Bu yiyecekleri şeker yerine kullanabilirsiniz! İşte fantastik gıdalar

17.03.2019
149
Bu yiyecekleri şeker yerine kullanabilirsiniz! İşte fantastik gıdalar

İşlenmiş şekerin hasarlarından sakınmaya çalışırken verdiği tattan bırakmak zorunda değilsiniz. Kaderlisiniz ki, yemeklerinize ve tatlılarınıza şekerin verdiği tadı verecek bir sürü natürel yiyecek var. İşte yemeklerinizde şeker yerine kullanabileceğiniz natürel ve sıhhatli alternatifler…

BAL

Bal, sofra şekeri kullanmadan yemeklerinizi tatlandırma mevzusunda ilk akla gelen yiyecektir. Natürel şekerler bakımından zengin olan bal aynı zamanda vitamin ve mineral doludur. Bu surattan yemeklerinize ilavelerken hiç kabahatlilik sürüklemeyin. Bal, sofra şekerinden daha tatlı olduğu için yemek tanımlarında kullanılan şekerin 4’te 3’ü kadar bal kullanmanız yeterli olacaktır.

MUZ

Muz yemeklerinizi tatlandırmanızı sağlayacak bol ölçüde natürel şeker kapsar. Tatlılarınıza muz ilave edecekseniz olgun muzların daha çok şeker kapsadığını unutmayın. Olgunlaşmamış muzları fırında kahverengileşene kadar ısıttıktan sonra tatlılarınıza ilavelerseniz bir daha işlenmiş şekeri aramayacaksınız.

TUZ

Şeker yerine tuz kullanmak donakaltıcı gelebilir ama çoğu tatlı tanımında malzemeler arasında bir tutam tuz olduğunu fark etmiş miydiniz? Bunun nedeni tuzun gıdaların natürel şekerini ortaya çıkarma ve mayhoşluklarını eksiltme özelliği olmasıdır.

TATLI BAHARATLAR

Tatlı baharatları şeker yerine kullanabilirsiniz. Bu baharatların başında tarçın kazanç. Tarçının yanı sıra kakule, rezene gibi baharatlar da şeker yerine geçebilir.

VANİLYA

Vanilya kek ve kurabiyelerinize tat katmak için şekere şahane bir seçenek. Natürel şekerlerle dolu olan vanilyayı toz halinde veya tohumlarıyla kullanabilirsiniz. Yemeklerinize tat vermenin yanı sıra yaydığı güzel koku ile size bir şölen yaşatacak.

HAVUÇ

Havuç, işlenmiş şekere gerek kalmadan hem tatlı hem de tuzlu yemeklere istenilen tatlılığı katmak için şahane bir sebzedir. Şekere seçenek olarak havuç kullanacaksanız havuçların pişirildiklerinde daha tatlı olduklarını usunuzdan çıkarmayın.

SOĞAN

Şeker yerine kullanımını bildiğinizde sizi hayrete düşürecek bir başka gıda soğan. Karamelize edilmiş soğanların azıcık tatlılık katamayacağı bir yemek tasviri yok.

NATÜREL MEYVE SULARI

Birçoğumuzun güne enerjik başlamak için harcadığı meyve suları, kahvaltı ile hudutlu kalmamalı. Meyve suları en hoşlandığımız yemeklerin tatlandırılması için pratik ve basit bir yoldur. Bir sonraki tasvirinizde bir bardak şekeri yarım bardak meyve püresi veya meyve suyu ile değiştirin.

HURMA

Karamel eşi bir lezzete sahip her türlü gıdayı tatlandırabilen bu lif dolu fantastik meyveyi kurabiyeler, kekler ve öbür tatlılarınıza ilave ederek işlenmiş şeker kullanmayı vazgeçebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.