Bu besinlerden uzak durun! Sıhhatli diye harcadığımız bu besinler zehirliyor!

08.04.2019
270
Bu besinlerden uzak durun! Sıhhatli diye harcadığımız bu besinler zehirliyor!

Markete girdiğinizde eliniz ilk olarak abur cubur mahsullere gidiyorsa bunu hudutlandırmanızda fayda var. İnsan sıhhati için oldukça hasarlı oldukları öğrenilen bu mahsuller, uzak durmanız gereken gıdaların başında geliyor. Peki sıhhatli varsayıp harcadığımız bazı yiyeceklerin hakikatinde hiç suçsuz olmadıklarını söylesek ne dersiniz? İşte sıhhatsiz ve hatta zehirleyebilen besinler ve bedenimize zararları…

İşte uzak durulması gereken besinlerden kimileri:

Balık konservesi

Marketlerde kutu içinde satılan ton balığı gibi mahsulleri çok beğeniyor olabilirsiniz ama bu hasarlı olduğu aslını değiştirmiyor. Kısa zamanda bozulabilecek bu gıdalardan uzak durmanız oldukça iyi bir seçim olacak.

Jöleli şeker ve sakızlı yiyecekler

Günümüzde en çok beğenilen atıştırmalık mahsullerden birisi olan jöleli şeker ve sakızlı yiyecekler kapsadığı yüksek oranda kimyeviler sebebiyle oldukça hasarlı mahsuller arasında yer alıyor. Jelatin, sentetik aroma ve renklendiriciler kullanılarak elde edilen bu mahsullerden uzak durmalısınız.

Kırmızı fasulye

Kırmızı fasulye ancak yanlış pişirildiğinde oldukça hasarlı bir gıdaya dönüşebiliyor. Uzun zaman kaynatmadan harcayacağınız kırmızı fasulye zehirli olabileceğinden dikkatli olmanız gerekiyor.

Darı gevreği

Genellikle çoğu bireyin sıhhatli bir yiyecek olarak harcadığı darı gevrekleri hakikatinde hiç sıhhatli bir gıda cinsi değil. Darı unu kullanılması sebebiyle içindeki tüm vitamin kıymetlerini kaybeden ve kiloya neden olan darı gevreğini az ölçüde harcayarak hasarlarından korunabilirsiniz.

Çikolatalı drajeler

Renkli çikolatalı drajeleri çok hoşlanıyorsanız tüketim mevzusunda daha dikkatli olmanız gerekiyor. Yoğun kimyevi madde, renklendirici kullanımı ile elde edilen bu drajeler lezzetli olmasına karşın oldukça hasarlı birer gıda cinsi olarak karşımıza çıkıyor.

Siyah zeytin

Oldukça donakaltıcı bir nebat siyah zeytinler ile alakalı. Dünyada tamamen siyah renkte yetişen siyah zeytin yok bu sebeple sizin hazır bir biçimde aldığınız siyah zeytinler hakikatinde boyanmış birer yeşil zeytin. Daha natürel ve sıhhatli bir tercih için siyah yerine yeşil zeytin seçmelisiniz.

Sporcu meşrubatları

Sıkı bir idman yapmayanların bu meşrubatları harcaması kaşıkla şeker yemesi gibi bir şey. Kalorisi ve şeker oranı yüksek bu meşrubatlar, sadece ağır spor yapanlar tarafından harcanmalı. Yarım saatlik bir yürüyüşten sonra bunları kapsasanız, yaktığınızın iki-üç misli kaloriyi geri alacaksınız demektir.

Yağsız mahsuller

Yağsız, az yağlı ya da yağı eksiltilmiş mahsuller kulağa oldukça sıhhatli geliyor, değil mi? Fakat bu mahsullerin farkına varmadığımız dezavantajları var. Misalin yağ ölçüsünü eksiltmek için hem mahsuldeki sodyum ve şeker oranı çoğaldırılıyor, hem de koyu ve yağlı kıvamı sağlamak için mahsule aşırıdan koyulaştırıcı kimyevi maddeler ilave ediliyor. Yağ yemekten korkmayın. Nasıl yağ yediğinize dikkat edin. Katı ve trans yağların fazla tüketimi sıhhatsizdir. Onların yerine nebatsal yağlar ve zeytinyağı seçim edin.

Ekstra ‘light’ zeytin yağı

Bazı zeytinyağı şişelerinin üzerinde gördüğünüz ‘light’ yazısı, perhiz yaparken yediğiniz mahsullerde yazanlarla aynı anlamda değil. Buradaki anlamı ‘çok işlenmiş zeytinyağı’. Bildiğiniz gibi yağlar ne kadar işlenirse o kadar sıhhatsiz hale dönüşüyor. Peki bu çeşit zeytinyağını nasıl anlarsınız? Yanıt kolay: Üzerindeki söylemeleri okuyun ve rengine bakın. Renkleri çok samani olacaktır.

Üzüm

Duyduklarınızı sizi donakaltabilir ama üzüm de hasarlı gıda cinsleri arasında yer alıyor. Üzüm seri bozulan bir meyve olduğu için marketlerde uzun zaman raflarda bekleyen üzümlerin bir hayliyi kimyevi harekâtlardan geçiriliyor. Üzümleri dalından bir araya geldikten sonra kısa zaman içini harcamalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.