UA-133710256-1

Bu bilgiye çok afallayacaksınız! Yemekten hemen sonra yenilen peynir…

29.01.2019
320
Bu bilgiye çok afallayacaksınız! Yemekten hemen sonra yenilen peynir…

Dişlerinizi fırçalayamayacağınız bir etraftaysanız veya dişlerinizi fırçalamanıza karşın koku bir cinsli eksilmiyorsa, işte size kolay ve tesirli natürel çözümler…

Diş Doktoru Pertev Kökdemir, ağız kokusuna takat olabilecekler hakkında bilgi verdi:

Yoğurt: Probiyotiklerden zengin her türlü besin ve meşrubat özellikle de yoğurt kumpaslı harcandığında ağız kokusunu eksiltmede ehemmiyetli bir yer tutar.

Elma, armut, havuç: Bu yiyecekler, kapsadıkları lif sayesinde tükürüğü pakler, soluğu tazelerler.

Karanfil: Karanfil çiğnemek, herkesin bildiği en tesirli ve en ucuz ağız kokusu giderme usullerinden birisidir.

Tarçın: Tarçın çiğnemenin veya tarçınlı meşrubatlar harcamanın ağızdaki bakterilerle gayrette işe yarayabileceği biliniyor.

Çinkolu sakız: Çinkolu diş macunu, çinkolu sakız gibi çinko kapsayan mahsuller ağız kokusunu yok eder. Dişlerinizi fırçalayamadığınız anlarda çinkolu sakızdan faydalanın.

Peynir: Yapılan araştırmalar yemekten hemen sonra yenilen peynirin, ağız etrafındaki asit seviyesini eksilttiğini ve bu sayede çürük yaradılışını yasakladığını gösteriyor. Ayrıca peynir yemek, koku yaradılışının da önüne geçiyor.

Bol su içmek: Sık ve bol su içmek, ağız kokusunu eksiltmede tesirlidir. Bol su içmek, özellikle tükürüksel ağız kokusunu önlemeye takviyeci olur.

Limon: Sade sodanın içine limon dilimleri atıp sodanız bitince bu limon dilimlerini yiyebilirsiniz. Ayrıca mentollü veya limon aromalı şekerlerden de tüketebilirsiniz.

Kahve: Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler makûs kokuya yol açar. Kahve çekirdeği çiğnemek ise sülfür bileşenlerini ortadan kaldırır. Yemeklerden sonra Türk Kahvesi içmek de kokuya karşı tesirlidir.

Nane-maydanoz: Ham olarak harcayacağınız birkaç yaprak nane veya birkaç dal maydanoz, soluğunuzu natürel olarak arınmada tesirlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.