Çıplak Gözle Görülebilen Kalp Hastalığı Belirtileri

17.09.2019
5.404
Çıplak Gözle Görülebilen Kalp Hastalığı Belirtileri

Kardiyologlar, bir kalp krizinin ilk belirtisinin çoğunlukla kalp krizinin kendisi olduğunu şakalar. Neyse ki, bu tam olarak doğru değil. Bedenlerimiz bizi büyük sorunlardan kurtarabilecek küçük ipuçları veriyor: Önemli olan onları fark etmektir. Kulakta küçük bir kırışıklık, zar zor görülebilen beyaz noktalar veya aşırı esneme – semptomlar olağandışı ve görünüşte zararsız olabilir. Bununla birlikte, çok geç olmadan kalp hastalığını tespit etmenize ve iyileştirmenize yardımcı olabilirler.

1. Ksantomalar

Göz kapakları, kalçalar, dirsekler veya dizler üzerindeki küçük yağ lekeleri, ksantoma olarak adlandırılır ve aslında zararsızdır. Bununla birlikte, bu yağ birikintileri , damarların artık tutamayacağı ve derinin altına düşürmeye başlayamayacak kadar büyük bir kolesterol miktarına işaret etmektedir . Bu, gemilerin acil yardıma ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Büyük olasılıkla zaten büyük kalp sorunlarına yol açabilecek aterosklerozdan etkilenmişlerdir.

2. yoğun egzersiz sırasında esneme

Vücut terlediğinde, cilt yüzeyinden buharlaşan neme bağlı olarak soğur. Ancak insan vücudunun esneme gibi başka bir soğutma yöntemi de vardır . Bu, vücudu oksijenle doyurmaya ve kafa içindeki sıcaklığı düşürmeye yardımcı olur . Doğal termoregülasyon mekanizması egzersiz sırasında baş edemezse esnemeye başlarız. Termoregülasyon yetersizliğinin birkaç nedeni olabilir ve potansiyel kalp hastalığı bunlardan biridir.

3. Kötü nefes

Diş eti iltihabı veya periodontitis, ağız kokusuna veya hatta diş kaybına neden olabilir. Ancak bunlar hastalığın olası sonuçları değildir. Yeni kanıtlar diş eti ve kalp hastalıkları arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor . Gerçek şu ki, iltihaplı diş eti bakterileri kardiyovasküler sisteme girebilir ve iltihabı yeni bir yerde başlatabilir. Periodontitli bireylerde kalp hastalığı riski% 20 daha fazladır. Diş hekimi ziyaretini ne kadar korkutucu olursa olsun ses çıkartabilir, kendi iyiliğiniz için bunu atlamamalısınız.

4. Ergenlik döneminde sivilce olmaz

Bu çalışma sadece erkekleri içerir, ancak yine de sonuçlar ilginçtir. Ergenlikte sivilce yüzünden çok fazla utanma geçirenler koroner kalp hastalığı gelişme riskinin% 33 oranında daha düşük . Bu, vücudumuzun tüm sistemlerini etkileyen hormonal aktivite ile açıklanmaktadır.

5. Yüzük parmağı uzunluğu

Halka parmağı, işaret parmağından önemli ölçüde kısaysa, kalp hastalığı riski daha yüksektir. Bu garip korelasyon İngiliz araştırmacılar tarafından keşfedildi . Parmak uzunluğu embriyonik gelişim sırasında testosteron miktarı ile belirlenir ve hormonal sistem kardiyovasküler olanı etkiler.

6. Mavi dudaklar

Sağlıklı bir insanın dudakları bile hipotermi nedeniyle veya yüksek irtifalarda mavi olabilir. Bunun nedeni düşük kan oksijen seviyelerimiz ve bu aşırı koşullar altında zayıf kan dolaşımımız olmasıdır. Ancak dudaklarınız görünürde bir sebep olmadan maviye dönerse, kan dolaşımınızın zayıf olduğu ve kalbinizi ve damarlarınızı kontrol etmek için bir kardiyoloğa gitmeyi düşünmeniz gerektiği anlamına gelir .

