Çamaşır yıkama sorununu size unutturacak yöntemler

28.04.2019
93
Çamaşır yıkama sorununu size unutturacak yöntemler

Ev işlerinin yanı sıra, çamaşırlar ayrı bir tasadır. Çamaşır aygıtı yaşamımızı basitleştirse de, çamaşırlarımızı, kunduralarımızı ve öteki eşyalarımızı arınmak ve yıkamak için hala çok zaman harcıyoruz.

Cebinizdeki nesneleri kavanozda tutun

Ceplerimize sık sık bir şeyler koyarız ve elbisemizi aygıta atmadan evvel koyduklarımızı cepte unutabilme olasılığımız çok yüksektir. Bu gidişatlardan sakınmak için bir kavanoz alın ve çamaşır aygıtınızın yanına koyun. Kavanozu gördüğünüzde cebinizi hakimiyet faktörüz gerektiğini hatırlayacaksınız.

Spor pabuçlarınızın devireme sırasında birbirine çarpmasını önleyin

Kunduralarınızı çamaşır cihazında yıkamak ve devirirken ürettikleri hengameden sakınmak için, bağcıkları birbirine bağlayın. Bu sayede pabuçlarınız yıkanır ve çevreye vurmaz.

Yıkarken giysileri ters çevirin

Bu şaşırtıcı gelebilir, ancak çamaşırlar yıkanırken ters çevrilmelidir. Usta annelerimiz genelde bu tekniği bilir.

Aygıta azıcık kahve veya çay ilave edin

Koyu renk kıyafetlerinizin solmasını önlemek istiyorsanız, çamaşır cihazınıza kahve veya çay ilave etmeniz gerekir.

Ayakkabınızı arınmak için hidrojen peroksit kullanın

Bazen kunduralarımızı çamaşır cihazında yıkamak istemeyiz. Ancak kunduralar kirlenebilir ve kötü kokabilir. Kunduralarınızı arınmak için hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Arınmaya başladığınızda peroksitin köpüğe dönüştüğünü göreceksiniz.

Kir sökücü yerine bulaşık deterjanı kullanın

Kir sökücünüz bittiyse ve aniden kıyafetinizde bir kir fark ettiyseniz, leke kumaşa karışana kadar beklemeinze gerek yok, bunun için bulaşık deterjanı kullanın. Kirin üzerine bir ölçü deterjan dökün, birkaç dakika bekleyin ve kıyafeti her zamanki gibi yıkayın.

Çamaşırları ağartmak ve kirlerden kurtulmak için aspirin kullanın

Zaman geçtikçe elbiselerin rengi solabilir ve inatçı kirleri çıkarmak göründüğü kadar basit olmayabilir. Elbiselerinizi tekerrür beyazlatmak için, deviremeden evvel suya azıcık aspirin ilave edin. Toz haline getirerek ilave edebilirsiniz Ayrıca 10 adet aspirin hapını 10 litre suda çözebilir ve giysinizi 7 saat süresince suya batırabilirsiniz.

Sırt çantanızı arınmanın basit yolu

Sırt çantaları ve spor çantalar bir çamaşır aygıtında da yıkanabilir. Ancak emin kısımlar yeniden lekeli kalacaktır. Bu, çantanızın modeline göre farklılık gösterebilir. Aygıtın görmediği, minik kısımları çıkarmak için bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Seyehat sırasında yıkamanız gereken bir elbise varsa, yanınızda plastik torba bulundurun

Seyahat ediyorsanız ve bir şeyi yıkamanız gerekiyorsa, giysinizi plastik bir torbaya koyup su ve deterjan ilave edip ağzını sıkıca kapatabilirsiniz. Sonrasında tek yapmanız gereken şey, torbayı iyice sallamak. Bu pratik yol, size destekçi olacaktır.

Lekeler için püf noktalar

Mürekkep kirleri sütle giderilebilir. Mürekkep kiri olan eşyalarınızı sütün içine daldırın ve 30-40 dakika bekleyin. Ardından her zamanki gibi yıkayın.

Çikolata kirleri hidrojen peroksit veya kerosen ile arınılabilir. Ancak, peroksitin renklendirmeye hasar verdiğini unutmayın, bu sebeple yalnızca beyaz elbiselerde kullanmanız daha iyi olacaktır.

Limon suyu ve kabartma tozu, ter kirlerini çıkartabilir.
Bulaşık deterjanı, ketçap kirlerinden kurtulmamıza destekçi olabilir.
Beyaz sirke kan kirlerini arınmaya destekçi olur. Kir üzerine azıcık sirke dökün ve 10-15 dakika bekletin, ardından giysinizi her zamanki gibi yıkayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.