Burnumuzun Soğuk Olmasının Çok İlginç Bir Nedeni Varmış

11.02.2021
229
Burnumuzun Soğuk Olmasının Çok İlginç Bir Nedeni Varmış

Soğuk bir burunu normal olarak düşünebiliriz fakat Bu olduğunda, vücudunuzun biraz daha fazla ilgiye ihtiyacı olduğunun bir işareti olabilir.

1. Burnunuzdaki zayıf kan akışının bir işareti olabilir.

Sıcaklığı düşük bir odada uzun süre kaldığımızda vücut ekstremitelerden kan akışını azaltarak ısıyı korumaya çalışır ve vücuttaki hayati organlara yönlendirir. Ayrıca bu vücut kısmında çok fazla yağ bulunmadığından burnumuzun ilk üşüten şey olacağını fark edebiliriz. Çay veya kahve gibi sıcak bir şey yudumlamak ısınmamıza yardımcı olabilir.

2. Aşırı iş yükü almışsınız.

Nottingham Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, vücut sıcaklığımız ile beynimizdeki stres miktarı arasında bir bağlantı keşfetti. Araştırma sırasında katılımcılar kendilerine verilen görevlere ne kadar odaklanırsa, özellikle burun çevresindeki alanda yüzleri o kadar serinledi. Çalışırken de böyle hissediyorsanız, aktivitenize devam etmeden önce kısa bir ara vermek isteyebilirsiniz.

3. Çok fazla duygusal stres altındasınız.

Duygusal stres, tetikleyici olabilir ve bu ekstremitelerimizdeki kan damarlarının kısa bir süre için büyük ölçüde daralmasına neden olur. Bu, burun gibi belirli bir bölgede soğukluk ve uyuşukluğa neden olur ve birkaç dakikadan saatlere kadar sürebilir. Kadınlarda ve soğuk iklimlerde yaşayanlarda daha yaygındır .

4. Hormonlarınız dengesiz olabilir.

Yeterince tiroid hormonu üretmediğinizde, vücudunuzun metabolizması yavaşlayabilir. Yavaş bir metabolizmaya sahip olmak vücudunuzun ısı ve enerji tasarrufu yapmasını sağlar ve burnunuz gibi ekstremitelere daha az ısı gitmesine neden olabilir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Soğuk Burun Ne Anlam İfade Eder? Şapka ve eşarp takmak yüzü sıcak tutabilir. Hava soğuk olduğunda soğuk burnu olan insanlar, aşağıdakileri yaparak burunlarını sıcak tutabilirler:

ekstra sıcaklık için giysi

başından gelen ısı kaybını azaltmak için şapka giymek

burnun soğuğa maruz kalmasını önlemek için eşarp takmak

sıcak çoraplarla eldiven ve uygun ayakkabılar kullanmak

Tüm bu yöntemler vücudu sıcak tutmaya ve burun da dahil olmak üzere ekstremitelere akan kanın korunmasına yardımcı olur.

Her zaman burnu soğuk olan birini tanıyor musunuz? Çok soğuk olduğunda burnunuzu ısıtmak için ne yaparsınız? Yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.