Bu Türk Topluluğu 100 Yıldan Fazla Yaşamanın Sırrını Bulmuş!

12.06.2019
1.145
Bu Türk Topluluğu 100 Yıldan Fazla Yaşamanın Sırrını Bulmuş!

Dünyanın çeşitli bölgelerinde onlarca Türk topluluğu yaşıyor ve bu topluluklardan biri var ki uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürmenin sırrını keşfetmişler.

Hunza Türkleri ortalama 110 – 120 yıllık hayat beklentisine sahip ve 60 yaşından sonra anne olmak onlar için oldukça normal ve 100 yaşında ölen insanlar erken ölmüş kabul ediliyor. Bu içeriğimizde size Hunza Türklerinin uzun yaşam sırrını nasıl kendinize ve yakınlarınıza uygulayabileceğinizi anlatacağız.

Beslenme düzenleri genellikle kendi hazırladıkları doğal besinlerden oluşuyor ve kurumuş sebzeler en sevdikleri yiyecekler arasında.

Yaşadıkları bölgede herhangi bir kirletici bulunmuyor ve yaşam koşulları olabilecek en doğal şekilde hazırlanmış. En yaygın işler çobanlık ve çiftçilik olarak karşımıza çıkıyor. Çok uzun yaşamaları, bilim insanlarının araştırma yapmaları konusunda onları cesaretlendirmiş.

Denizden 6000 metre yukarda, şehir hayatının tüm kirleticilerinden uzak ve kendi yetiştirdikleri hayvanlar ve ekip biçtikleri tarım ürünleriyle beslenen Hunza Türkleri sözde modern hayatın hiçbir faydasına sahip olmamalarına rağmen bizlerden çok daha mutlu ve uzun bir hayat sürüyorlar.

Çok fazla et tüketmediklerini söyleyebiliriz. Hatta günlük öğünlerinin çok küçük bir parçasını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple bitkisel protein kaynaklarını oldukça fazla tüketiyorlar.

Ayrıca çiftçilik ve çobanlıkla uğraşan bu insanlar her gün aktif bir hayat yaşıyor. Bizler gibi bilgisayar başında veya otobüs koltuklarında hayatlarını harcamıyor ve her gün dağlarda hem toplayıcılık faaliyetlerini hem de sporlarını yapmış oluyorlar.

Hunza Türklerinin yaşam biçimlerini kendi hayatınıza uyguladığınız ve çocuklarınızı da bu doğallıkta yetiştirmeye çabaladığını takdirde siz de bu uzun ve sağlıklı hayata sağlıklı olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.