Canan Karatay yeniden ezber bozdu!

14.03.2019
55
Canan Karatay yeniden ezber bozdu!

Adana Valiliği bünyesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında tertip edilen 1. Adana Sıhhat Şenliği başladı. Şenliğe katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bol kuyruk yağıyla yapılan Adana kebabının, gönül rahatlığıyla harcanabileceğini söyledi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak, sıhhat lüzumlarının giderilmesinin, hizmetlerin faal ve yaygın bir şekilde karşılanmasının, sosyal devlet olmanın bırakılmaz unsurlarından biri olduğunu ifade etti.

Son 17 senesinde sıhhat sektöründe hakikatleştirilen yatırımlara değinen Vali Demirtaş, “Sosyal devlet olmanın ve sıhhatte yaşanan metamorfozla mutasyonun en büyük delilidir. Bu zincirin son halkası ise kent sağlık kurumularıdır. Bir seneyi aşkın zamandır şehrimizde hizmet veren Adana Kent Sağlık Kurumumuz, hem yurttaşlarımıza hem de bölgemize sunduğu hizmetlerle, Adana’yı sıhhatte Ortadoğu’nun çekim merkezine dönüştürecek devasa bir sıhhat yatırımıdır” diye konuştu.

Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında açılışı yapılan Adana Sıhhat Şenliği’nin çok ehemmiyetli olduğuna dikkat sürükleyen Vali Demirtaş, “Kamu-özel böylesine bir potansiyelin şenlik şemsiyesi altında toplanması, sergene çıkması, şanlı davetliler, seminerler, sunumlar ve aktifliklerle Adana’da sıhhat sektörünün konuşulması ve bunun milli gündeme taşınması, bizler için fevkalade mutluluk vericidir” dedi.

KARATAY, ADANA KEBABINI ÖNERİYOR

Adana Sıhhat Şenliği kapsamında şehre gelen İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Adanalılara beslenme tekliflerinde bulundu. Prof. Dr. Karatay gazetecilere yaptığı söylemede, Adana kebabının ehemmiyetine dikkat sürükleyerek, “Bol kuyruk yağıyla yapılan Adana kebabı harcanmalıdır ama yanında pilav, patates ve makarna olmamalı. Bol yağlı yediğiniz zaman proteinle birlikte alındığı için kilo verirsiniz. Şırdan da rahatlıkla harcanabilir” dedi.

Karatay natürel yağlarla yapılan yemeklerin öğrenilenin aksine kilo verdirme özelliğinin bulunduğuna dikkat sürükleyerek, “Çok yağlı yemekler kasvete neden olmaz. Kilo aldıran şeker, un ve trans yağlardır. Bunlardan uzak durulmalı. Hakiki yağlardan olan tereyağı, kuyruk yağı ve zeytin yağı hiçbir zaman kilo aldırmaz. Natürel yağlar, karaciğer yağını eksiltir, Alzheimer ve kalp hastalıklarını önler” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.