Bu yanılgılar suratından cildiniz daha erken ihtiyarlıyor!

04.02.2019
46
Bu yanılgılar suratından cildiniz daha erken ihtiyarlıyor!

İlerleyen yaşla beraber, cildimizin elastikiyetini sağlayan kollajen, yağ dokusu ile nem yakalama kapasitesi eksiliyor. Bunun neticesinde da ciltte buruşuklar, sarkma, mat görünüm ve kirler gibi problemler büyümeye başlıyor. İhtiyarlamak natürel bir süreç ve bunun önüne geçmek muhtemel değil elbette. Ancak kimi zaman ihmalkârlığımız sebebiyle bakımımıza yeterince itina göstermememiz, kimi zamansa doğru sandığımız yanılgılı alışkanlıklarımız cildimizin ihtiyarlama takvimini süratle öne sürüklüyor. Misalin, “kış güneşi yakmaz” görüşüyle güneşten korunmamak gibi! Peki, cildimizi erken ihtiyarlatan öteki yanlışlarımızı neler? Cildiye Uzmanı Dr. Nilüfer Tüysüz cildin erken ihtiyarlamasına neden olan yanılgılı alışkanlıkları anlattı, ehemmiyetli teklifler ve ihtarlarda bulundu.

“KIŞ GÜNEŞİ YAKMAZ” DİYEREK KORUNMAMAK

Cildiye Uzmanı Dr. Nilüfer Tüysüz cildimizi ihtiyarlatan en ehemmiyetli etrafsal etmenin hasarlı güneş ışınları olduğunu andırdırarak, “Üstelik kar taneleri güneş ışınlarını cilde yüzde 50 – 90 gibi yüksek bir oranda yansıtabiliyor. Bu sebeple yalnızca yaz mevsiminde değil, kış aylarında, özellikle de karlı günlerde güneşin hasarlı ışınlarından korunmak çok ehemmiyetli.” diyor. Bunun sebebi ise hasarlı UVA ve UVB ışınları sebebiyle cildimize yardım sağlayan elastin ve kollajen yapısının bozulması. Bunun neticesinde; ciltte incelme, kuruluk ve buruşukluk oluşuyor. Ayrıca ciltte ton değişiklikleri, kalıcı kahverengi ve kırmızı kirler, çok daha ehemmiyetli cilt kanseri de büyüyebiliyor. Dolayısıyla SPF 30 ve üstü bir mahsulü, havanın güneşli veya bulutlu olduğuna bakmaksızın, senenin dört mevsimi kumpaslı olarak kullanın. Güneşin hasarlı ışınlarını yansıttığı için karlı ve güneşli havalarda koruma mahsulünü 2 saatte bir uygulamanız yararlı olacaktır.

SAĞLIĞA YETERİNCE EHEMMİYET VERMEMEK

Sıhhatli bir cilt için neler yapmalı? denildiğinde usumuza ilk olarak kumpaslı cilt bakımı yaptırmak geliyor. Oysa sıhhatli ve genç bir cilt için öncelikle bedenimizin genel sıhhatine önemsememiz koşul. Misalin anemi ile vitamin noksanlıkları ciltte solukluk ve buruşukluklara neden oluyor.

MAKYAJ MAHSULLERİNİ ARINMADAN YATMAK

Cildiye Uzmanı Dr. Nilüfer Tüysüz makyaj mahsullerinin, özellikle de cilt kapatıcılarının fazla ölçülerde ve uzun saatler ciltte kalmalarının da erken ihtiyarlama tehlikesini yükselttiğini vurgulayarak, “Bunun sebebi ise makyajın, özellikle de kapatıcıların cildin gözeneklerini tıkaması neticeyi iltihaplı sivilce, siyah nokta, irinli sivilce ve buruşukluk gibi ehemmiyetli meselelerin büyümesi. Gece uyumadan evvel suratınıza yapacağınız paklik cildinizi leke, yağ ve ölü hücrelerden temizletecektir” diyor.

ÇERİKLERİ MEÇHUL KOZMETİK MAHSULLERİNİ KULLANMAK

İçerikleri meçhul kozmetik mahsullerin ve nebatsal diye alınıp kullanılan mahsullerin ne miktarda yararlı oldukları kuşkulu. Zira bu mahsullerin tesiri hangi yolla yaptıkları öğrenilmiyor. Misalin nebat içerikli bir mahsul güneşle karşılaştığında kir yapıcı bir mahsule dönüşebiliyor veyahut alerjik egzamayı başlatabiliyor. Yapısı itibariyle ciltte buruşuklara neden olabilen toksik maddeyi, çok daha makûssu kanserojen bir maddeyi daha fazla içerebiliyor.

FAZLA SICAK VEYAHUT SOĞUK SUYLA DUŞ ALMAK

Fazla sıcak suyla duş almak da cildimizi kurutarak natürel nemini kaybetmesine neden oluyor. Ayrıca damarlarda genişleme yaparak roza hastalığı gibi hastalıkları tutuşturabiliyor. Bu surattan duş alırken suyun ılık olmasına dikkat edin.

SUYU AZ, ÇAY VE KAHVEYİ FAZLA İÇMEK

Yeterince su içmemek ciltte tonus kaybına neden oluyor. Cilt sıhhati için günde 8-10 kadeh su içmeyi alışkanlık haline getirin. İçeriklerindeki vitaminler ve antioksidanlar cildin genç kalmasında tesirli olduğu için gün içinde kahve, çay yeşil, siyah, adaçayı, kuşburnu papatya gibi içmenizde fayda var. Ancak dikkat! ‘Bereketli’ diyerek fazla ölçüde harcandıklarında, içeriklerindeki kafein ve tanin gibi maddeler ciltte kuruluk ve anemiye bağlı olarak soluk bir cilde neden olabiliyor.

KARBONHİDRAT VE DOYMUŞ YAĞ AĞIRLIKLI BESLENMEK

Yanılgılı beslenmek, misalin karbonhidrat ağırlıklı ve doymuş yağ ağırlıklı beslenmek insülin mukavemetimiz etkiliyor. Ani kilo alışları çatlaklara, ani kilo alış verişleri de ciltte sarkmalara yol açıyor. Cildinizin uzun seneler genç kalması için özellikle A, C ve E vitaminlerini kapsayan sebze ile meyveden zengin, şeker ile tuzdan ise muhtaç bir beslenme alışkanlığı edinin. Bakliyat, balık ve orantılı olarak kuruyemiş harcamayı da ilgisizlik etmeyin.

SİGARA ALIŞKANLIĞI

Sigara ve içki alışkanlığı cildimizi erken ihtiyarlatan ana etmenlerden. Üstelik sigara içmek kadar sigara dumanına maruz kalmak da cildimizi negatif istikamette etkiliyor. Nikotin cildin üst katmanında suyun tutulumunu eksilterek ve cildin bağ dokusunda yer alan kollajenin bölünmesine neden olarak buruşukların oluşmasını tetikliyor. Ayrıca mukavemeti kaybolan cilt soluk ve lekeli bir renk alıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.