7. Tırnaklarınızdaki değişiklikler

Tırnaklarınız daha kalın ve daha yuvarlak hale geliyorsa, onlara daha fazla dikkat etmek isteyebilirsiniz. Bu değişiklikler vasküler problemlerle ilişkilidir ve en olası sebep parmak uçlarınızın yeterli miktarda kan almamasıdır ve bu da tırnak plakalarınızın büyümesinde artışa neden olur. Bu belirti binlerce yıldır bilinmektedir ve Hipokrat parmaklar olarak adlandırılır .

8. Kulak lob kıvrımı

40’tan fazla çalışma , Frank’in işareti olarak da bilinen diyagonal kulak lob kırışıklığının, ateroskleroz riskinin arttığına işaret ettiğini doğrulamaktadır . Ateroskleroz, kan akışını engelleyen, arterlerin içinde plakların oluştuğu bir hastalıktır. Yeni araştırmalar ayrıca bu kırışıklıkların beyin damar hastalığı ile bağlantısını da ortaya koymaktadır, bu yüzden bu semptom bulunursa kapsamlı bir incelemeden geçmeyi düşünmelisiniz.

9. kulak kılı

Kulaklar sağlık durumunuz hakkında çok şey söyleyebilir ve Hintli araştırmacılar bu önemli vücut organına çok dikkat ediyorlar. Koroner sendrom ile kulak kıllarının uzaması arasındaki ilişkiyi belirlemek için bir çalışma yaptılar. Kulak kanalı kıl miktarındaki keskin bir artışın bu hastalığın belirtisi olabileceğini keşfettiler . Özellikle tehlikeli olan, Frank’in işaretiyle çok miktarda kulak kılının birleşimidir: her ikisine de sahipseniz en kısa sürede bir kardiyoloğu ziyaret edin.

10. Enfeksiyöz diş hastalıkları

Helsinki’den araştırmacılar apikal periodontitis (bir kök kanalı enfeksiyonu) ile koroner sendrom arasındaki ilişkiyi kanıtladılar. Bu diş hastalığı olan kişilerin koroner dolaşım problemleri olması 2.7 kat daha fazlaydı . Diş kaybı ve kardiyak problemler arasındaki bağlantı Avustralyalı araştırmacılar tarafından da öne sürülmüştür , bu nedenle diş hekimi ile olan randevunuzu kaçırmayın.

11. Saç dökülmesi

En sık rastlanan kalp problemi belirtilerinden biri erkeklerde erken veya hızlı saç dökülmesidir. Saç dökülmesi konusunda 800’den fazla çalışma yapılmış ve bir kısmı bunun damar hastalıklarından kaynaklanabileceğini tespit etmiştir. Kellik, testosteron veya yeni başlayan diyabet için artan hassasiyetin bir işareti olabilir. Bunların hepsi kalp sorunlarına dönüşebilir: erken saç dökülmesinde bu hastalıkların riski% 70’e kadar artar.

12. Gri saç

Saçın, potansiyel kalp problemlerini göstermenin başka bir yolu vardır: griye döner. Avrupa Kardiyoloji Derneği, gri saçların koroner sendrom, iskemik hastalık ve ateroskleroz gibi kalp hastalıkları ile ilişkili olabileceğini kanıtlayan bir araştırma sundu . Kalp problemlerine ve gri saçlara aynı faktörler neden olur : oksidatif stres, fonksiyonel hücrelerin yaşlanması, hormonal değişiklikler ve diğer konular. Risk grubu, ağırlıklı olarak gri saçlı ve orijinal rengindeki saçı kadar gri saçlı olan erkekleri içerir.

Diyor ki, önceden uyarıldı. Verilmiş, bu belirtilerden birine sahip olduğunuzu fark ederseniz panik yapmamalısınız, ancak gidip doktora gitmeyi asla incitmez. Veya arkadaşlarınız ve akrabalarınızdaki bazı semptomları tanıdınız mı? Bu yazıyı onlarla paylaş ve farkındalık yay!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.