Canan Karatay yine ezber bozdu: Çayın içine şeker yerine tereyağı koyun!

29.04.2019
85
Canan Karatay yine ezber bozdu: Çayın içine şeker yerine tereyağı koyun!

Kocaeli Kitap Fuarı’nda konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, “Bana ‘Çayı şeker koymadan nasıl içelim?’ diye soruyorlar. Ben de ‘Tereyağı koyun’ diyorum. Tereyağı, İngiltere gibi batı ülkelerinde krema olarak çayın içine koyulur” dedi. Kocaeli Megakent Belediyesi tarafından İzmit’teki Beynelmilel Fuar Merkezi’nde tertip edilen 11. Kocaeli Kitap Fuarı devam ediyor. Fuar kapsamında konferans veren Prof. Dr. Canan Karatay, yemekten sonra içilen çayın içerisine şeker yerine tereyağı atılmasını önerdi.

Hamilelik yarıyılında yapılan şeker yüklemesinin hasarlarını anlatan Prof. Dr. Canan Karatay, “Hamilelik şekeri riskli. Onun için hamile kalmadan evvel temkin alınması gerekli. Ben onu anlatıyorum. Hamile kaldıktan sonra 6 ay bekleyip, ondan sonra şeker yüklemek riskli. Bunu bir hamileye yapmaya hakkınız yok. Hamilelik bir annenin, bir babanın en mutlu zamanı, en mutlu zamanıdır. Bu sırada anneye işkence sürükletmeye hiçbir zaman hakkımız yok. Bir kutu darı şurubu, başka bir deyişle kola, içildiği zaman şeker hastalığı tehlikesini yüzde 22 oranında çoğaldırdığı, kalp hastalığı tehlikesini yüzde 30 çoğaldırdığı, 2012’de ve 2014’te en önemli mecmualarda gösterildi. Bana gelen gencecik çocuklar var. Yalnızca günde 1 litre, 2 litre kola harcıyorlar. Lolipop dediğimiz çocuklara verdiğimiz bir şekere börtü haşere dokunmuyor.

Karıncalar, sinekler hakiki şekere üşüşmezler mi? Çocuklara sussun diye verdiğimiz, çocukları uyuşturan şekeri haşereler dahi es geçmişler. O halde bu çocuklara bunları vermeyeceğiz” dedi. Karatay önerilerine şöyle devam etti: “Tost yemeyecekler, cips yemeyecekler, kuru ve yaş pasta yemeyecekler, nişasta bazlı şeker yemeyecekler. Yazık bu çocuklarımıza. Bunlar aynı zamanda kanser sebebidir.

Meyve suyu da aynı biçimde karaciğeri yağlandırır. Çocuklarımızın içkiyidir. Son çalışmalar da gösterdi ki, ürik asit yüksekliği dediğimiz, gut hastalığı dediğimiz hastalığın nedeni. Şimdiye kadar öğrenilen, kabul edilmiş olan protein değil, şeker metabolizması bozukluğudur. Gut hastalığınız varsa, gut hastalığınız yokken ürik asit seviyeniz yüksekse öğrenil ki bedeninizde şeker zehirlenmesi bulgusudur. Öğrenil ki bedeninizde früktoz zehirlenmesi başlamıştır. Çocuklarımıza meyve suyu vermeyeceğiz. Meyve suyunda bir fayda yok. Hasar var.”

MEYVE SUYU UYARISI

Çocukların içtiği meyve sularının şeker hastalığına taban hazırladığını söyleyen Prof. Dr. Karatay, “C vitamini kaynağı olan o kadar yararlı şeyler var ki. 1 tutam maydanozda 1 bardak portakal suyundan çok daha fazla C vitamini var. Aynı zamanda yanında şeker de yok. Bir hücrenin içerisine C vitamini giriyor. C vitamini filhakika gözetiyor. Bir antioksidan olarak yüzde 50 giriyor. Fakat şeker ile aynı etrafta bir C vitamini olduğu zaman, başka bir deyişle meyve suyu gibi, früktoz ve C vitamini var. Früktoz, C vitamininin hücrelere girmesini önlüyor. Onun için C vitamini alıyoruz diye meyve suyu yüklemeyin çocuklara” diye konuştu.

‘TEREYAĞININ VERDİĞİ ENERJİ UZUN SÜRER’

Çay içerken şeker yerine tereyağı atılmasının daha sıhhatli olduğunu ifade eden Karatay, şöyle konuştu: “Çay, yemekte yediğimiz demirin emilimini engeller.

Ben yıllardan beri bunu söylüyorum, ‘Çayı şeker koymadan nasıl içelim?’ diye soruyorlar. Ben de ‘Tereyağı koyun’ diyorum. Tereyağı, İngiltere gibi batı ülkelerinde krema olarak çayın içine koyulur. Bizde de şeker fabrikaları yapılmadan evvel tereyağı şeker olarak kullanılırdı.

Bunu hali hazırda uygulayanlar var. Bu adettir, yeni bir şey değil. Natürel ben bunu söylediğimde yeni yetmeler, yeni bir şey gibi gördükleri için kıyamet koptu. Tibet’te, Everest’e tırmanan dağcılara yol gösteren Tibetli rehberler, enerjilerini tereyağlı çaydan alıyor. Hem sıcak, hem de tereyağının verdiği enerji uzun sürer, kesintisizdir, sizi enerjik meblağ, genç meblağ. Bol bol tereyağı yiyebilirsiniz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.