Bu hastalık kalp krizi ile karıştırılıyor

10.04.2019
143
Bu hastalık kalp krizi ile karıştırılıyor

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Erikçi, kalbin beklenmedik vefatlar, kaza veya ani şoklar gibi duygu metamorfozlarından etkilendiğini, bu vaziyetin hormonların da balansını bozarak ‘kırık kalp belirtiyi’na yol açtığını söyledi. Erikçi, kalp krizi ile eş bulgular gösteren kırık kalp belirtisinin riskli olmadığı gibi rehabilitasyon edilebildiğini söyledi.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Erikçi, insan bedeninde sevginin, aşkın adresi kabul edilen hayati uzuv olan kalbin sıhhatini ani yaşanan ciddi yeis ya da keyiflerin bozabildiğine dikkat çekti. Tıptaki ismi ‘takotsubu kardiyomiyopatisi’ olan kırık kalp belirtisinin duygusal olarak eskiyen bireylerde daha çok görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Erikçi, hastalık hakkında şu bilgileri verdi:

“Beklenmedik vefatlar, ayrılıklar, kandırılma, yalanlanma, boşanma, trafik kazaları, fazla korkma, ani şoklar piyangodan ikramiye çıkması gibi, fazla yeis ve endişe gidişatlarında bedenimiz hormonal tepkiler verir. Bu vaziyette çok fazla adrenalin ve noradrenalin hormonu salgılamaya başlayan bedende bazı şikayetler ortaya çıkar. Bireyi duygusal olarak çıkmaza çeken vakalar kalbin işleyişini de tesirler. Stres hormonlarının salınımı çoğalırken, mutluluk hormonu endorfin eksilmeye başlar. Bu vaziyet kalbin banal sürecini bozarak metabolizmayı negatif doğrultuda etkilemeye başlar. Bu noktada yaşanan duygusal gerilimler, kalbi fiziksel anlamda yormaya başlar. Kırık kalp hastalığının en tipik bulgusu olan göğüste şiddetli sızıya soluk darlığı eşlik etmeye başlar. Kalp krizi ile eş bulgular gösteren kırık kalp belirtiyi, genellikle kalp damarlarının sıkışmasına yol kalemtıraş kadar riskli olmaz.”

‘KALP KRİZİYLE KARIŞTIRILABİLİR’

Hastaların, şiddetli göğüs sızısı şikayetiyle acil servislere müracaat ettiğini kaydolan Uzm. Dr. Erikçi, şunları söyledi: “Ağrı baskı, yanma stilinde olup aynen bir kalp krizini taklit eder. Ancak yapılan testlerde kalp krizi geçirmedikleri anlaşılır. Bu noktadaki en ehemmiyetli detay, kalp krizi geçiren hastalarının damarları tıkalıyken, kırık kalp belirtiyi olan bireylerin damarlarının tamamen sarih olmasıdır. Kalp krizine oranla çok daha basit rehabilitasyon edilebilir, kırık kalp belirtisini tetikleyen duygusal vaziyetlerin ortadan kaldırılması iyileşme sürecini süratlendirir. Kırık kalp belirtiyi kısa süreli ciddi kalp yetmezliğine neden olur, ancak rehabilitasyon edilebilir. Çoğu hasta birkaç haftada tamamen iyileşir. Kırık kalp belirtisine tutulmamak için ruhu ve aklı eğitmek, stres idaresini doğru yapmak, duygusal faydalar sağlayacak bireylerle olmak, hobiler edinmek çok ehemmiyetlidir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.