Canan Karatay’dan mutluluk meşrubatı tanımı!

15.03.2019
114
Canan Karatay’dan mutluluk meşrubatı tanımı!

Adana Megakent Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Hüseyin Laflı ve eşi Zeynep Laflı, 1. Adana Sağlık Festivali’nin konuklarından İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ı yöresel yemeklerin ve meşrubatların bulunduğu sofrada ağırladı. Prof. Dr. Canan Karatay, yeniden ezber bozan söylemelerde bulundu. “Mutlu olmak isteyen şalgam suyu içsin” diyen Canan Karatay kış mevsiminde harcamamamız gereken gıdaları da söyledi.

Adana Megakent Belediye Başkanı Hüseyin Laflı ve eşi Zeynep Laflı, Prof. Dr. Canan Karatay’ı Adana kebabı, ciğer kebabı, şalgam suyu, turp, karmaşık turşu, salata çeşitleri, yoğurt, mercimekli bulgur pilavı, tereyağı, keçi peyniri ve koyun peynirinin bulunduğu sofrada konuk etti. Sağlıklı beslenme üzerine yapılan sohbette Laflı çiftinin suallerini yanıtlandıran Prof. Dr. Canan Karatay, kuyruk yağlı kebap, ciğer kebabı, şalgam suyu, turp ve turşu çeşitlerinin çok verimli gıdalar olduğunu söyledi. Proteinin yağıyla beraber yendiği zaman bedene fayda sağladığını anlatan Karatay mevsimine göre sebze tüketiminin ehemmiyetine değindi.

’12 AY PATLICAN YERSENİZ, BEDEN BAŞKALDIRI EDER’

Patlıcan ve biberin kış mevsiminde tüketimini değerlendiren Karatay, “Kış mevsiminde ucuz olan kış sebzelerini harcamalıyız. Yazın da yaz sebzelerini yemeliyiz. Zira bedenimiz böyle programlanmış. Ben kışın patlıcan, biber yenmesine karşıyım. Senenin 12 ayı patlıcan yerseniz, beden negatif tepkin gösterir. Kışın, turp, lahana, havuç, karnabahar, havuç ve kereviz var. Kışın bu sebzeleri yemeliyiz ki; hasta olmayalım. Her sebzeyi, her meyveyi natürel yetiştiği mevsiminde yemeliyiz” dedi.

MUTLU OLMAK İSTEYEN ŞALGAM SUYU İÇSİN

Adana’nın ulusal meşrubatı şalgam suyuna methiyeler yağdıran Karatay, natürel olarak fermente olan şalgam suyu, natürel yoğurt ve evde yapılmış turşu çeşitlerinin bol bol harcanmasını öneri etti. Mutluluk hormonu olan serotonin bağırsaklarda oluştuğunu andırdıran Karatay, “Serotonin üretmek için en doğru yiyecekler, evde yapılmış turşu, natürel fermente olmuş şalgam suyu, sirke ve yoğurttur. Lahana, turp, brokoli, soğan, sarımsak, natürel tereyağı, zeytinyağı, keçi peyniri, koyun peyniri de serotonin sağlar. Ananesel usullerle yapılmış turşu suyu, şalgam suyu en sıhhatli meşrubatlardır” diye konuştu.

Karatay, makarna, baklava, börek, lahmacun, pizza, hamburger, sandviç ve gazlı meşrubatların harcanmasının obeziteye neden olduğunu dile getirdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.