Bu usulle diş taşlarından kurtulun!

11.02.2019
128
Bu usulle diş taşlarından kurtulun!

Dişlere, diş etlerine, diş dolgusuna ve diş takmalarına tutunan yapışık ve yumuşak bakteri katmanına diş plağı denir. Bu plaklar tükürüğümüzde bulunan mineraller ile birleşerek sertleşir ve tartar denilen katmanı alana getirirler. İşte diş taşından kurtulmanın yolları…

Dişlere, diş etlerine, diş dolgusuna ve diş takmalarına tutunan yapışık ve yumuşak bakteri katmanına diş plağı denir. Bu plaklar tükürüğümüzde bulunan mineraller ile birleşerek sertleşir ve tartar denilen katmanı alana getirirler. İşte diş taşından kurtulmanın yolları…

Diş tartarının öbür ismi diş taşıdır. Dişlerde besin viranesi birikmesi, bakteriler, genetik, diş ipi kullanmama, diş fırçalama alışkanlığı edinmeme gibi sebeplerden dolayı dişlerde zamanla tartar ve plak yaradılışı gerçekleşir.

İşte diş tartarı, diş taşını arınmak için natürel çözümler…

CEVİZ

Malzemeler

 • 40 gr ceviz kabuğu
 • 1 su kadehi su

Ceviz kabuğu antibakteriyel özelliği sayesinde dişteki tartar ve plaktan kurtulmanın en tesirli ve natürel usulüdür. Ceviz kabuklarını bir kadeh suyun içine koyup 20 dk kaynatın. Ocaktan alıp soğumaya vazgeçin. Diş fırçanızı soğumuş olan bu suda 10 dakika bekletin. Bu suyla dişlerinizi fırçalayın. Günde 3 kere devam edin.

KARBONAT

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 tutam tuz
 • Diş fırçası

Karbonat antibakteriyel özelliği sayesinde plak ve tartarı yok eder, ayrıca dişlerin beyazlamasına da destekçi olur. Antrasit içeriği ile ağız içi pH seviyesini dengeler. Tuz da antimikrobiyal madde olduğundan kısa müddette plak ve tartarlardan kurtulmanızı sağlar. Karbonat ve tuzu karıştırıp, diş fırçanızı nemlendirip bu karışıma daldırın. Dişlerinizi kibarca bu karışımla fırçalayın. Ardından ağzınızı suyla çalkalayıp tükürün. Bu usule gün fazla başka bir deyişle birer gün ara verip devam edin.

LİMON SUYU

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • Diş fırçası

Limon suyu asidik içeriği sayesinde antimikrobiyal özelliği gösterir. Plak ve tartarın çözülmesine ve nihayetinde yok edilmesine destekçi olur. Dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Ardından diş fırçanızı yıkayın, limonlu suya batırın. Bu su ile dişlerinizi ve diş etlerini hafifçe ovun. Bir dakika bekleyip suyla ağzınızı durulayın.

ALOE VERA

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli
 • 4 tatlı kaşığı nebatsal gliserin
 • 4-5 yemek kaşığı karbonat
 • 10 damla limon yağı
 • 1 su kadehi su

Aloe vera bakterilerin ürettiği özgür radikalleri uzaklaştırarak dişlerin ve diş etlerinin iyileşmesini sağlayabilen bereketli antioksidanlar içerirç Limon esansiyel yağı plak ve tartar neden bakterilerden kurtulmak için kullanılabilecek şahane bir antimikrobiyal maddedir.

İnternetten yahut nebat satan yerden aloe vera nebatı temin edip, yaprağı kesin ve içinden aloe vera jeli çıkarın. Pürüzsüz bir macun elde etmek için tam malzemeleri karıştırın. Bu karışımla dişlerinizi ovun. Ardından suyla ağzınızı çalkalayıp tükürün. Plak yok olana kadar 3-4 kere kullanın.

PORTAKAL KABUĞU

Portakalın kabuğunu ceddip, birkaç parça portakalı blenderdan geçirip macun kıvamına getirin ve dişlerinize uygulayın. 1-2 dakika dişlerinizde bekletip suyla durulayın. Bunu haftada 2-3 kere devam edin. Portakal kabuğu, ağızda bulunan mikroorganizmlarla savaşmaya destekçi olur.

ÇİLEK

Malzemeler

 • Küçük bir domates
 • Çilek

Domates ve çileği blenderdan geçirip hamur haline getirin. Bu hamuru dişlerinize uygulayın ve beş dakika bekletin. Ağzınızı suyla durulayın. Haftada iki kere tekrarlayın.

SUSAM

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı susam
 • 1 diş fırçası

Bir yemek kaşığı susamı çiğneyin fakat yutmayın. Susam ağzınızdayken dişlerinizi kuru bir diş fırçasıyla fırçalayın. Ardından suyla durulayın. Haftada iki kere buna devam edin. Susam natürel peeling sayesinde dişlerinizi temizler.

BİBERİYE

2-3 damla biberiye esans yağını bir yemek kaşığı su veya zeytinyağına karıştırın. Bu karışımı ağzınız içinde 10 dakika süresince çalkalayın. Tükürüp her zamanki gibi dişlerinizi fırçalayın. Bu karışımı yutmayın ve gargara yapmayın.Bu usulü günde 2 kez uygulayın.

PEYNİR

Peynir, diş plağına neden olan asiti önlemeye destekçi alkali salya imali sağlar. Dişleriniz çevresinde gözetici bir katman oluşturarak, diş plağına neden olan asitin, dişlerinize hasar vermesini önler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.