle anlatarak hanımına namazını kıl demesi ve hanımının onu dinlememesi gibi. Evliliğin gerektirdiği vazifeyi yapmayan ilişkiden aciz erkeği kadının boşaması da vaciptir.

YORUMLAR

  1. Sema Dalcı dedi ki:

    Pekala kadın aynı sözleri sarf etmişse ne olur. Aynı şeyler onun için de geçerli olur mu.