Büyük göğüsler kamburluğa neden olur mu?

17.04.2019
125
Büyük göğüsler kamburluğa neden olur mu?

Plastik,Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Dürdane Apaçık büyük göğüslerin sıhhate verdiği hasarlar mevzusunda bilgiler verdi.

Ülkemiz bayanları fenotipik olarak büyük memeye sahiptir. Ulus arasında büyük göğüs daha estetikdir algısı olsa da, fazla büyük olması mesele teşkil edebilir. Göğüs ağırlığı direk sırt ve boyun omurgaları tarafından taşınmaktadır. Sırt ve boyun omurlarına aralıksız yük binmesi, omurgada biçim bozukluğuna hatta kamburluğa neden olabilir.

İleri yarıyılda bu bayanlarda boyun fıtığına bağlı 4. Ve 5. Parmaklarda anlaşma görülebilir. Bu hastalar sırt, boyun sızısı sebebiyle fizik rehabilitasyon alırlar. Mevcut neden düzenlenmedikçe sızının rehabilitasyonu muhtemel olmayabilir. Büyük göğüsler omuzlarda çökmeye neden olur. Erken yarıyılda yapılan meme küçültme operasyonu omurga sıhhatini korur.

Yine göğüs altında mantar ve pişik gelişimi sık görülebilir. Paklik ve hijyen açısından güçtür. Büyük göğüsler, ağırlık sebebiyle sarkmaya meyillidir.Yanlardan taşan, koltuk altına kadar uzanan göğüsler yevmiye kol hareketlerini zorlaştırır.

Aynı zamanda bayanı olduğundan daha kilolu gösterir. Daha büyük beden giymek zorunda kalırlar. Spor faaliyetlerine katılmakta eforluk sürüklerler. Tüm bunlar kadının öz güvenini ve sosyal yaşamını etkiler.göğüs ebadı küçültmek yalnızca operasyon ile olasıdır. Göğüs küçültme operasyonu estetik operasyon gibi düşünülse de çoğu bayanda gerekliliktir.

Bayanlarda en sık görülen kanser, meme kanseridir. Meme küçültme operasyonu meme kanserine neden olmaz. Operasyon evveli gerek dinlenen hastalarda meme ultrasonu veya mamografi çekilmesi sayesinde meme dokusu değerlendirilir.

Operasyon evveli memede kitle varsa aynı anda çıkartılması olasıdır. Meme küçültme sonrası çıkan doku patolojik olarak araştırılır. Yapılan çalışmalarda meme kanserinin erken teşhisine katkı sağladığı ve meme küçültme operasyonu sonrası meme dokusunda eksilmeye bağlı, kanser görülme ihtimalinin de eksildiğini göstermiştir.

Büyük göğüslerin küçültülmesi yalnızca operasyon ile olasıdır. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Aynı anda meme dikleştirme de sağlanır. Meme ebatlarında ve biçiminde asimetri varsa bu operasyon sırasında düzeltilebilir.

Meme dokusu kısmi olarak korunur. Korunan meme dokusu ile doğum sonrası emzirmek kısmen olasıdır.çıkarılan doku ölçüyü ile orantılı olarak emzirme işlevi etkilenebilir. Operasyondan bir hafta sonra yevmiye yaşama basitlikle geri dönülebilir.

Meme küçültme operasyonunda emel beden ile geçimli ebat ve biçimi elde etmektir. Bu hastanın boyu, omuz genişliği ve göğüs kafesi çapı ile orantılıdır. Ne kadar küçültülebileceği, hastanın göğüs yapısı ve isteğiyle planlanır.

İleride hamile kalmayı tasarlayan hastalarda emzirme işlevini gözetmek için minimal küçültme seçim edilir. Fazla büyük olmayan göğüslerde operasyon hamilelik ve emzirme sonrasına ertelenebilir. Fakat fazla büyük göğüslerde genç yaşta omurga kalıcı olarak etkilenebileceği için erken yarıyıl yapılması öneri edilir.

Operasyon sonrası hastalarda en sık gözlemlenen öz güvende çoğalıştır. Hastalar erken yarıyılda dahi elbise seçiminde daha rahat olurlar. Erken yarıyılda operasyon edildiği taktirde duruş bozukluğu ve omuzlardaki çökme düzelir. Bu nedenden omurga sıhhatini gözetmek için erken yarıyılda müdahale ehemmiyetlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.