Çarşaflarınızı Yıkamazsanız Sizi Bekleyen Tehlike

22.09.2021
259
Çarşaflarınızı Yıkamazsanız Sizi Bekleyen Tehlike

Hayatımızın çoğunu (yaklaşık üçte birini) uyuyarak geçiriyoruz. Ve biz yataklarımızda uyurken, zamanla biriken yağ, cilt hücreleri ve kir gibi artık maddeler çarşaflarımızda kalabilir.

Akne patlamaları ve tahriş olmuş cilt

Cildinizdeki çatlakları fark ettiniz mi? Muhtemelen yastık kılıfınız kirli! Günlük kullanım ölü deri, yağ ve bakterilerin birikmesine ve tıkanmış gözeneklere neden olarak akneye neden olabilir. Ayrıca çarşaf ve yastıklarda bulunan Demodex akarlarında bulunan bakteriler nedeniyle cildiniz kızarabilir.

Cildiniz “mutsuz” görünüyorsa, yastık kılıfınızı 2-3 günde bir değiştirmeyi deneyin ve farkı görün.

Toz akarlarından kaynaklanan kötü alerjiler

Gece boyunca hapşırır ve kaşınıyor musunuz? Alerjiniz olabilir! Alerjilerin nedenleri polen ve tozdan çarşaflarınızda yaşayan gerçek toz akarlarına kadar değişebilir. Bu toz akarları, mikroskobik olmakla birlikte, ciddi alerji ve astım vakalarına neden olabilir.

Bu alerjenlerden korunmak için çarşaflarınızı sıcak suyla yıkadığınızdan emin olun. Bu semptomlardan muzdarip olmamak için nefes alabilen ve hipoalerjenik yatak takımları bile satın alabilirsiniz .

Kaşıntılı bir kafa derisi

Sıcak ve nemli yastık kılıfları, dermatofit olarak bilinen mantarlar için harika bir yuva olabilir. Bu mantarlar, kafa derisinin saçkıran olarak da bilinen kafa derisinde kaşıntılı kel noktalara neden olur . Tıp uzmanlarından kolayca tedavi talep edebilirsiniz, ancak önleme önemlidir. Kafanızda rahatsız edici bir his olma ihtimalini azaltmak için yastıklarınızı ve örtülerinizi mutlaka yıkayın.

Pembe göz reenfeksiyonu

Pembe göz olarak da bilinen konjonktivitiniz varsa, çarşaflarınız da tehlikeye girer. Bunun nedeni, yatak takımlarında, özellikle yastık kılıflarında bulunan bakterilerdir. Siz veya sizinle aynı yatağı paylaşan biri yakın zamanda konjonktivit geçirmişse, yeniden enfeksiyon olasılığını azaltmak için çarşaflarınızı ve yatak takımlarınızı sıcak suyla yıkayın.

Artık çarşaflarınızı yıkamazsanız ne olacağını bildiğinize göre, kendinize bunu ne sıklıkla yapmanız gerektiğini soruyor olabilirsiniz. Mikropları öldürmek için çarşaflarınızı ve nevresimlerinizi sıcak su ile yıkayın. Bunu haftada en az bir kez yapın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.