Bu vaziyet bel fıtığına neden oluyor!

04.02.2019
227
Bu vaziyet bel fıtığına neden oluyor!

Günlük hayatın koşuşturması, yorucu iş saatleri, yüksek teknoloji kullanımı ve hareketsizliğin bir neticeyi olarak bel fıtığı olaylarında çoğalış görülüyor. Ancak her yaş grubunda ortaya çıkan bel fıtığını yaşamınızda yapacağınız birkaç kolay farklılıkla önleyebilirsiniz. Beyin, Asap, Omurilik ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Onur Yaman, bel fıtığının sebepleri ve rehabilitasyon usulleri hakkında bilgi verdi.

AĞIR YÜK KALDIRMAYIN, HAKİMİYETSİZ HAREKET ETMEYİN

Omurlar arasında yer alan diskin ehemmiyetli vazifeleri bulunmaktadır. Disk, belde maruz kalınan yükleri karşılayarak bedenin üst kısmını dik meblağ, belin her doğrultuya hareket etmesini sağlamaktadır. Diskin içi daha sulu dışı ise daha sert bir yapıdan oluşmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte içte yer alan nucleus pulposus su yapısını kaybederek elastik olması gereken disk mesafe yüksekliğini eksilmektedir. Disk mesafesi maruz kaldığı yükleri taşıyamaz ve diskin dış kısmında ortaya çıkan yırtıkla birlikte dışarıya çıkmaya başlamaktadır. Ağır yük kaldırmak, hakimiyetsiz yapılan bir hareket, trafik kazaları yada yüksekten düşme vaziyetlerinde maruz kalınan ani güçler disk yırtılmasına neden olmaktadır.

BEL FITIĞINA TUTULMAMAK İÇİN FAZLA KİLO VE SİGARADAN UZAK DURUN

Bel fıtığı genelde orta yaş grubu bireylerin rahatsızlığı olmasına karşın her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. Aile öyküsünde bel fıtığı olanlarda görülme tehlikesinin daha yüksek olduğu rahatsızlığın tehlike etkenlerini şöyle sıralayabiliriz;

Obezite: Omurga elastikliğini sağlayan diskler, fazla kiloların baskısı sebebiyle deforme olarak bel fıtığına neden olmaktadır. Fazla kilolarınızı vererek bel fıtığı tehlikesini en aza indirebilirsiniz.

Hareketsizlik: Boyun, sırt, bel ve karın adaleleri bedenin yükünü taşıyan omurganın en ehemmiyetli takviyecileridir. Egzersizden uzak hareketsiz hayat, destekçi adaleleri zayıflatarak tüm yükün omurgaya kalmasına neden olmaktadır. Omurgaya yüklenen fazla yük ise disklerde fıtıklaşmalarına yol açmaktadır.

Ağır yük kaldırma: Ağır fiziksel etkinlik gerektiren işlerde çalışan ve ağır yük kaldırmak zorunda kalan bireylerin bel bölgesine gelen fazla yük fıtıklaşmaya neden olmaktadır. Bu sebeple ağır fiziksel etkinlik gerektiren işleri birey kesinlikle belini gözeterek yapmalıdır.

Sigara içme: Sigara kullanımından disk yozlaşmasını artırmaması için uzak durulmalıdır.

BACAĞINIZDA EFOR KAYBINA NEDEN OLABİLİR

Yırtılan diskin dışarı asap köküne bası yaparak bel ve bacak sızılarına neden olmaktadır. Hareket ederken ve otururken çoğalan bel sızıları genellikle istirahat edildiğinde eksilmektedir. Hastalar tarafından aşikar ve elektrik çarpması biçiminde tanım edilen bacak sızıları ise etkilenen asap köküne göre bacağın farklı seviyelerinde görülebilmektedir. Hastalığın ilerlemesi ile beraber hastaların bacaklarında anlaşma ve karıncalanma, bacakta güçsüzlük ya da işlev kaybı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca omuriliğin son kısmının bası altında kalması hastanın idrar yakalayamama meseleyi yaratmaktadır.

İSTİRAHAT BEL BACAK AĞRILARINIZI GEÇİRMİYORSA…

Bel fıtığı teşhisi konulan hastalara istirahat ve sızı kesici ilaç kullanımına karşın şikayetlerinin geçmemesi gidişatında fizik rehabilitasyon uygulanmaktadır. Yapılan rehabilitasyonlara karşın hastanın sızıları devam ediyorsa, hastanın ileri görüntüleme usulü ile muayene edilmesi gerekir. Hastanın şikayet, tetkik ve görüntüleme usulleri örtüşüyorsa hastaya cerrahi önerilmektedir. Operasyonla omurilikten çıkan asaplara olan mekanik bası giderilerek hastanın hayatını sıhhatli bir biçimde sürdürmesi sağlanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.