Çıkarıldığı yer doktorları bile şaşırttı!

22.04.2019
422
Çıkarıldığı yer doktorları bile şaşırttı!

Kahramanmaraş’ta baş dönmesi ve soluk darlığı şikayetiyle gittiği sağlık kurumunda acil operasyona alınan Hatice Sarıaltun’un 33 kalbinden 6 santimetre çapında ur çıkarıldı. Operasyonu yapan Dr. Mehmet Kirişci, kalp urlarının çok sık görülen urlar olmadığını belirterek, “Bu kadar büyük bir kitle çok az görülen bir vaziyet” dedi.

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde yaşayan 3 çocuk annesi Hatice Sarıaltun’da 10 sene evvel baş dönmesi şikayetleri başladı. Bir Hayli hekime giden ve baş dönmeleri devam eden genç bayanda son 6 senede soluk darlığı şikayetleri de baş gösterdi. Gittiği son nöroloji hekiminin, ‘Bir kalp hekimine görün’ önerisi üzerine Sarıaltun, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Sağlık Kurumu Kalp ve Damar Cerrahisi Öğretim Abonesi Dr. Mehmet Kirişci’ye gitti.

KALBİ 2 SAAT DURDURULDU

Kirişci tarafından tetkik edilip muayeneleri yapılan Hatice Sarıaltun’un kalbinde ur tespit edildi. Bunun üzerine genç bayan hemen operasyona alındı. 4 saat süren operasyonun takribî 2 saatlik kısmında kadının kalbi durduruldu. Bu müddet zarfında kadının kalbinden 6 santimetre çapında kitle çıkarıldı. Hatice Sarıaltun’un 10 yıldır sıhhat meseleyi yaşamasına neden olan ur çıkarıldıktan sonra kalp tekerrür çalıştırıldı ve operasyon zaferle sonuçlandı.

KİRİŞCİ: KALP KAPAĞINI TIKAMIŞ

Dr. Mehmet Kirişci, Hatice Sarıaltun’un sıhhat meseleyi yaşamasına neden olan kalp urunun çok sık görülen bir ur olmadığını söyledi. Bayanın sıhhat vaziyetinin iyi olduğunu belirten Kirişci, “Hastamız, daha evvel farklı muayenehanelerde takipleri yapılmış, bize ciddi soluk darlığı, bayılma hissi, baş dönmesi şikayetleriyle geldi. Yaptığımız muayenelerde kalbin içerisinde bir kitle olduğunu gördük. Bu kitlenin, kalbin ‘Kulakçık’ dediğimiz kısmın tamamını doldurduğunu ve kalp kapağını tıkadığını gördük. Hemen acil bir biçimde operasyon olması gerektiğini ifade edip bir an evvel operasyona aldık. Kalbin içerisini açtığımızda görüntülemeden daha büyük 6 santimetre ebatlarında bir kitle olduğunu gördük. Hoş bir işlemle o kitle çıkarıldı.

Hastamız şu anda çok rahat. Soluk darlığı, baş dönmesi, göğüs sızısı gibi şikayetlerinin artık olmadığını görüyoruz. Bundan sonraki yaşamında da böyle bir vaziyet ortadan kalktığı için rahat bir yaşam sürecek. Kalp urları çok sık görülen bir ur türü değil ama eskiki tecrübelerimizde de bu stil operasyonlar yaptık. Ama bu kadar büyük bir kitle çok az bir görülen vaziyet. Dolayısıyla olduğu yer ve kitlenin yaratacağı kasvetler açısından çok önemli bir gidişattı bu hastamız için. Zira bu kitlenin olduğu yer kalbin çalışmasını çok önemli oranda etkiliyor. Biz o kitleyi çıkararak çalışma mekanizmasını da düzenlemiş olduk. Yalnızca bir kitle çıkarılması değil, aynı zamanda da kalbi çalışma kumpasını da yine sağlatmış olduk” diye konuştu.

SARIALTUN: KİTLEYİ GÖRÜNCE ŞOKE OLDUM

Sağlığına kavuşan Hatice Sarıaltun ise mutlu olduğunu söyledi. Dr. Mehmet Kirişci’ye teşekkür eden Sarılatun, rahatsızlığının 10 sene evvel baş dönmesi şikayetiyle başladığını belirterek, “Son 6 senedir de kalbim sıkışıyordu. Uyurken soluk alamıyordum, kalbim sıkışıyordu, başım dönüyordu. Nörolojiye gidiyordum daha sonra rahatsızlığımızın kalpten kaynaklı olabileceği belirtilerek kalp hekimine yönlendirdiler. Bu sağlık kurumunda Mehmet Bey ile tanıştım. Operasyon oldum, kalbimden ur çıkardılar. Kitleyi görünce şoke oldum ve nasıl yaşadığımı düşündüm. Yaşayamıyordum zati başka bir deyişle hiçbir iş yapamıyordum 6 yıldır. Yalnızca yemek hazırlıyordum çocuklarıma ev işi yapamıyordum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.