Bu Bitki Göz Kuruluğunu Ortadan Kaldırıyor

04.05.2019
493
Bu Bitki Göz Kuruluğunu Ortadan Kaldırıyor

Kişinin gözyaşları, gözlerine yeterli yağlama sağlayamadığında göz kuruluğu ortaya çıkmaktadır. Bu sorun bir kısmı farkında olunan, çoğunluğu da fark edilmeyen yaygın bir problemdir. Kişinin gözyaşının yetersiz olmasının pek çok farklı nedeni olabilir. Yeterli gözyaşı üretilmediğinden veya kalitesiz gözyaşları üretildiğinde göz kuruluğu meydana gelir. Kuru gözler çoğu zaman çok rahatsız edici olabilen bir durumdur. Göz kuruluğu olan kişilerde, gözlerde yanma ve hassaslaşma yaşanır. Kuru göz sorununa sahip olan kişiler; bir uçakta, klimalı bir ortamda, bisiklet sürerken veya birkaç saatlik bir bilgisayar kullanımında çok rahatsız edici şikayetler yaşarlar.

Sağlıklı gözleri dışarıdan kaplayan bir gözyaşı tabakası bulunur. Gözyaşı bezlerinin üretimi azaldığında, bu tabaka hızla kaybolabilir. Gözlerin kurumasını engellemek için göze rüzgar esmesinden veya hava üflenmesinden, gözleri ovuşturmaktan ve duman oranı yüksek yerlerde bulunmaktan kaçınmak gerekir. Eğer uğraşmanıza rağmen gözleriniz kuruyorsa göz kuruluğuna iyi gelen bitkileri deneyebilirsiniz.

Lobelya ya da göz otu olarak bilinen bitkinin ismi gözleri iyileştirme ve parlaklaştırma özelliğinden gelir. Bitki uzmanları göz yorgunluğu, göz kanlanması, konjonktivit ve tahriş gibi birçok göz problemini iyileştirmek için bu bitkiyi kullanırlar. Bitkinin damarları büzücü etkisi mevcuttur, bu da dokuları ve kan damarlarını küçülterek bazı faydalarının görülmesine yardımcı olur.

Göz otu, gözlere doğal nemini kazandırarak göz kuruluğuna iyi gelebilir. Bir çay kaşığı kurutulmuş göz otunu 1 bardak kaynayan suda 10 dakika boyunca bekletin. Hazırladığınız çayı süzün ve temiz bir bezi batırın. Fazla suyunu sıkın ve kapalı gözün üstünde 10-15 dakikalık seferlerde bekletin.

Göz kuruluğuna iyi gelen bitkilerden bir diğeri sakinleştirici etkisiyle bilinen papatyadır. Enflamatuar karşıtı bir bitki olan papatya yorgun gözleri dinlendirir ve gözlerin nemini tekrar kazanmasını sağlar. Yeni kaynatılmış suya bir çay kaşığı kurutulmuş papatya veya poşet papatya çayı koyun ve 10 dakika bekleyin. Süzün ve çayı soğuması için buzdolabına koyun. Soğuduğunda makyaj pamuklarını çaya batırın ve kapalı gözlerinizin üzerinde 15 dakika bekletin. Pamuklar ısındığında değiştirerek rahatlama hissedilinceye kadar tekrarlayın.

Yemeklerde sık kullanılan rezene gözleri nemlendirmede de etkili olabilir. Yorgun ve kuru gözlere rezene kompresi uygulayarak tazelenmeleri, serinlemeleri ve nemlenmeleri sağlanabilir. 1 bardak kaynamış suyu, 1 çay kaşığı rezenenin üstüne dökün ve demlenmesi için 15 dakika bekleyin. Sonra çayı süzün. Temiz bir bezi veya makyaj pamuklarını ılık çayla ıslatın ve rahatlama görülene kadar en az 10 dakika boyunca gözlerin üzerinde bekletin.

Amerikan blueberry bitkisiyle akraba olan yabanmersini (bilberry) de göz kuruluğuna iyi gelen bitkilerdendir. Günde 40 – 60 mg yabanmersini özütü alınması önerilir. Özütün içerisindeki antosiyanidinler veya fitokimyasallar göz sağlığını desteklerler. Daha hızlı rahatlama isteniyorsa 1 çay kaşığı kuru yabanmersini yaprağı 1 bardak kaynar suda 10 dakika demlenerek, daha sonra temiz bir bez yardımıyla göze kompres olarak uygulanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.