Bunları Her Gece Yapmazsanız Yüzünüz Daha Erken Yaşlanacak

15.01.2020
502
Bunları Her Gece Yapmazsanız Yüzünüz Daha Erken Yaşlanacak

Gün içerisinde makyaj yaptınız ve çok yorgun olduğunuz için yatmadan önce silmek istemiyorsunuz. Peki yatmadan önvçce yüzünüzde bıraktığınız makyajın yüzünüze zarar vereceğini bilseniz yinede temizlemez miydiniz? İşte size makyajınızı yatmadan önce temizlemeniz için 8 neden.

1. Sivilce oluşumu

Ergenlik döneminde yaşanan sivilceler azalsa da hayatımızda vardır. Cildinizde gözenekler tıkalı ise iltihap ve sivilce görülme olasılığı yüksektir. Yüzünüzde akne varsa temizlemek için misel su kullanabilirsiniz.

2. Yaşlanma sürecini geciktirmek

Her gece uyuduğunuzda cildinizin yenilendiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Eğer cildiniz temiz değilse yaşlanma hızlanır. Sarkıklık ve kırışıklıklar daha erken meydana gelir.

3. Cildinizi besleyin

Cildinizi gece yatmadan temizlerseniz cilt hücreleriniz daha hızlı yenilenecektir. Yüzünüzden makyajı çıkardıktan sonra antioksidanlar ve nemlendirici uygulayabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız makyaj ürünlerinin kaliteli ve sağlıklı olması her zaman önemlidir. Kalitesiz makyaj malzemeleri cildinize zarar verebilir, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

4. Alerjiye neden olmamak

Gözle görülür bir belirti görmeseniz de yüzünüzden makyajı çıkartmayı unuttuğunuzda alerjik reaksiyonlara neden olabilirsiniz. Hatta egzama ve daha ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

5. Cilt pigmentasyonundan kaçmak

Makyajınıza gece uyumadan çıkarmadığınız da yüzünüzde zamanla karanlık noktaların varlığı dikkatinizi çeker. Bu noktaların yaşlanma süreci ile ilgisi yoktur. Cildi uyumadan önce temizlememek kronik alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi ciddi pigmentasyon bozukluklarına da sebep olabilir.

6. Dudaklarınızı nemlendirmek

Yatmadan önce dudaklarınızın da tamamen temizlendiğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde kullanmış olduğunuz parlatıcı ve ruj dudaklarınızı kurutarak çatlamasına neden olacaktır.

7. Gözaltındaki koyu renklerin önlenmesi

Yatmadan önce yüzümüzdeki makyajınızı temizlemediğinizde göz altlarındaki cilt rengi koyulaşır. Kabarık daireler gözünüzün altında yer alır. Böylelikle gözleriniz sağlıklı ve temiz görünmeyecektir.

8. Kirpiklerin düşmesini önlemek

Yatarken maskaranızın açık kalması gece boyunca kurumasına ve kirpiklerinizin düşmesine neden olur. Göz kapaklarınız şişer ve tahriş olur. Bunun yerine su geçirmeyen ve yıkanması kolay maskara kullanmalısınız. Maskarayı her zaman pamuklu bir bez yardımıyla nazikçe çıkartın. Dairesel hareketlerle çıkarmayı denemeyin. Çünkü kirpikleriniz kırılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.