Bulaşık Makinesine Asla Koymamanız Gereken Mutfak Gereçleri

07.01.2020
2.058
Bulaşık Makinesine Asla Koymamanız Gereken Mutfak Gereçleri

Mutfağınızdaki her ürün bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun değildir. Elde yıkamak için zaman ayırmanız gereken 9 mutfak gerecini sizin için paylaştık.

Bıçaklar

Bıçaklar, bulaşık makinesinde paslanmaya ve donuklaşmaya başlar. Bu bakımdan bıçaklarınızı mutlaka elinizde yıkamaya özen gösterin.

Düdüklü tencere kapakları

Düdüklü tencere kapakları bulaşık makinesine girdiğinde, üzerine küçük yiyecek parçacıklarını çekebilir ve bulaşık makinesindeki kapsülü sıkıştırabilir. Eğer makineye koyacaksanız mutlaka ılık ve sabunlu suyla önceden bir yıkama sağlayın.

Ahşap mutfak eşyaları

Kesme tahtası ve tahta kaşıkları bulaşık makinesine atmamanız gerekir. Bu ürünler genellikle çiğ tavuk, yumurta gibi yiyeceklerle temas ettikleri için üzerinde bakteri biriktirir. Bu mutfak gereçlerini bulaşık makinesine koyarsanız bakterinin birikmesine neden olursunuz. Ayrıca ahşap mutfak eşyaları bulaşık makinesinin sıcaklığına dayanamaz.

Yalıtımlı termuslar

Yalıtılmış herhangi bir sürahi veya bardak bulaşık makinesinin sıcaklığına dayanacak şekilde tasarlanmamıştır . Bu yüksek sıcaklıklar vakum mührünü kırabilir ve kabı bozabilir. Bunun yerine her seferinde elde yıkayın ve kurutun.

Demir döküm tava-tencere

Birçok aşçı mükemmel yemeği pişirmek için demir döküm tava veya tencere tercih eder. Özellikle demir döküm tavalar hızlı yemekler ve kek için idealdir. Ayrıca bu tarz ürünleri temizlemesi çok kolaydır, bu bakımdan demir döküm tencere-tavanızı bulaşık makinesine atarak zarar vermeyin. Bulaşık makinesi dökme demir kaplarınızı kalıcı olarak değiştirebilir, bu nedenle onları yıkamak için zaman ayırmanız daha iyidir.

Bakır ürünler

Bulaşık makinesindeki deterjan nedeniyle bakırın renkleri bozulabilir. Bu yüzden bakır kaplı eşyalarınızı mutlaka elinizde yıkamaya özen gösterin. Yerine yerleştirmeden önce mutlaka kurumasını bekleyin.

Rende

Rendeyi elinizde sabunlu suyla yıkamanız daha sağlıklıdır. Çünkü rendeler bulaşık makineniz de sıkışabilir ve çıkmayabilir.

Yapışmaz tavalar

Bu tarz tavaları her zaman elinizde yıkayın. Yapışmaz yüzeyler bulaşık makinesinin yüksek sıcaklıklar için uygun değildir ve zamanla içleri soyulmaya başlayabilir.

Plastik ürünler

Bulaşık makinesine koymamanız gereken son mutfak gereci ise plastik ürünlerdir. Eğer plastik ürünleri bulaşık makinenize atarsanız hasar görebilir ve tehlikeli olabilir. Buna plastik kepçeler, spatulalar ve saklama kapları da dahil. Bunun sebebi plastik ısıtıldığında BPA gibi kimyasalları serbest bırakması ve makineyi açtığınız anda kimyasalların ev ortamınızda salınmasıdır. Bu ürünleri de mutlaka elinizde yıkayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.