Bu çay spor salonuna gitmekten daha etkili hayran kalacaksınız

23.08.2020
5.118
Bu çay spor salonuna gitmekten daha etkili hayran kalacaksınız

Çay, sudan sonra en çok tüketilen içecektir ve tüm dünyada yaygın olarak beğenilmektedir. Bu aromatik içecek genellikle Asya kökenli bir tür yaprak dökmeyen bitki olan Camellia sinensis’in yapraklarından yapılır. Genel olarak çay tüketmek, kırmızı kan hücrelerinin hasar görmesini önlemek ve çeşitli kalp hastalıkları riskini azaltmak dahil olmak üzere çok sayıda sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

Bazı araştırmalar, çay içmeyi kilo kaybı ve göbek yağının azalmasıyla ilişkilendirmektedir. Bunu başarmak için bazı çay türlerinin diğer türlerden daha etkili olduğu bulunmuştur.

1. Yeşil çay

Yeşil çay, en ünlü çay türlerinden biridir ve çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır. Aynı zamanda kilo kaybı söz konusu olduğunda en etkili çaylardan biridir. Bunun nedeni, yeşil çay özünün, metabolizmanızı iyileştirebilen ve özellikle göbek bölgesinde yağ yakımını artırabilen doğal antioksidanlar olan kateşinlerde son derece yüksek olmasıdır .

Aynı zamanda metabolizmanız üzerinde güçlü etkileri olabilecek kafein ve EGCG gibi biyoaktif maddeler içerir. Ayrıca, yeşil çaydaki maddeler, sistemimizdeki yağ yakımından sorumlu olan hormon düzeylerini arttırır ve kan dolaşımına daha fazla yağ salgılayarak onu enerji olarak kullanılabilir hale getirir.

2. Siyah çay

Siyah çay, yeşil veya beyaz çaylardan biraz farklı olan besinlerle doludur. Ancak yeşil çay ve beyaz çaya benzer şekilde kilo kaybı ile bağlantılıdır. Siyah çay, flavonoidler olarak adlandırılan antioksidanlar açısından zengindir veya kilo kaybı gibi birçok sağlık yararı ile ilişkili olan polifenoller olarak da bilinir . Ayrıca, siyah çaydaki polifenoller, bağırsakta metabolizmayı artırdığı gösterilen kısa zincirli yağ asitleri üretimine yardımcı olur.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre kilo kaybına ek olarak, siyah çay kan şekeri seviyelerine de fayda sağlıyor. Araştırmalar , hem kahve hem de çay içmenin tip II diyabet riskini ortadan kaldırdığını bulmuştur. Aslında günde en az 3 fincan çay veya kahve tüketmek, tip II diyabet riskini% 42 oranında azaltabilir.

3. Beyaz çay

Beyaz çay çok hafif işlenir ve bitki henüz gençken dikkatlice toplanır. Diğer çay türlerinden farklı, çok farklı bir tada sahiptir. İnce, narin, hafif tatlı bir tadı vardır. Beyaz çayın faydaları yıllar boyunca iyi araştırılmıştır ve sağlığın iyileştirilmesinden kanser hücrelerinin öldürülmesine kadar uzanır.

Beyaz çay ve yeşil çay, hızlı ve etkili kilo kaybına katkıda bulunan aynı miktarda kateşin içerir.

Ayrıca beyaz çay, adipositler olarak bilinen yeni yağ hücrelerinin oluşumunu etkili bir şekilde engeller. Yeni yağ hücresi oluşumu azaldığı için kilo alımı da azalır. Ayrıca vücutta yağ yakma işlemi olan lipolizi uyarır. Vücuttaki fazla yağ etkili bir şekilde yakılarak kilo kaybına neden olur.

4. Tarçın Çayı

Tarçın, sofralarımızdaki çeşitli yemeklere hafif ısı ve zenginlik katan tatlı kokulu baharattır. Tarçın çayı doğal olarak düşük kalorilidir ve kan şekeri seviyenizi kontrol etmeye yardımcı olabilir, bu da daha az kalori tüketmenize ve kilo alımını önlemenize yol açar. Düzenli tarçın tüketimi , sindirim sistemini düzgün bir şekilde çalışması için teşvik eder ve özellikle karın bölgesindeki yağlar için kilo kaybı için yeni mucize hap olabilir.

Toz tarçın ve bal karışımı vücutta yağ birikmesini durdurabilir ve metabolizmanızı hızlandırır. Neredeyse tüm sağlık yararlarından sorumlu olan sinnamaldehit adı verilen bir maddede yüksektir ve büyük miktarlarda oldukça güçlü polifenol antioksidan içerir. Ayrıca, diğer antioksidan açısından zengin şifalı bitkiler ve baharatlarla karşılaştırıldığında tarçın, üçüncü en yüksek antioksidan içeriğe sahiptir. Bu, gıdalardaki lipidlerin istenmeyen oksidasyonunu önlemek için tarçını doğal bir antioksidan olarak kullanabileceğinizi göstermektedir.

5. Zerdeçal çayı

Zerdeçal, köriye renk katan ve birçok sağlık yararı olan harika bir sarı-turuncu baharattır. Bu baharattaki birincil antioksidan , Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılan antienflamatuvar bir madde olan curcumin’dir . Zerdeçal, kilo alımını kontrol etmeye, obeziteyi ortadan kaldırmaya ve metabolik bozuklukları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Zerdeçaldaki antioksidan olan curcumin, pankreas, yağ ve kas dahil birçok hücrede inflamatuar mesajlaşmayı bastırır . Bu eylem , insülin direncini, yüksek kan şekerini ve obezite ile birlikte gelen diğer metabolik koşulları sınırlar. Vücut iltihapla savaşmadığında, kilo vermeye odaklanmak daha kolaydır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.